Ero sivun ”Etusivu” versioiden välillä

Vaasapediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Rivi 284: Rivi 284:




*[[Tarinoita Palosaaresta]] *[[Urbaani löytöretkeily]]  *[[Urban exploration Vaasa]]  
*[[Tarinoita Palosaaresta]] *[[Urbaani löytöretkeily]]  *[[Urban exploration Vaasa]] *[[Bileet Pulutalossa]]
 
*[[Wasa Underground]] [[Nuori Vaasa]]  
*[[Wasa Underground]] [[Nuori Vaasa]]  



Versio 30. marraskuuta 2014 kello 19.35



Palaa takaisin blogiin

Vaasapedia on kaikkien vapaasti muokattavissa oleva Vaasa-aiheinen tietosanakirja. Tarkoituksena on luoda tänne satoja artikkeleita käsittävä artikkelikokoelma. Luo ja muuta artikkeleita rohkeasti. Huonot ja väärät lisäykset, samoin tarkoituksellinen sivujen vahingoittaminen - poistetaan historianpalautus toiminnon avulla.

Ennen kirjoittamaan ryhtymistäsi tutustu Vaasapedian toimintaan. Tämä sivusto on osa vaasalaisia.info palvelukonseptia. Vaasapeadia on asennettu järjestelmään 28.1. 2006.

Sivustoon liittyvistä asioista voit keskustella Vaasalaisia Info facebook-ryhmässä tai sähköpostitse ylläpidon kanssa.. Voit muokata ja lisätä tekstiä heti mutta rekisteröitymällä voit lisätä kuvia ja tutkia Vaasapediaa syvällisemmin. Luodaan yhdessä ainutlaatuinen vaasalainen kaupunkisanakirja.

Valitse itsellesi mieluinen alue, jonka vastaavaksi toimittaksi haluat ryhtyä ja keskustele siitä ylläpidon kanssa. Vaasalaisia.Info facebook-ryhmä: https://www.facebook.com/vaasalaisia?fref=ts Ylläpito: tapio.parkkari(miuku)gmail.com


VAASA
Vaakuna Kartta|Tilastoja
Perustamisvuosi: 1606
Lääni Länsi-Suomi
Pinta-ala: 397 km²
Asukasluku: 60 381 (31.12.2011)
Asukastiheys: 313,4 as./km²
Suomenkielisiä: 69,8 %
Ruotsinkielisiä: 24,8 %
Muita: 5,4 %
Kunnallisvero: 19,50 %
Palosaaren satama:
Sisäsatama:
Vaskiluodon satama:
Rautatiet:
Lentoasema:
Kaupungin kotisivu: *Vaasa.fi
Kaupunginjohtaja: Markku Lumio



Paikallistiedon tiedonhaku

Opastusta paikallistiedon hakemiseen netistä ja reaalimaailmasta.

Paikallistiedon tiedonhaku | Sukututkimus lähteenä | Maakunta-arkisto | Muut lähteet |

Tutustu Vaasan historiaan

Kuva:Snellmanin tontin altä löytyi yllätyksiä Johan Hagström

Vanhan-Vaasan tunnelit ja kellarit, Vaasan Aikajana, historian linkkejä ja paljon muuta. Jos tiedät linkkejä ja artikkeleita historialliseen Vaasaan, niin lisää niitä tässä osiossa. Tämä osio tarviatsee vastuuhenkilön, joka päivittää tietoja ja poistaa toimimattomia linkkejä.

Historiallinen Vaasa

Nykyinen Vaasa

Sisältää artikkeleita nykyisestä Vaasasta 1900-luvun alusta nykypäivään.

| Vaasa - 400 vuotta | Asuntomessut Vaasassa 2008 | Vaasassa puhutaan yli 100 kieltä | Vaasan torielämää | Vaasan vanhat kaivot | | Artikkeleita nykyisestä Vaasasta | Arkkitehtien Vaasa | Linkkejä nykyiseen Vaasaan

Vaasalaisia monumentteja, patsaita ja muistolaattoja

Kuva: Hiljaiset päivät Johan Hagström

Vaasassa on runsaat 50 julkista patsasta tai muistolaattaa, joista tunnetuin on kauppatorilla sijaitseva Suomen Vapaudenpatsas.
| Vaasaan sijoitetut patsaat ja muistomerkit|


Vaasan julkiset ja muut rakennukset

Valtion virastot, Vaasan kaupungin hallintorakennukset ja merkittävät yksityiset rakennukset.

Vaasalaisia arkkitehtonisia yksityiskohtia

Fasaadeja, erkkereitä, tuuliviirejä ja muita rakennustaiteellisia yksityiskohtia.

Arkkitehtoonisia yksityiskohtia Vaasassa | Vaasalaisia porttaaleja, aitoja, portteja ect.

Vaasan julkiset ja monumaentaalirakaennukset

Vaasan julkiset- ja monumentaalirakennukset


Vaasalainen ympäristö, exteriöörit ja interiöörit

Kuva: Kustaanlinnan ranta Johan Hagström

Lenkkipolut, luontokohteet, rakennettu ympäristö, sisätilat

Vaasan museot, kokoelmat ja näyttelyt

Tietoa vaasalaisista museoista, kokoelmista ja näyttelyistä. Täydennä.

Museot, kokoelmat ja näyttelyt

ITE-taide, graffitit ja töhryt

Villiä luovuutta ja vahingintekoa

Edvin Hevonkoski ja muita ITE-taiteilijoita

Taiteilijan näkemys Vaasasta

Paikalliset taiteilijat oman ympäristönsä kujaajina

Miten taiteilija kokee elinympäristönsä?

Vaasalaisia tapahtumia ja kohteita

Kuva: Lilliputti Johan Hagström

Vaasassa on lukuisia tapahtumia ja kohteita. Tutki niitä täällä ja korjaa puutteet.

Vaasan kulttuurtarjontaan kuuluvat lukuisat, museot, laadukkaat taidenäyttelyt, korkeatasoiset, musiikki- ja teatteri- sekä festoivaalitapahtumat, joista Kuorofestivaali, Korsholman musiikkijuhlat lienevät tunnetuimmat. Vaasan kaupunginteattaerina ja Wasa Teaternin lisäksi Vaasassa toimii Ylioppilasteatteri Ramppi, Nukketeatteri Pikku Aasi ja teateeriryhmä Soiva Sammakko.

Huomaa myös Tropiclandia ja vesipuisto sekä Wasalanadia-huvipuisto. Tämän lisäksi Vaasassa on lukuisia taidemyyntiliikeitä ja taidekäsityöläisten työpajoja. Moniin kohteisiin tutustuminen onnistuu kaupunkijuna "Lilliputilla".


Tapahtumia ja tutustumiskohteita | Wildlife festivaali |




Tutustu polkupyörällä Vaasaan

Vaasa valittiin aikoinan Suomen polkupyöräkaupungiksi. Anna pyöräilyvinkkejä.

Tutustu fillarilla Vaasaan | Pyöräilyvinkkejä|

Vaasan kunnanvaltuusto

Kuva: Kari Lajunen

Vaasan kunnanvaltuusto on kuntalain mukainen ylintä päätösvaltaa käyttävä elin, joka jäsenet eli valtuutetut valitaan neljän vuoden välein kunnallisvaaleilla. Kunnanvaltuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta sekä valvoo kunnan toimielinten toiminnan lain- ja tarkoituksenmukaisuutta.

Lisäksi se hoitaa kunnan hallinnon järjestämisen, käyttää kunnan taloudellista valtaa ja ilmaisee sen mielipiteen ja valitsee toimielinten jäsenet. Kunnanvaltuusto muodostuu eri poliittisia kantoja edustavista valtuustoryhmistä.

Vaasan kunnalliselämä


Vaasassa toimivia puolueita:

RKP - Ruotsalainen kansanpuolue | SDP - Suomen sosiaalidemokraattinen puolue | KOK - Kansallinen kokoomus | VAS - Vasemmistoliitto | VIHRL - Vihreä liitto | KD - Kristillisdemokraatit | KESK - Keskusta | PRO V - Pro Vaasa | SKP - Suomen kommunistinen puolue





Vaasa on merkittävä koulukaupunki

Vaasassa opiskelee yli 12 000 korkeakouluopiskelijaa. Kirjoita artikkeli.

Vaasa - merkittävä koulukaupunki


Oppilaitosten linkkejä:


Vaasan ammattikorkeakoulu

Yrkeshögskolan Novia

Mistä Vaasa tunnetaan?

Kuva: Kotkapatsas, Suomen Vapaudenpatsas, Böklinki ja Kotipizza - siinä muutamia asoita, joista Vaasa tunnetaan, mutta onko se kaikki?

Vaasaan pääsee autolla, rautateitse, lentäen kuin laivallakin. Risteilylaivoille soveltuva satama sijaitsee vain parin kilometrin päässä ydinkeskustasta, rautatie on vuosien odotuksen jälkeen sähköistetty ja lentoliikenneyhteydet niin koti- kuin ulkomaille ovat lisääntyneet entisestään.

Suomen ensimmäinen maailman luonnonperintökohde, Merenkurkun saaristo, sijaitsee Vaasan välittömässä läheisyydessä. Monipuolinen tiede- ja ammattikorkeakoulutoiminta, kansainvälinen teollisuus sekä kulttuuri- ja urheilutapahtumat tuovat kaupunkiin monenlaisia kävijöitä. Aitous, alkuperäisyys ja ympäristöystävällisyys ovat nousevia matkailutrende.

Suomalaisittain Vaasa on melko suosittu perhematkailukohde samoin liikematka-, kokous- ja kongressimatkailukohde. Vuosittain toistuvat ja kertaluontoiset kulttuuri-, urheilu- ja messutapahtumat tuovat matkailijoita kaupunkiin, ja satamassa pysähtyy kesäisin ulkomaisia risteilijöitäkin

Vaasa on Suomen energiansäästöteknologiaa kehittävän teollisuuden ydin. Se tunnetaan myös monikulttuurisuudesta ja monipuolisista taide-elämyksistä.

'Johanna Ahopaelto, Pohjalainen maanantai 07. 05. 2012


| Mistä Vaasa tunnetaan?


Tiesitkö tämän Vaasasta?

Yllättäviä, hauskoja, mielenkiintoisia ja hämmentäviä artikkeleita Vaasasta.

Vaasalaisia kylähulluja | Tekniikan ihmeitä | Olisi pitänyt kuunnella |

Jorma Ojaharjun tarinoita

Jorma Ojaharju

Jorma Ojaharju ,16. lokakuuta 1938 Vaasa – 8. helmikuuta 2011 Helsinki, oli vaasalainen kirjailija.. Ojaharju toimi merimiehenä, nyrkkeilijänä, sukeltajana, panostajana ja satamatyöläisenä ennen kuin ryhtyi kirjailijaksi vuonna 1966. Vaasassa vuonna 1938 syntyneen Ojaharjun tuotannossa synnyinkaupunki nousee suureen rooliin.

Ojaharju julkaisi vuosina 1976-1982 Vaasa-trilogian, joka koostui kirjoista Valkoinen kaupunki, Paremmassa maailmassa ja Maa kallis isien, jossa hän kuvaa tapahtumia Vaasassa vuoden 1918 sisällissodasta 1970-luvulle saakka.

Ojaharjun kirjoitustyyliä on verrattu kolumbialaisen Gabriel García Márquezin kirjojen maagiseen realismiin. Kaikkiaan Ojaharjulta ilmestyi yli 40 kirjaa ja lisäksi kuunnelmia ja näytelmiä. Hänen viimeiseksi teoksekseen jäi vuonna 2010 julkaistu omakustanne Unholan ulapoilta dementian dyyneille.[2][3] Ojaharju oli kulttuuriyhdistys Kiilan kunniajäsen.[

Peku Sommerfeldtin tarinoita

Peku Sommerfeldt 2006

Peku on poissa Toimittaja Pertti ”Peku” Haapalinna, myöh. Sommerfeldt kuoli Vaasassa 27.12. 2013 vaikean sairauden murtamana. Hän oli syntynyt 27. 09. 1933 Terijoella. Pekua jäivät kaipaamaan lapset perheineen ja laaja ystävien joukko.

Peku kirjoitti vuosina 1988-90 kymmeniä artikkeleita vaasalaisiin ilmaisjakelulehtiin Vasa Tindning, Vaasan Ikkuna ja Uusi Vaasalainen. Pekun ideana oli kertoa ihmisläheisiä tarinoita kaupunkikuvista. Jokaisessa jutussa oli vanha historiallinen kuva ja nykypäivää - siis 80-luvun loppua edustava kuva. Nämä pitäisi rekonstruoida uudelleen.

Sommerfeldt luovutti kirjoituksiensa oikeudet vaaslaisia.info sivustolle kesällä 2006. tapio.parkkari(miuku)gmail.com Jos Sinulla on lehtuileikkeinä Pekun tekstejä, niin ota yhteys yllpitoon.

Jos Sinulla on hallussasi Peku Sommerfeldtin artikkeleihin liittyviä vanhoja kuvia, ota yhteys yllämainittuun meiliosoitteeseen. Sommerfeldtin satunnaisesti tallentamissa lehtileikkeissä ei ole päivänmääriä, kuin sattumalta, joten päivänmäärät täytyy kaivaa esille.

Pekulla oli varsin omalaatuinen huumorintaju. Hän mm. haki Vaasan kaupunginohtaksi ilmeisesti protestina tiettyjä hakijoiuta kohtaan. Peku oli myös innoskas paikallisjazzin tukija.

E.K. Louhikko

E.K. Louhikko

Louhikko, E. K.: Teimme vallankumousta. Helsinki, Oy Suomen kirja, 1943. 300 s.

Louhikon kuvaus viime vuosisadan alun Palosaaresta on yksi hurjimmistä, mitä koskaan on kirjoitettu. Kirjan Vaasan Palosaarta koskeva luku antaa varsin realistisen kuvan elämästä Palosaarella viime vuosisadan alussa. Tämä aikalaiskuvaus selittää omalta osaltaan myös kansalaissodan synnyn syitä.

Merkillepantavaa on Louhikon tekstissä luja usko sivistyksen voimaan. Työväenyhdistyksen toiminnan kautta ns. tavallisella työläisellä oli mahdollisuus nousta arjen yläpuolelle ja löytää aineksia oman taloudellisen aseman ja koko työväenluokan aseman parantamiseen.

E. K. Louhikon kirja on myös tarkka ajankuva Suomen sisällissodasta ja vuoden 1918 tapahtumista. Kirjoittaja oli sosialidemokraattinen ammattiyhdistysihminen, joka sodan aikana vastasi Kansanvaltuuskunnan (punaisten) alaisena suomalaisen metalliteollisuuden toiminnasta.

Kirjasta paljastuu, kuinka kapinalliset yrittivät organisoida hallussaan olevien alueiden hallinnon ja järjestää elinkeinoelämän toiminnan. Erityisen mielenkiintoisia ovat kirjoittajan tarkat luonnekuvaukset ja muistot Kansanvaltuuskunnan johtajista, kuten Otto Wille Kuusisesta ja Kullervo Mannerista.

Kirjoittaja toivoo, "että tämä teos auttaisi osaltaan sen kuilun umpeenluomisessa, jonka vuonna 1918 synnytti historiallinen välttämättömyys. Se kuilu ei ennen täyty, kun ymmärretään, että syntiä on tehty molemmin puolin."


E.K. Louhikon kirjoituksia

Jussi Kangas

Jussi Kangas

Kangas on kirjoitti eläessään satoja artikkeleita Vaasan lähimenneisyydestä. Jussi ei tyytynyt kirjoittamaan vain Työväenopiston 400-piirin julkaisemiin vihkosiin, vaan on heilutteli sanan säiläänsä monissa paikallisjulkaisuissa mm. Pohjalaisessa, Vaasan Ikkunassa ja lakkautetussa Uusi Vaasalainen lehdessä. Jussin kirjoituksia on luettavissa myös Kokkolan, Seinäjoen ja Vaasan kaupunginkirjastojen yhteisen Porstua projektin kokoelmassa. Kangas on henkilönä avoinja vilpiton ja häneen on helppo saada kontaksi.

Kangas vetoaa vaasalaisiin perinteenkantajiin. Yhdessä me voimme tehdä isoja asioita.

-Vaasalaisen muistitieto pitää saada talteen. Kolmekymmenluvun muistelijat voidaan pian laskea parin käden sormin. Ei puutu kuin kuuntelija ja muistiin merkitsijä. Kysymys on kaupungin yhteisesta muistista, meidän muististamme, sanoi Jussi Kangas.

---

Risto Jalosen kirjoituksia

Risto Jalonen
Risto Jalonen

Risto Jalonen, s. 28. lokakuuta 1957  k. 22.08. 20113. Vaasa) on vaasalainen kuva- ja sanataiteilija. Jalonen on toiminut muun muassa taidemaalarina ja valokuvaajana. Jalosen retrospektiivinen näyttely Virran varrelta oli esillä galleria Art Alexissa vuonna 2008. Samaan aikaan ilmestyi Rajatapaus, 50-vuotisjuhlajulkaisu.

Risto Jalonen on Vaasassa ristiriitainen persoona. Hänet tunnetaan taiteen moniottelijana ja multitaiteilijana ja varsin kiivassanaisena miehenä. Tästä johtuen hänellä oli runsaasti kannattajia mutta myös runsaassti vastustajia.

Tässää läpileikkaus tämän värikkään vaasalaiasen tuotannosta muiden ja hänen itsensä kertomana. Vaasapeadian alaosassa on linkki Jalosen You Tube videoihin.



Kaupunkitarinoita ja urbaanilegendoja

Pulutalo oli vuoden 2006 paikka yksi Vaasan lendaarisimmista paikoista. Myös Valkolinnan ja Pohjanmaan Liaan purkutalot olivat yöllisten retkien kohteita
Pulutalo oli vuoden 2006 paikka yksi Vaasan lendaarisimmista paikoista. Myös Valkolinnan ja Pohjanmaan Liaan purkutalot olivat yöllisten retkien kohteita

Tyypilliset kaupunkilegendat ja kansantarut tuntuvat useinmiten olevan näitä city-karhujen ja kaikenmaailman kylähullujen järjestämiä tempauksia. Nämä tapaukset leviävätkin sitten suusta suuhun ja vertaisverkostojen välityksellä lähes kaikkien huulille, kirjoitti nimm: Skorppari Näkökulma foorumissa : 02.08.2007 Mutta kaupunkitarinat voivat olla myös todellisia tarinoita.

Kylillä, katukuvassa ja muissa yhteyksissä liikkuu yhtenään jos jonkinlaisia kertomuksia ja huhuja jostain omapäisestä viirapäästä, joka saa koko yhteisön jaloilleen ja joskus jopa varpailleen.

Tämän säikeen tehtävä on koota näitä legendaarisia kaupunkistooreja ihmisten ilmoille; joko kuultuina, kansanperinteeseen iskostuneina ja juurtuneina, tai sitten itse keksittyinä jutunjuurina.

Pääasia että tarinat kuullostavat jollakin muotoa uskottavilta, tai sitten täysin uskomattomilta. Mysteereillä ja mytologioilla on aina olemassa lukuisat kasvot, jotka paljastavat luonteensa ihmisten uskomuksellisen kulttuuriperimän ja mielikuvituksen lennon kautta. Niitä on hauska levittää ihmisten tietoisuuteen ja aina yhtä mukavaa myöskin naureskella niille. Tältä pohjalta on hyvä ponnistaa. Kirjoita oma tarinasi.





Linkkejä: | Katugolffia]


Vaasan kulttuurielämä

Kuvan kameran kohdalle on suunnitteailla Vaasan musiikki- ja kongressitalo.

Suunnitaelmien mukaan talosta tulisi kansainväliset puitteet sisältä kulttuurikesku.|]]

Vaasa ei ole ainoastaan energiakaupunki tai Suomen aurinkoisin kaupunki, vaan myös vahvasti kulttuurikaupunki. Kaupungistamme löytyy todella aktiivinen, laadukas kulttuurikenttä käyttäjineen ja mikä parasta  - kulttuuria on saatavilla kahdella eri kielellä. Ainoa vaan, että tällä hetkellä kulttuurin puitteet toimia ovat puutteelliset ja kulttuurikentän kehittäminen sekä vieminen kansallisesti tunnetuksi on lähes mahdotonta.

Vaasaan tarvitaan ehdottomasti kongressi- ja musiikkitalo, jossa kulttuuritoimijat voivat tavoittaa suurempia yleisöjä ja jota alueen elinkeinoelämä pystyy hyödyntämään. Taloa voitaisiin käyttää mm. vierailevien esiintyjien areenana ja ehkä siten saataisiin Vaasaan tunnettuja ulkomaisiakin artisteja, joiden konsertteihin on aina joutunut lähtemään kauemmaksi. 

Samassa talossa voisi olla tiloja nuorille kulttuurin tekijöille ja yksityisille kulttuuritoimijoille.

Sivulta – Blogi Unelmiia märissä lenkkareissa


Vaasan musiikkiskene

Vaasa on monipuolinen musiikkikaupunki. Pelkästään nuorisomusiikin puolella kaupungissa on toistasataa yhtyettä. Myös musiikin kustannustoiminta on vilkasta. Kaupungissa on useita studioita. Klassisella puolella on mm. kaupunginorkesteri, kamarimusiikkiyhtye ja lukuisia kuoroja molemmilla kotimaisilla kielillä. Voit ryhtyä täyttämään vajaita kohtia. Rekisteröitymällä voit liittää juttuusi myös bändin tai julkaisun kuvan.

Heavy, rock, punk ect

Tanssimusiikki, Pop, folk, gospel ect.

Jazz, blues, kokeileva

Orkesterimusiikki - klassinen

Kuoromusiikki

Hengellinen musiikki

Muusikkopersoonat

Musiikin julkaisutoiminta

Vaasan musiikista sanottua

Vaasalaisia musiikkilinkkejä


Linkkejä Vaasan musiikkielämään: Vaasan rokkikoulu | Vaasan kuorofestivaalit | Vaasan orkesteriyhdistys | Vaasan yliopiston viihdeorksteri | Volume - Vaasan uuden kulttuurin yhdistys


Vaasan näyttämö- ja teatterielämä

Ilkka Aro Jotunin näytelmässä "Amerikan morsian" Kuva: Jari Tervo

Vaasan kaupunginteatteri ja Wasa teater edustavat perinteistä vaasalaista teatteria. Uutena ovat tulleet mukaan Vaasan ylioppilasteatteri Ramppi ja maahanmuuttajien Teatteri Mirax. Jälkimmäinen on esittänyt jo useita näytelmiä entisellä Nuoriskalla eli nykyisin Miratalossa.

Vaasassa toimii myös italialais-suomalainen Pikkuaasin nukketeatteri, joka esittää vanhoja taruja ja legendoja sekä satuja lapsille.


Vaasa on ammatti- ja harrastajateatterikaupunki.
Artikkeleita Vaasan teatterielämästä


Linkkejä: | Vaasan kaupunginteatteri | Wasa Teater | Vaasan ylioppilasteatteri Ramppi | Vaasan Ooppera | Teatteri Mirax Teater Casa vid Novia/Scenkonst



Vaasan kuvataide-elämä

Taideinstituutioiden ja ammattitaiteilijoiden lisäksi Vaasassa on vilkas harrastelijoiden taide-elämä. Täytä puuttuvat kohdat.

Vaasan kuvataide-elämä | Vaasan Taiteilijaseura

Taiteilijan näkemys Vaasasta

Paikalliset taiteilijat oman ympäristönsä kujaajina

Miten taiteilija kokee elinympäristönsä?


Linkkejä: | Taidelainaamo | Atelje Stundars | Galleria Platform | Tikanojan taidekoti | Aimon kuviskoulu | Vaasan Taiteilijaseura |


Vaasan kaupunginkirjasto, Maakuntakirjasto


Vaasa-kirjailijat, kuvateokset ja historiikit

Leif Färding

"Hippisukupolven runoilijaksi sanottu Leif (Lefa) Färding (1951 - 1983) oli äärimmäisyysihminen, joka etsi kiihkeästi jumaluutta mutta löysi itsensä valottomasta pimeydestä. Hän päätti päivänsä marraskuun lopulla 1983 sielullisessa eristyneisyydessä, harhojen vankina. Kulttirunoilijan otsalla paloi kynttilä merkkinä itsemurhan kulttiluonteesta.

Tämä merkillinen 1970-luvun kirjallisuuspersoona ei ole saanut elämänkertaa, vaikka sellaisia Suomessa väsätään lähes jokaisesta keskitason puoluepukaristakin, puhumattakaan misseistä ja urheilujohtajista. Runoilijaelämänkerran kautta Lefan elämä voisi luoda valoa myös aikamme henkiseen etsintään liittyviin ongelmiin. Miehen tie näet oli kaikessa ainutlaatuisuudessaan kuitenkin eräänlainen kouluesimerkki henkisestä harhautumisesta." Reijo O. Holopainen

Lefa on vain yksi vaasalainen kirjailijatarina, vaikkakin yksi kiehtovimmista. Niitä on paljon muitakin: Venny Kontturi, Jorma Ojaharju... Kirjoita heistä artikkeli, niin mekin tiedämme.






Vaasalaisia kynäniekkoja Jarl Hemmeristä Jorma Ojaharjuun
| Kirjailijat, teokset ja lähteet |


Vaasalaisia historiikkejä netissä:


Vaasalaiset urheiluseurat

Vaasa on urheilukaupunki. Lisää seura ja artikkeli.

| Vaasalainen urheiluelämä |


Linkkejä:
Vaasan Karjalaseura ry.

Budokan ry - Aikido, Escrima, Judo ja Kickboxing


Vaasalainen seurakunta- ja uskonelämä

Kaksikielisenä ja monikulttuurisena kaupunkina Vaasassa on monipuolinen uskonelämä.

Seurakunnat ja uskonelämä


Linkkejä yhteisöjen sivuille: | Vaasan suom. seurakuntayhtymä | Vaasan ruots. seurakuntayhtymä | Vaasan Ortodoksinen seurakunta | Vaasan babtistit | Raamattu Puhuu - Vaasa | Svenska Lutherska Evangeliföreningen | Vaasan Cityseuerakunta | Vaasan helluntaiseuerakunta | Vasa missioförsamling | Vaasan vapaaseurakunta | Ev.lut. kansanlähetys |


Vaasalaiset yhdistykset ja yhteisöt

Vaasalainen yhdistyselämä |

Vapaa-aika, huvit ja lasten leikit

Prekkaaminen, puttaaminen, tussarit, lasten leikit ja mökkielämä, bletys, neattielämä ect.. Klikkaa jotain allaolevista linkeitä. Lisää ja täydennä artikkeleita.

Vaasan uussuomalaiset

Ent. Nuorisotalo nyk. Miratalo, rak. 1887

Noin 5% vaasalaisista puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea tai ruotsia. Venäjä on niistä suurin kielivähemmistö. Tilastojen mukaan seuraavaksi eniten puhutut kielet ovat kurdi,arabia, persia ja albania.

Vaasassa ja lähiympäristössä asuvat uussuomalaiset ja monikulttuurisuudesta kiinnostuneet suomalaiset kokoontuvat Miratalossa Kirkkopuistikolla. Miratalo on kansainvälinen kohtaamispaikka, jota hallinnoi Kansainvälinen kulttuuriseura Mira ry. Seuralla on n.160 varsinaista jäsentä seuraavista maista: Afganistan, Angola, Azerbaidzan , Bosnia-Hertsegovina, Etelä-Sudan, Etiopia, Gambia, Ghana, Intia, Irak, Iran, Irlanti, Iso-Britannia, Kamerun, Kanada , Kazakstan , Kenia, Kiina, Kongo, Kosovo, Liettua, Pakistan, Romania, Saksa, Somalia, Sudan, Suomi , Syyria, Tansania, Tsetsenia, Turkki, Ukraina, Unkari ja Venäjä (34).

Mira on myös maahanmuuttajien perustamien ja monikulttuurisuutta edistävien yhdistysten liitto. Miralla on 14 yhdistysjäsentä, joiden yhteenlaskettu jäsenmäärä on noin 1000 henkilöä.

Nimi Mira tulee sanoista Multicultural, Interactive, Real ja Approach. Mira on myös arabialaisperäinen sana, joka tarkoittaa ihmeellistä. Sanasta on myös johdettu muita sanoja, jotka tarkoittavat mm. rauhaa, kansaa ja kyläyhteisöä.

Miratalossa toimii kulttuuriseuran monikielinen sekä nuorille että aikuisille tarkoitettu teatteriryhmä Teatteri Mirax. Talossa järjestetään mm. eri maiden kansallisia tilaisuuksia, maahanmuuttajayhdistysten kokouksia, seminaareja, teatteriesityksiä ja konsertteja. Kansainvälinen kulttuuriseura Mira ry on käytännössä myös maahanmuuttajayhdistysten keskusjärjestö, joka toimii uussuomalaisten perustamien yhdistysten ja muiden monikulttuuristen ryhmien kokoajana.

Miratalossa järjestetään myös kulttuurikahvilatoimintaa; Café Mirage on kohtauspaikka kaikille niille, jotka haluavat kahvikupposen ääressä tutustua mielenkiintoisiin ihmisiin, parantaa kielitaitoa kansainvälisten tuttavuuksien kanssa ja nauttia mukavasta yhdessäolosta sekä viihdyttävistä ohjelmanumeroista.



Uussuomalaiset vaasalaiset


Linkkejä: / Kansainvälinen kulttuuriseura Mira ry. |


Vaasalaiset ystävyysseurat

Kirjoita artikkeli vaasalaisesta ystävyystoiminnasta.

Artikkelit: | IMEROS | Suomi-Amerikkayhdistys | Vaasa-Pärnu yhdistys | Vaasan ystävyyskaupungit |


Linkit:


| Vapaa-aika, mökkeily, huvit ja leikit | Mökkivaasalaiset


Tunnettuja vaasalaisia nyt ja ennen

Tunnettuja vaasalaisia

Lisää luetteloon tunnetuin vaasalainen, mielestäsi puuttuva nimi klikkaamalla Tunnettuja vaasalaisia kautta aikojen linkkiä ja kirjoittamalla nimi aikaisempien mallin mukaan ja klikkaamalla "Tallenna sivu" painiketta.

Klikkaa sen jälkeen uudelleen nimeä ja täytä tekstialue tiedoilla.

Valinnan perusteena on että listaan tuleva henkilö on vaikuttanut näkyvällä tavalla vaasalaiseen elämään jollakin alueella. Pilanimet tullaan poistamaan heti kun ne havaitaan.


Tunnettuja vaasalaisia kautta aikojen


Linkkejä: | Asko Halme | Risto Jalonen | Heikki Kouhi | Miapetra Kumpula | Nandor Mikola | Jorma Ojaharju | Tapio Osala | Esa Siltaloppi | Seppo Rapo | Raimo Rauhala | Juha Tammenpää | Mathilda Wrede | Klaus Berg |





Merenkurkku, majakat, pookit ja haaksirikot sekä veneily

Kaisa ja Unto Lintalan kirjoituksia Merenkurkun merihistoriasta. Kirjoitukset on julkaistu urheilusukellusseura Delfin´in kerholehdessä vuosina 1982-2007 Tämän osion ylläpitäjäksi ylläpito toivoo jonkun meriargeologiasta kiinnostuneen yhteistyökumppanin, joka digitalisoisi Delfiien lehdessä olevat hienot artikkelit tänne.

Kaisa ja Unto Lintala

| Merenkurkku |


Linkkejä Merenkurkkuun: Vasabåtarna | Oy Vasa-Umeå Ab | Rederi Vasa-Umeå | Viimeinen matka Uumajaan | Privat - Vasabotarna | Casino Express | Merenkurkun virtuaaliveneretki | Merenkurkun saaristo | Merenkurkku v. 4000 | Merenkurkku muuttuu | Melomassa Merenkurkussa | Merenkurkun neuvosto | Merenkurkku ja luononsuojelu | | Merenkurkun luonto | | Merenkurkun silta - energiaväylä |



Söderfjärden, ympäristön tila, ympäristötutkimus

Söderfjärden Google Earthin vinkkelistä.

Söderfjärdenin peltoaukea sijaitsee noin 10 km Vaasan eteläpuolella. Puolet peltoaukeasta sijaitsee Sundomissa joka kuuluu Vaasan kaupunkiin ja toinen puoli Mustasaaren kunnassa, Sulvan ja Munsmon kylässä. Pieni alue lounaassa sijaitsee Maalahden kunnassa. Alueen pitkässä ja mielenkiintoisessa historiassa on tapahtunut useita dramaattisia ja harvinaisia tapahtumia.

Söderfjärden on tänä päivänä tasainen, kuusikulmainen maanviljelysalue, jonka pinta-ala on 2.300 hehtaaria ja läpimitta lähes 6 km. Sitä reunustaa 50 m:n korkeuteen nouseva kallio- ja harjurengas. Kraatterin pohja on syvimmillään 300 metriä pinnan alla. Kraatterilla on myös keskuskohouma, joka nousee hyvin lähelle pintaa. Lisää kuvia Söderfjärdetin yleiseen kuvagalleriaan.






Artikkeleita: | Söderfjärden on ainutlaatuinen | Ympäristöseuran kurkiretki 13.09.2007 | Kuvagalleria 13.09.2007 | Yleinen kuvagalleria Söderfjärdeniltä |


Linkkejä: Söderfjärden | Suomen törmäyskraaterit | Sundomin historia |


Vaasa: moottori-, kone- ja pajateollisuuden kaupunki

Tähän tiivist yleisartikkeli Vaasasta moottoreiden ja kone- ja pajateollisuuskaupunkina. Pääpaino edellisvuosisadan alun veneenmoottoreilla: Wickström, Olympia, Tammi, Rukkinen, Sarlin.


Moottoreiden ja pajojen kaupunki


Linkkejä: | Maamootoreita | Maamoottorit verkossa | Olympia moottorit | Suomen kansalliskirjasto: Olympia | Hae kansalliskirjastosta | Vaasan auto- ja moottorimuseo ]


Vaasalaisia yrityksiä

Kirjoita artikkeli vaasalaisesta yrityksestä. Sen nykypäivästä ja historiasta.

Vaasalaisia yrityksiä

Vaasan kaupunginosat ja asuinalueet

Klemetinkatu

Mitä enemmän vuosia kuluu, sitä tärkeämmäksi muodostuu muistoissa lapsuuden asuinalue ihmisineen, leikkeineen, leikkipaikkoineen, kujineen, takapihoineeen ja kulkureitteineen. Ihme kyllä, muiden asvalttiviidakoksi kokema lapsuuden kasvuympäristö on omalle asukkaalleen täynnä muistoja, tuoksuja ja elämyksiä.


Tämän osion tarkoituksena on luoda Vaasan kaupunginosien, asuinalueiden ja asuinpaikkojen muisti. Ei ole mitään merkitystä sillä oletko kotoisin Präntööltä, Hietsusta, Jeerpyystä, Vörkkäriltä tai Vanhiksesta - tärkeintä on että sinulla on vahva paikallisidentiteetti. Katso kohta Katuminiluettelo aakkosjärjestyksessä ja kerro omasta kotikadaustasi.




| Vaasan kaupunginosat ja asuinalueet | Katunimiluettelo aakkosjärjestyksessä | J. Kangas: Vaasa muodostuu kaupunginosista | J:Kangas: Katunimistön periaatteet | J.Kangas: Vaasan historiaan liittyvät nimet | J.Kangas: Kantakaupungin ensimmäinaen kaava | J.Kangas: Asevelikylä oli kunniavelka | J.Kangas: Asevelikylän asemakaava | J.Kangas: Purola - Bobäck | J.Kangas: Kotirannan asemakava 45/58 | J.Kangas: Kustaala ja Kumpukylä | J.Kangas: Vetokannas vuodelta 1941 | J.Kangas: Hietalahti-Sandviken | J.Kangas: Vaskiluoto-Vasklot | J.Kangas; Palosari-Brändö | J.Kangas: Vöyrinkaupunki-Våröstan | J. Kangas: Kantakaupunki |

Asukasyhdistykset

Vaasan asukasyhdistykset


Vaasa mediassa

Kuva: Vaasan tunnettuus netissä sekä somessa on tänä päivänä muihin vertailukaupun kaeihin verrattuna keskinkertaisella tasolla. Parannettavaa on paljon , mjutta hyvään suuntaan olemme menossa.

Vaasasta voi saada mielenkiintoisia tietoja esimerkiksi YouTubesta. Hakusana Vaasa YouTuben hakukenttään toi 30.111.2014 noin 501 000 tulosta Painopiste videoissa on huumorissa sekä musiikissa.

Useimmat videoklipit ovat tekniseltä laadultaan vaatimattomia ja kuvattu esimerkiksi videokännykällä, mutta ei klipeistä puutu myöskään todellista yrittämistä. Mukana on myös selvästi suunniteltuja, käsikirjoitettuja ja ohjattuja klippejä.

Vuosien 2013 ja 2014 aikana sekä Facebook, että Twitter ja Instragram ja Pisaca sekä Pinterest ovat lisännneet huomattavasti vaasalaisia toimijoita. Vaasa on hyvin esilllä mm. netin kuvapalveluissa.

Erityisen paljon hyvänlaatuisia kuvia Vaasasta on Flickerissä. Kuvien laatu ja monipuolisuus on hämmentävä kokemus. Onko meillä Vaasassa näin paljon kehittyneitä kuvaajia? Fickr tuo Vaasan koko maailman tietoisuuteen. Flickriin kuvansa jättäneet ovat kaupungin suurlähettiläitä maailmalla.


Vaasa maailmankartalla | Flickr | Brage sanomalehtiarkisto |


Vaasa mediassa

Vaasa You Tubessa

Kuvia Vaasasta

Karttoja Vaasasta

Linkkejä