SHREK

Vaasapediasta
Versio hetkellä 28. helmikuuta 2008 kello 17.16 – tehnyt 85.157.19.101 (keskustelu)
(ero) ← Vanhempi versio | Nykyinen versio (ero) | Uudempi versio → (ero)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

VT-web -- Vaasa Tidning

VT-video 2001

Shrek tulossa videolle

Disney vaviskoon Shrek on kovaa kamaa. Shrek tuli ja tömisti animaatiot uuteen uskoon. Tuotantoyhtiö Dreamworks hakee sijansa tietokoneanimaatiomaailmasta ja taisi heti laakista napata ykköspaikan ja eipä tuo mikään ihme koska Shrek on täyttä tavaraa, eikä turhaan ole keikkunut Amerikan leffa- listojen kärjessä. Vaasassakin se ehti pyörimään parin kuukauden ajan kahdessa eri teatterissa ennenkuin kassajonot alkoivat kuihtumaan. Joo, tässäpä meillä todellinen, erilainen lastenfilmi. Vaikkakin korostan, että tämä pätkä soveltuu erinomaisesti kaikille immeisille ikään, rotuun tai sukupuoleen katsomatta. Jokaisessa meissähän sen verran veitikkaa on, että Shrek pääsee luuraamaan. Disney yhtiöllä Shrekin saavuttamaa suosiota yritetään toppuutella kyhäämällä vastaavanlaisia elementtejä sisältävä oma juttu. Joo, video- hyllyihinkin on tainnut mokoma disneyklooni, mikä sen nimi nyt olikaan, jo ehtiä. No, oli mikä oli, niin hälläpä väliä, sillä Shrek rynnistää aikanaan moisten hömpötysten, niin video- kuin DVD-muodossakin.

Jo avaus on omaa luokkaansa. Se tempaisee katsojan oudosti vihertävään maailmaan, jossa satuolennot ovat pahan puntarissa. Ja ei muuta kun suolle Pinoccio, Tuhkimo, Pillipiipari ja koko muukin seurakunta. Mutta, mutta isäntä se suollakin on, joka puolestaan toivottaisi koko köörin vähintään alimpaan hiilikaivokseen, ja sehän ei taas onnistu koska eihän noin kovia kokenut porukka lähde komentamallakaan. Siinä ei ärjymiset auta ja niinpä Shrek lähtee kylille asioita hoitamaan. Ajautuu areenalle, keskelle turnajaisia ja torpedoituaan koko kuninkaal- lisen ritarikaartin, joutuu valtakuntaa johtavan mister pahan, Lordi Fanquaadin, prinsessan pelastustöihin. Mitäpä ei mies, saati sitten jättirumilus, oman asuinsijansa eteen tekisi? Siispä baanalle ja lohikäärmettä neniin. Mukaan reissuun tuppaa tajuttomalla puhelahjalla siunattu aasi. Taitaa olla sen seutukunnan puheliain kaveri. Jutua tulee niin solkenaan, että eihän sitä meinaa kestää Shrekkään ja onhan se hiivattia, kun tötterökorvatkin menevät solmuun. Shrek on kuitenkin kelpo kuvatus ja havaitsee Puhuvan Aasin varsin reiluksi kaveriksi ja matka jatkuu halki animoidun maiseman.

Tämä Antz animaatioiden tekijätiimi näyttää mallia ja lupaa pelkkää hyvää koko tälle uuselokuvamuodolle. Jälki on notkeaa. Lähes ainoana miinuksena koin pariin otteeseen tapahtuneen äänen alakanttiin heilahtamisen, jolloin puhe häipyi lähes kuulumattomiin. Toivottavasti ja mitä ilmeisemmin moisesta ei ole havaintoja, enää kotikatsomoversioissa. Samuli Edelman pää-ääniroolissa ansaitsee vähintään Suomen Jaskarin. Tämä on katsomisen arvoista. Eläkäämme rumina elämämme loppuun asti.

--Risto Jalonen