Jorma Ojaharju

Lyhyesti virsi kaunis
KIRJAILIJA JORMA OJAHARJU
Jorma Ojaharju (synt. 1938), vapaa kirjailija, on julkaissut 40 kirjaa; romaaneja, pamfletteja, historiikkeja, elämänkertoja ja yhden runokokoelman, mutta myös kuunnelmia ja näytelmiä.
Vuonna 1978 hänen romaaninsa "Valkoinen kaupunki" oli kirjallisen eliittimme raivokkaasta vastustuksesta huolimatta Suomen ehdokas pohjoismaiselle kirjallisuuspalkinnolle. Ennalta sovitun mukaisesti palkittiin elämäntyöstä ruotsalainen Ivar Lo-Johansson, joka onnitteli lautakuntaa viisaasta päätöksestä.
Ojaharju on ehkä ainut todella vapaa kirjailijamme. Oi Vapaus sa liekki ylhä. Tietyt suosikkijärjestelmät vapauttivat hänet pysyvästi kirjallisuuspalkintojen ulkopuolelle. Vapaa mies voi kulkea puhtain rinnoin.
Vain kerran oli vapaus vaarassa: "Valkoiselle kaupungille" oli jo myönnetty valtionpalkinto, mutta toimikunnan sammattilainen kirjailijajäsen ehti viime tingassa hätiin. Tätä takuumiestä Ojaharjun on vapaudestaan kiittäminen.
Kuinka tasokkaan kirjailijan on mahdollista säilyä palkintojen ulkopuolella? Ojaharju on saanut vain kustantajan ja kirjakerhon palkinnon. – Syynä ovat sosiaaliset taitoni, hän arvelee. – Kuin myös taustani ja ulkomuotoni. Joku sanoi, ettei William Faulkner enää saisi Nobelin palkintoa. Ei sen näköinen mies.
Näin Jorma Ojaharju omalla nettisivullaan: http://www.ojaharju.net