|
|
Risto Helin - Pro Vaasa |
|
|
Omaishoitajat ovat yhteiskunnalle ilmeisen edullisia ja heidän jaksamiseensa on myös paneuduttava. Taakkansa alla heillä on tarpeeksi tekemistä ilman byrokraattisia lisävaikeuksia. Lähiomainen joka hoitaa ja hoivaa esim. vanhaa äitiään ei jaksa turhia paperisotakummallisuuksia ja tämän johdosta kaikkien tukea antavien avunantamisen tarpeen arviointikriteerit pitäsi olla yhteneväiset koko maassa. Yksi samanlainen vakioplanketti, joka kunnassa, jolla avunantamisen tarve ja avun antamisesta saatava korvaus määriteltäisiin. Yhä enemmän omaishoitajia olisi myös saatava kunnallisen omaishoidon tuen piiriin. Tämä olisi jopa kansantaloudellisesti järkevää, niin ainakin minä asiat näen.
Onko muuten monelle tullut mieleen, että jokainen maahanmuuttajille ohjattu ropo on pois suomalaisilta apua tarvitsevilta ja tämä on aivan selkeä totuus, että ei siinä kenenkään inttämiset auta. Asiat on niin kuin ne on ja köyhyysloukussa meillä omia kansalaisia on kyllä aivan riittämiin ja mielestäni kaikki suomalainen avustaminen pitäisi ensisijaisesti ja etusijalla kohdentaa oman maan kansalaisiin ja vasta sitten, kun tällaiset kuin kaikkien suomalaisten sosiaaliset olot saadaan kuta kuinkin kohtuulliseen kuntoon on varaa antaa rahaa muun maalaisille.
Sekin on Suomen kannalta huolestuttavaa, kun näitä siirtolaisia tänne rantautuu, niin usein heidän muassaan tulee näitä kotoperäisiä poliittisia ongelmia kaupanpäällisinä ja sitten kun väärät etniset ryhmät määrätyissä oloissa Suomen kamaralla kohtaavat syntyy väistämättä näitä konflikteja, joista onneksemme Suomessa ei vielä ole niin paljon kokemuksia ja seuraamuksia kuin muissa Pohjoismaissa. |
Kolumnin kirjoittaja: Nimi: Risto Helin
GSM: 0400761624
Email: risto.hln@gmail.com
|
|
| Harrin ystävä kysyy: |
Maahanmuuttajista ei löydy mitään hyvää vai? |
| Kirjoittaja
vastaa: |
Vaasan kohdalla tämä harjoitettu politiikka on hyvä huono esimerkki. |
|
|