|
vaasalainen
|
 |
« : 09.10.09 - klo:21:53:06 » |
|
Moni on sitä mieltä että Vaasassa ei kannata järjstää mitään, koska kukaan ei tule paikalle. Meillä on aivan viime ajoilta esimerkkejä huippuvieraista ja hienoista tapahtumista,jotka ovat kärsineet yleisökadosta.
Luulen että yksi syy on tiedottamisessa. Lehti-ilmoitukset ja radiomainonta on kallista, ei enää osata väsätä lennäkkejä, ja tehdä pylväs ja seinämainontaa. Luotetaan pelkästään nettiin vaikka käytössä olisi kännyän ryhmäviestit jnae.
Vain harva tietää että Vaasan kaupungilla ja Pohjanmaan liitolla on hieno tapahtumakalenteri, johon kuka tahansa voi lisätä oman tapahtumansa imaiseksi.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Tämä sivusto täytti 5 vuotta 2. helmikuuta 2010. Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani. Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.
|
|
|
Kari Lajunen
Omalla nimellä
Veteraanivaikuttaja
Poissa
Sukupuoli: 
Viestejä: 3515
Kerro tästä foorumista mahdollisimman monelle.
|
 |
« Vastaus #1 : 09.10.09 - klo:21:59:29 » |
|
Tuollaista tapahtumakalenteria juuri kaipaisin. Eli se lienee Vaasan kaupungin sivuilla? Edit: Huh huh. Olipas työläs löytää. Meni varmaan 5 minuuttia. Se tuntuu vähältä mutta on se paljon näin yksinkertaiseen asiaan. No joka tapauksessa se ei ole kaupungin sivuilla vaan tässä http://events.vaasa.fi/fin/
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.10.09 - klo:22:06:07 kirjoittanut Kari Lajunen »
|
tallennettu
|
Lähetä tieto tästä ketjusta henkilölle jota arvelet sisällön kiinnostavan ja kavereillesi alareunan "Lähetä Aihe" nappulasta. Tämä on ainoa keino kertoa tästä foorumista.
|
|
|
Marko Heinonen
Omalla nimellä
Aktiivi vaikuttaja
Poissa
Sukupuoli: 
Viestejä: 457
Marko Heinonen
|
 |
« Vastaus #2 : 09.10.09 - klo:23:15:10 » |
|
Katos, "Jack Lajunen" tuli esiin.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
MARKO HEINONEN kaupunginvaltuutettu (kok) -Vaasa-
|
|
|
Kari Lajunen
Omalla nimellä
Veteraanivaikuttaja
Poissa
Sukupuoli: 
Viestejä: 3515
Kerro tästä foorumista mahdollisimman monelle.
|
 |
« Vastaus #3 : 09.10.09 - klo:23:43:31 » |
|
Katos, "Jack Lajunen" tuli esiin. Selitätkö tarkemmin? Lisää tapahtumakalentereita tänne.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.10.09 - klo:00:04:13 kirjoittanut Kari Lajunen »
|
tallennettu
|
Lähetä tieto tästä ketjusta henkilölle jota arvelet sisällön kiinnostavan ja kavereillesi alareunan "Lähetä Aihe" nappulasta. Tämä on ainoa keino kertoa tästä foorumista.
|
|
|
|
|
|
Jazzbo
|
 |
« Vastaus #5 : 10.10.09 - klo:12:56:24 » |
|
Vaasa Netin SMF-kalenteri on ok. Sen vika on kuitenkin että se koskeee vain marginaaliryhmää. Eikö jokainen tapahtumajärjestäjä halua levittää ilosanomaa mahdollisimman laajalle.
Eli tieto tapahatumasta Vaasa Eventsiin ja vaasalaisia.info Puffeihin Vaasa Netin lisäksi.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Voit jättää kommenttisi ilman rekisteröitymistä. Valitse kohta Ota yhteys ja täytä vaaditut kentät.
|
|
|
|
Niiskutti
|
 |
« Vastaus #6 : 10.10.09 - klo:15:05:32 » |
|
Täytyy sanoa että itse en puffeja selaa siksi, että ne eivät ole kalenterimuodossa. On vaikeaa hahmottaa mitä milloinkin olisi tarjolla. Saatan sivun avata ja jos ei mitään mielenkiintoista näy, niin eipä sitten. Moni hyväkin tapahtuma saattaa siis mennä ohi sen takia.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|
Jazzbo
|
 |
« Vastaus #7 : 10.10.09 - klo:17:54:18 » |
|
Tässä on tietysti kyse viitseliäisyydesta. Sosiaalisen median luonteeseen kuuluu että jos saat joatain niin pitää myös antaa jotain. Eli jos saat tietoosi milenkiintoisen tapahtuman, lisäät palveluun myös tapahtuman jota olet itse hommaamassa.
Nyt on ongelmana vaan se että sekä Vaasa Ev ents että Pohjanmaan liiton tapahtumakalenrit ovat lähes mahdottomat täyttää tavalliselle ihmiselle. Ne ovat virkamies-byrokraattien laatimia ja se näkyy jäljestä.
Eihän nissä tarvita rekisteröitymisen yhteydessä muita tietoja kuin rekisteröityjän nimi ja yhteystiedot ja mistä yhteisöstö/yhdistyksestä on kyse
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Voit jättää kommenttisi ilman rekisteröitymistä. Valitse kohta Ota yhteys ja täytä vaaditut kentät.
|
|
|
|
T.Tyly
|
 |
« Vastaus #8 : 14.10.09 - klo:09:37:26 » |
|
Ajatus että tapahtumakalenterista tehtäisiin koko Vaasan median yhteinen on hyvä. Näin se palvelisi knaikkia kaupunkilaisia ja jokaissa mediassa lisätty tapahtuma tulisi toisiinkin medioihin. Kaikki hyötyisivät.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Minäkin olen sitä mieltä, että ravirata on kaavoitettava asunnoille!
|
|
|
|
Eloveena
|
 |
« Vastaus #9 : 14.10.09 - klo:16:07:06 » |
|
Onko joku käynyt katsomassa Stalinin ajan taidetta. Tämä oli Viron suurlähetystön sivulla: ”Kuntsin modernin taiteen museon syksy esittelee näyttävän kokonaisuuden Viron lähihistoriasta. Punaste lippude all pureutuu Stalinin ajan romanttiseen taidekäsitykseen. Propaganda ja provokaatio, sosialismi ja neuvostojärjestelmään sopeutuminen kuvattiin mahtipontisiin teoksiin, jotka sisältävät historiallisia valheita ja hämmentäviä tarinoita. Ristiriitaiset ja realistiseen tyyliin toteutetut teokset kertovat maailmasta, jota ei enää ole. Maalaukset, veistokset ja propagandajulisteet Viron taidemuseon kokoelmasta kertovat omalla tavallaan historiaa Viron lähimenneisyydestä, 1930-luvulta vuoteen 1970 saakka. Aina 22.11. saakka http://www.kuntsi.fi/nayttelyt.html”
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|
Hertta
|
 |
« Vastaus #10 : 14.10.09 - klo:21:18:23 » |
|
Onko joku käynyt katsomassa Stalinin ajan taidetta. Tämä oli Viron suurlähetystön sivulla: ”Kuntsin modernin taiteen museon syksy esittelee näyttävän kokonaisuuden Viron lähihistoriasta. Punaste lippude all pureutuu Stalinin ajan romanttiseen taidekäsitykseen. Propaganda ja provokaatio, sosialismi ja neuvostojärjestelmään sopeutuminen kuvattiin mahtipontisiin teoksiin, jotka sisältävät historiallisia valheita ja hämmentäviä tarinoita. Ristiriitaiset ja realistiseen tyyliin toteutetut teokset kertovat maailmasta, jota ei enää ole. Maalaukset, veistokset ja propagandajulisteet Viron taidemuseon kokoelmasta kertovat omalla tavallaan historiaa Viron lähimenneisyydestä, 1930-luvulta vuoteen 1970 saakka. Aina 22.11. saakka http://www.kuntsi.fi/nayttelyt.html” Näyttelyn teemat käsittelevät toista maailmansotaa, uuden Neuvosto-Viron rakentamista, mutta oikeastaan koko näyttelyn pääpaino on vastarintaliike Neuvostojärjestelmää vastaan. Itse näyttelyn taideteoksille, jotka ovat ihan huikean hyviä, ei anneta mitään arvoa, ”ne kun ovat pelkää propagandaan vailla todellisuuden pohjaa”. Esittelijä totesi, että taiteilijat ovat ”pakosta” tehneet näyttelyssä esillä olevia taideteoksia. Itse taideteoksissa kansalaiset hymyilevä ja ovat onnellisia. Tehtaissa, maataloudessa, kouluissa opiskellaan ja tehdään innolla töitä uuden sosialistisen yhteiskuntajärjestelmän parhaaksi. Taideteoksissa ei lietsota vihaa ihmisten välille, eikä sotaa toisia kansoja vastaan. Kuvista huokuu rauhan aate voimakkaana. Josef Stalin on myös taideteoksissa esillä kommunistisen puolueen pääsihteerinä ja hänestä tehdään kaiken pahan alku ja toimeenpanija. Tämä tuli hyvin esiin näyttelyn avajaisissa ja myöhemmin estelykierroksella museolla. Näyttelystä on rakennettu poliittinen väline Neuvostojärjestelmää ja sosialismin vastaan. Näyttelyssä ei tuoda esiin toista osapuolta, joka tuolloin valtaa piti eli Viron kommunistista puoluetta ja sitä laaja kansalaisliikettä mikä ylläpiti Viron Neuvostojärjestelmää. Vaasan kaupunki osallistuu tämän näyttelyn kautta yhtenä järjestäjänä historian väärentämiseen ja Venäjänvastaiseen propaganda sotaan, mikä on menossa erityisesti Virossa, jossa ihannoidaan jopa Hitleriä ja fasismia. Neuvostoaika oli työtä yhteiseksi ja koko kansan hyväksi, mikä on hyvä näkökulma tämän ajan kapitalismiin, jolloin työtä tehdään rahavallan hyväksi. Neuvostovalta oli työväenliikkeen ja vasemmiston valtaa, kun taas kapitalismi on porvariston ja oikeiston valtaa. Nämä perusasiat pitää muistaa kun historiaa ja menevää aikaa tarkastellaan taiteessakin.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|
Eloveena
|
 |
« Vastaus #11 : 14.10.09 - klo:22:25:38 » |
|
Sosialistinen realismi oli Neuvostoliitossa ja muissa sosialistisissa maissa esiintynyt taidesuuntaus, jonka piti edistää sosialisminja kommunismin päämääriä. Sosialistinen realismi tai ”traktorirealismi” oli vallitsevana taidesuuntauksena Neuvostoliitossa vuosina 1934-1991 . Toveri Kolmonen tuntee kyseisen taidesunnan ilmeisen hyvin. Mutta niin tunnen minäkin omissa luissani. Osallistuin nuorena neitona Helsingissä 70-luvun alussa stalinisteisen KTL:n eli Kulttuurityöntekijäin liiton toimintaan ja olin innokas taideopiskelija sekä ns. opintokerholainen. Tuntui aivan mahtavalta kun opintokerhossamme vieraili sellaisia kuuluisuuksia kuin Matti Rossi, Marja-Leena Mikkola ja eräät muut. Luin posket hehkuen Maxim Gorgin ”Äidin”, ”Nuoruuteni yliopiston” ja monta muuta. Tutustuin Vladimir Majakovskin runouteen, Otto-Ville Kuusisen käsityksiin Kalevalasta, luin Nikolai Ostrovskin ”Kuinka teräs karastui” ja monta muuta sosialismin klassikkoa ja yritin ymmärtää miksi Armas Äikiä on hyvä sosialistinen runoilija. Kansankulttuurin kirjakauppa Simonkadulla oli jokapäiväisen toivioretken kohde. Olin Edistys-kustantamon kuurkuluttaja. Välirikko syntyi kun meille ryhdyttiin opettamaan ”taiteen puoluekantaisuutta” Meille taideopiskelijhoille tyrkytettiin ajatusta että taiteilijoiden on oltava puolueen sotilas, jonka taide perustuu kommunistisen puolueen ja Leninin oppeihin. Ja Suomessa siis KTL:n valaistuneiden oppeihin ja auktoriteettiin. Vain tältä pohjalta todellinen sosialistinen taide oli mahdollista. En voinut tätä hyväksyä, koska minun mielestäni taiteilijan on oltava vapaa kaikista auktoriteeteistä. Kun kerroin tämän, niin minua syytettiin porvariksi ja petturiksi ja alettiin syrjiä. Lopulta jouduin ”toverituomioistuimeen”. Missä minua lyötiin kuin sikaa kaikilla sosialismin fraaseilla ja auktoriteeteilla. Tämä täysin stalinistinen ”oikeudenkäynti” riitti minulle. Tilanne oli niin kiihkeä että jos olisin elänyt Neuvostoliitossa niin minut olisi teloitettu. Se vaihe elämässäni loppui siihen. Tässä on erinomainen johdatus Sosialistiseen realismiin: http://fi.wikipedia.org/wiki/Sosialistinen_realismiTässä lisää samasta aiheesta: http://www.kulttuuri.hel.fi/valkoinensali/ohjelma/sosialistinen_fi.htmlJa tämä http://www.slav.helsinki.fi/studies/huttunen/mosaiikki/keskusta-periferia/pp2.htm
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.10.09 - klo:23:01:15 kirjoittanut Eloveena »
|
tallennettu
|
|
|
|
|
Oksanen
|
 |
« Vastaus #12 : 15.10.09 - klo:17:10:01 » |
|
Tuossa Pohjanmaan liiton tapahtumakalenterissa ei tapahdu minkäänlaista liikettä vaikka tapahtumia toki tässä kaupungissa on. Tehkää nyt siellä liitossa jotain asian eteen.
Täällä juttu kääntyy vaasalaisia.infoa vastaan vaikka sillä ei ole miatään tekemistä asian kanssa.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Tapio Parkkari
Omalla nimellä
Aktiivi vaikuttaja
Poissa
Viestejä: 310
|
 |
« Vastaus #13 : 16.10.09 - klo:10:54:36 » |
|
Kenellä tahansa vaasalaisia.info blogia selaavalla on mahdollisuus rekisteröityä Pohjanmaan liiton palveluun ja lisätä tapahtumia vaikka heti. Tämä juuri on tällaisen sosiaalisen palvelun tarkoitus. Ei voi ajatella että "virkamiehet" tekevät kaiken Sinun puolestasi.
Jos olet tapahtumanjärjestäjä niin toki Sinua kiinnostaa että tapahtumaasi tulee myös väkeä.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Auta foorumin tunnetuksi tekemisessä. Lähetä tästä ketjusta tieto kavereillesi "Lähetä Aihe" nappulasta. Nappula on heti pohjaviivan alapuolella.
|
|
|
Vierailija
Kokelas
Poissa
Viestejä: 25
|
 |
« Vastaus #14 : 17.10.09 - klo:14:39:22 » |
|
Miksi Kolmonen ei ole vastannut Eloveenan kirjoitukseen. Kirjoitushan on jopa historiallinen dokumentti.
VOX POPULI
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Reino Kolmonen
Omalla nimellä
Veteraanivaikuttaja
Poissa
Sukupuoli: 
Viestejä: 1221
Työväenliike
|
 |
« Vastaus #15 : 17.10.09 - klo:21:19:05 » |
|
Miksi Kolmonen ei ole vastannut Eloveenan kirjoitukseen. Kirjoitushan on jopa historiallinen dokumentti.
VOX POPULI
Työväenliike ja työväenkulttuuriMitä sitten on vapaus? Onko se sitä, että kaikki tekee mitä itse lystää? Nykyinen meno on juuri sitä kovin itsekeskeistä, pakonomaista elämyksien etsimistä ja lähinnä kaupallisen kulutuksen kautta. Työväenliikkeen tavoitteena on ollut ja on edelleen estää työntekijöiden työntulosten riistäminen. Kapitalismi kun perustuu ihmisten työntulosten hyväksikäyttöön ja ihmisten alistamiseen vain työvoimaksi, josta hän saa palkkaa ”oman” työnsä tuloksesta. Sosialismissa ihan oikein nostettiin työläinen yhteiskunnan sankariksi, kun taas kapitalismissa painotetaan "yrittäjää". Kapitalismissa työläinen on välttämätön paha yksityisen pääoman omistajalle, josta vielä pitää maksaa ja antaa vielä palkallista lomaa! Kuten Punaste lippude all taidenäyttely osoitti, että työläisten elämän kuvaaminen taiteessa on pelkkää propagandaa ja valheita. On tietenkin ihan luonnollista, että taiteessa tämä ristiriita tulee näkyä. Taiteen tulee kuvastaa sitä todellisuutta mikä yhteiskunnassa vallitsee. Mutta porvarillisessa kulttuurissa se ei näy, siinä korostuu muut asiat kuin työn ja pääoman väliset ristiriidat. Taide ja kulttuuri on entistäkin enemmän kaupallistunut ja siitäkin on muodostunut tuote, jolla käydään kauppaa ja tehdään rahaa. Samoin rauhanasiat ja kansojen välinen yhteistoiminta olivat sosialismissa tärkeitä asioita. Nämä olivat voimakkaasti esillä kulttuurissa ja taiteessa. En kiistä sitä ollenkaan, että sosialismissa oli liian tiukka ”ylhäältä” johdettu kuri. Olisi pitänyt antaa enemmän valtaa ja luottaa työläisiin. Tässä suhteen kapitalistit ovat viisaita, he antavat työläisten tehdä työn vapaasti kunhan vain toimitusajat säilyvät. Mutta kääntöpuolena on sitten ihmisten hylkääminen ja heittäminen työttömiksi. Nyt taas on aika panostaa opiskeluun koska Marx, Lenin ja muiden yhteiskunnallisten tiedemiesten teoriat kapitalismista ja siitä eteenpäin pääsemiseksi ovat nousseet arvoiksi, joiden kautta voi muodostaa käsityksen yhteiskunnallisesta tilanteesta eri maissa. Tämä nyt meni kylläkin ohi otsikon!
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|
Eloveena
|
 |
« Vastaus #16 : 18.10.09 - klo:15:41:07 » |
|
Toveri Kolmonen, Et millään tavoin vastannut kirjoitukseni ytimeen. Juuri tästä syystä Stalinin hirmutyöt, Kolmannen Valtakunnan kaasukammiot ja Pol-Potin hirmutyöt olivat mahdollisia.
Jatkan sen verran että nuoruuteni marxilais-leninistisen opintokerhon eräät jäsenet ovat tänään suomalaisen yhteiskunnan huipulla talouselämässä ja politiikassa.
Olen heitä, siis minut toverituomioistuimessa tuominneita, tavannut muutaman kerran. Osa ei ole tuntevinaan, osa on kauhistunut ja paennut kun olen kajonnut tapahtuneeseen.
Nyt olen jättänyt nämä takinkääntäjät ja opportunistit rauhaan. En tosin vanno ettenkö vielä joskus avaisi koko asiaa.
Kehoitan kaikkia tutustumaan Kuntsin taidemuseossa olevaan näyttelyyn.
Näyttelyaikataulun saat kun klikkaat Tapahtumakalenterin kohtaa "Punaste lippude all".
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.10.09 - klo:16:22:25 kirjoittanut Eloveena »
|
tallennettu
|
|
|
|
|
Niiskutti
|
 |
« Vastaus #17 : 19.03.10 - klo:15:25:48 » |
|
Stalinista sitten takaisin nykypäivään... On perjantai 19.Maaliskuuta ja tuli mieleeni:
Foorumipäivityksen ansiosta softassa on luullakseni nyt tuo sama kalenterimahdollisuus kuin Vaasa.net -foorumilla.
Selkeintä olisi laittaa kalenterille oma topic, ja siellä tapahtuman ketjussa sitten keskustellaan AINOASTAAN kyseisestä tapahtumasta, jaetaan valokuvat ja videot yms. Ja asian vierestä menevä keskustelu sitten noista ketjuista välittömästi poistoon.
Kun joku merkkaa tapahtuman,ennen tapahtumaa voi esim. pyytää että "voisko videoryhmä käydä tekees jotain juttua?"
Olisiko hommassa mitään järkeä? Näen tässä seuraavat positiiviset asiat: Tapahtumat ovat selkeästi KALENTERISSA (minussa on varmaan joku vika kun en hahmota/muista päivämääriä) Videotiimi saa ehdotuksia millaisia videoita haluttaisiin katsella.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|
vaasalainen
|
 |
« Vastaus #18 : 19.03.10 - klo:18:08:05 » |
|
Softassa on kalenterio. En ole sitä vielä kokeillut mutta voin tehdä sen vaikka heti. Aikaisemmassa versiossa kalenteri oli melko nuiva. Kannattaa ehkä käydä ensin vaasa.netissä vilkaisemassa. Palaillaaan.
Ryhtyisitkö Sinä kalenteripomoksi?
Kalenterri on nyt asennettu. Linkki on yläkerrassa KIrjoittaudu ulos nappulan vieressä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.03.10 - klo:18:22:52 kirjoittanut vaasalainen »
|
tallennettu
|
Tämä sivusto täytti 5 vuotta 2. helmikuuta 2010. Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani. Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.
|
|
|
|
Niiskutti
|
 |
« Vastaus #19 : 19.03.10 - klo:19:02:55 » |
|
Kiitos! Yritän parhaani kalenterin kanssa ja lisään sinne tapahtumia nyt sitä mukaa kun löydän. Tosin en voi millään vastata siitä kamalasta mielipahasta joka tulee jos joku tapahtuma on peruuntunut enkä ole tietoinen siitä. Toivon, että mahdollisimman moni tapahtumanjärjestäjä lisää itse tapahtumansa kalenteriin, jolloin viestejä voi muokata tarpeen vaatiessa. Kalenterin käyttö edellyyttää kuitenkin rekisteröitymistä. KALENTERIN KÄYTTÖOHJE: - Avaa kalenteri "Kirjaudu ulos"-painikkeen vasemmalta puolelta
- Klikkaa päivämäärää
- Kirjoita lyhyt ja houkutteleva otsikko (tämä näkyy kalenterissa)
- Tarkista että päivämäärä on oikein
- Valitse tapahtuman kesto
- Valitse mille alueelle avaat keskustelun tapahtumasta (Nyrkkisääntö: Urheilu, Kulttuuri tai Yhdistysten asiat, näin tavoitat oikean kohderyhmän parhaiten)
- Kirjoita aihe, esim: Tapahtuma: _TÄHÄN TAPAHTUMAN NIMI_PAIKKA_PVM
- Isoon laatikkoon voit kirjoittaa tapahtuman yksityiskohtaisemmat tiedot, esim pääsymaksut yms. hyvä tietää - asiat
- Klikkaa Esikatselu, ja tarkista että tiedot ovat oikein
- Klikkaa Lähetä
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Kari Lajunen
Omalla nimellä
Veteraanivaikuttaja
Poissa
Sukupuoli: 
Viestejä: 3515
Kerro tästä foorumista mahdollisimman monelle.
|
 |
« Vastaus #20 : 30.04.10 - klo:13:09:49 » |
|
KOKO KAUPUNKI SIISTIKSI SUNNUNTAI 2.5.2010Ohjelma 12.00 Tapahtuman avaus kj Markku Lumio12.10 Alkulämmittely Zumba Tanssiseura Kipinä12.20 Siivousvälineiden jako alkaa ja ryhmät järjestäytyvät ja lähtevät siivoamaan14.45 Takaisin torille grillimakkaralle ja mehulle15.00 Lasten piirustuskilpailun tulokset julistetaan 16.00 - Toritanssit18.00 Charles Plogman & Tommys.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Lähetä tieto tästä ketjusta henkilölle jota arvelet sisällön kiinnostavan ja kavereillesi alareunan "Lähetä Aihe" nappulasta. Tämä on ainoa keino kertoa tästä foorumista.
|
|
|
|
Niiskutti
|
 |
« Vastaus #21 : 30.04.10 - klo:15:47:52 » |
|
Lisäsin tapahtuman tuonne kalenteriin. Onko tuota jotenkin vaikea käyttää vai miksei sinne mitään ilmesty? Tapahtuman lisääminen kalenteriin on oikeastaan sama kuin kirjoittaa viesti... taidanpa laatia kuvallisen ohjeen, jos se helpottaisi. - Avaa kalenteri "Kirjaudu ulos"-painikkeen vasemmalta puolelta
Klikkaa päivämäärää tai "lisää tapahtuma"-painiketta
 - Kirjoita lyhyt ja houkutteleva otsikko (tämä näkyy kalenterissa)
- Tarkista että päivämäärä on oikein
- Valitse tapahtuman kesto
- Valitse mille alueelle avaat keskustelun tapahtumasta (Nyrkkisääntö: Urheilu, Kulttuuri tai Yhdistysten asiat, näin tavoitat oikean kohderyhmän parhaiten)
- Kirjoita aihe, esim: Tapahtuma: _TÄHÄN TAPAHTUMAN NIMI_PAIKKA_PVM
- Isoon laatikkoon voit kirjoittaa tapahtuman yksityiskohtaisemmat tiedot, esim pääsymaksut yms. hyvä tietää - asiat
- Klikkaa Esikatselu, ja tarkista että tiedot ovat oikein
- Klikkaa Lähetä
 Noin, tapahtuma on nyt lisätty samalla kalenteriin, ja sille on auennut keskusteluketju foorumiin!  ------ Viestiä muokattu käyttäjän pyynnöstä Vahtimestari 1.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.04.10 - klo:18:09:35 kirjoittanut Vahtimestari »
|
tallennettu
|
|
|
|
Kari Lajunen
Omalla nimellä
Veteraanivaikuttaja
Poissa
Sukupuoli: 
Viestejä: 3515
Kerro tästä foorumista mahdollisimman monelle.
|
 |
« Vastaus #22 : 30.04.10 - klo:17:12:27 » |
|
Joo minulla oli jo aiemmin jokin tapahtuma minkä olisin lisännyt mutta en sitä viidessä minuutissa löytänyt. Mielestäni 5 minuuttia yhden asian kirjoittamiseen pitää riittää. Nyt en sitä sitten enää edes kokeillut. Mutta kiitos ohjeista. Nyt ehkä onnistun jatkossa.
Heti ongelma. Ohje: "Klikkaa päivämäärää." Tapahtuma: Ei tapahdu mitään. Vai tarkoittaako tämä, että alhaalla oleva päivämäärä pitää ohjelmoida haluamakseen ja sitten klikata?
Minulla ei näy päivämäärän kohdalla alleviivausta joka näkyy linkkien kohdalla yleensä. Viiva siis puuttuu.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.04.10 - klo:17:18:30 kirjoittanut Kari Lajunen »
|
tallennettu
|
Lähetä tieto tästä ketjusta henkilölle jota arvelet sisällön kiinnostavan ja kavereillesi alareunan "Lähetä Aihe" nappulasta. Tämä on ainoa keino kertoa tästä foorumista.
|
|
|
|
Niiskutti
|
 |
« Vastaus #23 : 30.04.10 - klo:17:53:11 » |
|
Päivämäärä ei ole linkki, ellei ole sisäänkirjautunut.
JOS Päivämäärä-linkki ei toimi selaimellasi kalenterin alareunassa on myös 2 linkkiä : LISÄÄ TAPAHTUMA. Sitä painamalla pääset lisäämään tapahtuman.
Tällöin täytyy kiinnittää erityistä huomiota oikean päivämäärän asettamiseen, koska oletuksena se lisää tapahtuman meneillään olevalle päivälle
------------------- Kuvat siirretty ohjeeseen käyttäjän pyynnöstä Vahtimestari 1.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.04.10 - klo:18:10:49 kirjoittanut Vahtimestari »
|
tallennettu
|
|
|
|
|
Niiskutti
|
 |
« Vastaus #24 : 19.05.10 - klo:16:58:09 » |
|
Vaasassa näyttää nyt tapahtuvan paljon tulevanakin viikonloppuna. Itse en todellakaan ole hajulla kaikesta mitä tapahtuu, ja se jos nyt Ylläpito tuossa minua "kalenteripomotteli" ei tosiaan tarkoita sitä että pystyisin poimimaan kaikki n. 100km säteellä olevat mielenkiintoiset tapahtumat tänne. Moni jää varmasti huomaamatta.
Toivon, että mahdollisimman moni tapahtumanjärjestäjä lisää itse tapahtumansa kalenteriin. Kalenterin käyttö edellyyttää rekisteröitymistä.
Rekisteröi vaikka aktiiviselle yhdistykselle oma tunnus, jolla voitte helposti itse lisätä tapahtuman kalenteriin!
Kiittää ja kuittaa... Viikonloppurientoja odotellessa!
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|