Kuten vaasalaisen muistavat, Mustikkamaalle tehtiin 2003-2005 asemakaavaa ABB Currentin Oy:n aloitteesta. Kaavaehdotus meni sittemmin valitusprosessin seurauksena kumoon. Tarkoituksena oli saada aikaan 46 hehtaarin alueelle noin 96500 k-m2 suuruinen kerrostalo-ja pientaloalue.
Kolmeen vuoteen Mustikkamaasta ei sitten ole kuulunut pihaustakaan. Alueen olemassaolo on aktiivisesti unohdettu. Kumoon menneen asemakaavan tilalle ei olla luonnostelemassa vaihtoehtoa. Sen sijaan askarrellaan muiden, enimmäkseen pienten asumiseen tarkoitettujen kaavojen kanssa. Hyvä kun edes niin!
Mutta miksi kaupungin ylin johto on aktiivisesti vaiennut Mustikkamaasta? Tilanne on Vaasan kehityksen kannalta huolestuttava. Mustikkamaan kaavoittamisen tulisi olla kaupungin ja ABB:n kanssakäymisessä nyt tärkein aihe.
On selvää, että Mustikkamaan uusi kaava ei voi olla yhtä tehokas kuin vanha ehdotus oli. Ero entiseen ei voine olla kuitenkaan kovin suuri. Mikä syy on niin suuri, että ABB ei lähtisi uuteen yritykseen? Asuntotonttipulasta kärsivä Vaasa tarvitsee tähän julkisen vastauksen. Vaasalaiset tarvitsevat vastauksen myös siihen. millaisin ehdoin uuteen kaavoitusyritykseen voitaisiin lähteä.