Psykopaatin toteminen on hyvin vaikeaa, kuten oli Norjan tapauksessa. Psykopaatti tai sosiopaatti
on siististi pukeutuva, ei puhu sekavia on hyvin järkeva toiminnoissaan. Jouduin psykopaatin uhriksi,
sen vuoksi jouduin väkisin perehtymään siihen mitä on psykopaatti? Ehkä näkyvin on se, että psykopaatti syyllistää uhrinsa ja on erittäin ovela valehtija. Hän pystyy hämäämään jopa psykiatinkin, poliisin ja tuomarin jotka pitäisi olla ammattilaisia. Hän on täysin empatiakyvytön. Breiviikissä toteutui nämä kaikki, oikeastaan liiankin hyvin. Psykopaatti ei ole mielisairas, hänellä on narsistisia piirteitä ja käsitys itsestään on ylimitoiteettu. Mutta psykopaatti menee aina liian pitkälle, niin teki Breiviik. Erittäin pätevän kuvauksen teki vankimielisairaaln ylilääkäri professi Hannu Laherma kuvaili. Hän jos kuka joutuu työssään kohtaamaan psykopaatteja. Valtaosa murhista tekevät psykopaatit. Heidän valvonta on aina jälijättöistä.
Aselakia kiristämälläko, sillä ei valitettavasti ole toivottua tulosta. Valvontakameroitten lisäämistä? Sekään ei kovin pitkälle ole tehokasta. Breiviikin syntytaustat olivat hyvät. Pääsi vaivattomasti vapaamuureihin ja temppeliherroihin jäseneksi. Kyllähän hälytyskellot olisi pitänyt soida, hän valokuvautti itsensä muka temppeliherrojen upseeiksi. Sellaista virkapukua ei ole olemassa. Se oli mielikuvituksen tuotetta. Vähintäänkin lähiomailla olisi ollut mahdollisuus saattaa hänet psykiatriseen tutkintaan. Apulantojen tilaaminen maatilalle, täysin viatonta toimintaa.
Murhien suunnitteleminen on hyväksyttävää kansalaistoimintaa, Norjan taphtumien ennakoiminen oli viranomaisilta lähes mahdotonta.
Netissä tapahtuva vihanlietsonta on kansalaisten velvollisuus paljastaa viranomaisille mahdollisimman ajoissa.. Suojelupoliisi tarkkailee äärioikeistolaisia ja äärivasemmistolaisia, islamin vastasia ilmiöitä, ääriuskonnollisia ryhmiä on tarkkailtava. Siellä tahtoo muhia vakaviakin rikoksia. Rikollisjärjestöt on hajoitettava. Suomi on vapaa kansaisyhteiskunta, emme voi mennä mihinkään poliisivaltioon. Sekin on muistettava, että rikolliset tahtoo aina olla poliisia viisaampia. Meillä ei Suomessa tarvitse kovin paljoa ja eikä mahdollisuuttakaan kiristellä lakeja. Tälläisissä tapauksissa olemme jälkijättöisiä vasta rikoksen tapahduttua voidaan asia selvittää. Meidän tulee rakentaa yhteisöllisesti viisaampaa yhteiskuntaa.