Chattiin! >>
Tutki vaasalaista uutisvirtaa:
Vaasa Pohjalainen Vasabladet
Uusi KultTour vie kulttuurikierrokselle Vaasaan
Pakettiauto paloi ajon aikana Kurikassa
Pekkarinen: Karleby ska regionsamarbeta med Vasa
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
07.09.10 - klo:09:45:31

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
50426 viestiä 585 aihetta kirjoittanut 1572 jäsentä
Uusin jäsen: Tuikku
* Etusivu Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy
vaasalaisia foorumi  |  Vaasa keskustelualue  |  Valtuuston tietoon  |  Aihe: Club25 0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] Siirry alas Lähetä aihe Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Club25  (Luettu 1725 kertaa)
vaasalainen
Tästä foorumista
Administrator
Veteraanivaikuttaja
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1939


Muista käydä Chatissa


Profiili Sähköposti
« : 14.09.09 - klo:15:24:59 »

Koska on oletettavissa että Club25:n siirtämisestä Matkahuollolta vapautuneisiin tilohin syntyy keskustelu, se käydään jatkossa täällä.
tallennettu

Tämä sivusto täytti 5 vuotta 2. helmikuuta 2010.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.
vaasalainen
Tästä foorumista
Administrator
Veteraanivaikuttaja
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1939


Muista käydä Chatissa


Profiili Sähköposti
« Vastaus #1 : 14.09.09 - klo:15:25:54 »

Vaasassa on viime päivinä keskusteltu eräiden kaupunginvaltuutettujen tekemästä ehdotuksesta, jossa Matkahuollon tyhjilleen jäävä rakennus muutettaisiin rock-klubiksi.

Valtuutetut ovat pyytäneet musiikkiväkeä ottamaan kantaa ehdotukseen. Volume ry:n eli Vaasan uuden kulttuurin yhdistyksen hallitus seuraa hanketta innostuneena ja on nostanut tähän lausuntoon muutamia mielestään tärkeitä pointteja.

Hyvät puolet

Vanhan Matkahuollon sijainti keskustan kupeessa vilkkaiden pääväylien risteyksessä on erinomainen. Samassa kiinteistössä tai seinänaapurina ei ole asuntoja, joihin musiikki kantautuisi häiritsevästi.

Myös pohjaratkaisultaan (uloskäynnit, kantavat rakenteet, muokattavuus) tila soveltuisi hyvin musiikkiklubiksi.

Tilavaan kellariin voisi lisäksi sijoittaa bändien harjoittelutiloja tai vastaavaa musiikkiin liittyvää toimintaa. Rakennuksen yleiskunnon voidaan olettaa olevan tyydyttävä, sillä se on ollut jatkuvassa yrityskäytössä.

Ratkaistavat ongelmat

Kaksi kriittistä kysymystä nousee ylitse muiden: alueen uuden kauppakeskuksen rakentamisaikataulu ja remontoimiskustannukset.

Matkahuollon alueen kaavoitus ja suunnitelmat uudesta kauppakeskuksesta ovat jo melko pitkällä. Mielestämme musiikkitoiminta rakennuksessa kannattaa aloittaa vain, jos toiminta voidaan turvata useaksi vuodeksi eteenpäin. Kenenkään edun mukaista ei ole käyttää rahaa ja resursseja sellaisen tilan remontoimiseen, joka puretaan pian urakan valmistuttua.

Jotta uusi konserttipaikka tarjoaisi asiakkaille miellyttäviä keikkakokemuksia, tulee muun muassa ilmastoinnin, wc-tilojen ja ravintolapalvelujen olla kilpailukykyisellä tasolla.

Vapaaehtoistyöllä voidaan pienentää kunnostuskustannuksia, mutta haluamme muistuttaa, että kalliit lvi- ja sähköremontit eivät onnistu talkooporukalla. Samoin ääni-, valo- ja lavatekniikan rakenteiden suunnittelu tulee uskoa ammattilaisten käsiin.

Yhteenveto

Mikäli edellämainitut kysymykset ja joukko pienempiä yksityiskohtia ratkaistaan, Volume on kiinnostunut järjestämään tiloissa toimintaa. Vanha Matkahuolto on tähän mennessä selkeästi paras ehdokas uudeksi elävän musiikin keskukseksi Vaasassa.

Volumen puolelta lisätietoja antaa
Marko Perälä, 050-566 2683,
peralamarko@gmail.com
tallennettu

Tämä sivusto täytti 5 vuotta 2. helmikuuta 2010.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.
urban cowboy
Vakituinen
**
Poissa Poissa

Viestejä: 90


Profiili
« Vastaus #2 : 14.09.09 - klo:15:37:49 »

Onhan se aivan käsittämätönsä että vaasalaiset joutuu meneen Seinäjoelle kuuntelemaan bändejä.  Sehän on aivan sama kuin jos Wasa Teatern siirrettäisiin Östermyyraan.
tallennettu
vaasalainen
Tästä foorumista
Administrator
Veteraanivaikuttaja
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1939


Muista käydä Chatissa


Profiili Sähköposti
« Vastaus #3 : 14.09.09 - klo:17:30:39 »

En nyt halua olla setämäinen mutta olen kuitenkin.  Itse aikoinani puuhasin Vaasaan clubia nuorille ja näin syntyi Keltsu.  Tosin siihen meni niin monta vuotta että asia ei enää kiinnostanut kun se viimein satiin aikaiseksi.

Siis: ryhtykää kampanjoimaan: esittäkää kysymyksiä virkamiehille, valtuutetuille ja luottamusmiehille sekä ns. hyvämaisille kaupunkilaisille. Julkaiskaa ne täällä ja omilla sivuillanne.

Järjestäkää mielenosoituksia, solmikaa suhteita mediaan, painakaa ja levittäää tarroja, keksikää hyvä slogani, kuvatkaa ja dokuntoikaa nykyinen Club25 ja levittäkää tulos mahdollisimman laajalle, kerätkää tarkat tiedot nykyisistä treenikämpistä ja bändeista ja kertokaa tulokset jokaisessa mahdollisessa tilanteessa.

Tehkää jotain ja lopettakaa mamoilu.

Ja sitten se setämäisyys.  Kun minun faijani halusi aikoinaan pelata lätkää niin pojat ajoivat pakkasessa Onkilahden jäälle, pluukasivat itselleen kentän ja kolmen tunnin kuluttua ehtivät vielä pelata tunnin ennen kuin tuli pimeä.
tallennettu

Tämä sivusto täytti 5 vuotta 2. helmikuuta 2010.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.
marko
Kokelas
*
Poissa Poissa

Viestejä: 36



Profiili Sähköposti
« Vastaus #4 : 14.09.09 - klo:19:19:27 »

http://yle.fi/alueet/pohjanmaa/2009/09/volume_ry_kiinnostunut_vanhasta_linja-autoasemasta_1001013.html

asialle tehdään koko ajan. ja on tehty viimeiset kolme päviää. Emme siis seiso tumput suorina ja odota asioiden tapahtuvan. monet taustalla tapahtuvat asiat vain eivät tule koskaan julki tai näkyviksi. Mutta asia tuntuu olevan hyvinssä kantimissa nyt
tallennettu

Jazzbo
Global Moderator
Kansalaisaktiivi
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 151


Profiili
« Vastaus #5 : 15.09.09 - klo:09:26:23 »

Kunnallisneuvos Raimo Rauhala torppaa tänään Pohjalaisessa Club25:n sijoittamisen Matkahuollon tiloihin:

-Vanhan linja-autoaseman täytyy saada nurin mahdollisimman pian.

Hän ei näe mitään mieltä sovitella rokkibändejä sinne kun lähtö olisi kuitenkin pian edessä, kirjoittaa Pohjalainen.

Rauhalan sanomisiin tulee suhtautua rauhallisesti.  Matkahuoltoa ei saa missään tapauksessa panna nurin ennen kuin on 101 % varma että Sponda rakentaa kauppakeaaskuksen paikalle.

Nuorten kannattaisi pyytää Rauhala uuden Club25:n kummisedäksi.  Rauhalan setä on valmis mihin tahansa saadakseen ääniä.

Jatkakaa ihmeessa taistelua.  Missään ei ole lopullisesti päätetty että Sponda tulee.

Itse pidän Spondan hankettta järjettömänä,  varsinkin jos Kondis toteutuu ja Halpa-Halli ja nykyinen Galleria Wasa yhdistyvät.
tallennettu

Voit jättää  kommenttisi ilman rekisteröitymistä. Valitse kohta Ota yhteys
 ja täytä vaaditut kentät.
urban cowboy
Vakituinen
**
Poissa Poissa

Viestejä: 90


Profiili
« Vastaus #6 : 15.09.09 - klo:15:40:43 »

Olen kovasti pohtinut tätä Club25 <> Matkahuolto asiaa ja tullut siihen tulokseen että pelkkä vaatimus saada Matkahuolto rokkikäyttöön on liian kapea.  Siihen eivät nykyiset vallassaolijat suostu.

Asiasta on tehtävä koko nuoren sukupolven oma juttu. Kaupunki, virkamiehet, valtuutetut ja luottamusmiehet on pantava vastakkain koko nykyisen nuoren ikäluokan kanssa.

Vain näin saadaan aikaan tarpeeksi liikettä.  Jos matkahuolto ei onnistu, niin vastustajien on kerrottava ja toteutettava vaihtoehto.

Vaasa on hoitanut nuoriensa tilantarpeen hirvittävän huonosti.  Sille on pantava stoppi.  NYT!
tallennettu
marko
Kokelas
*
Poissa Poissa

Viestejä: 36



Profiili Sähköposti
« Vastaus #7 : 15.09.09 - klo:19:17:55 »

Sellainen oikaisu nyt asiaan, että rockväki, tahi volume ei tilaa ole vaatinut tai pyytänyt. Vaan sitä on meille tarjottu nimen omaan päättäjien suunnalta. Koko idea on lähtöisin akselilta Osala - Wägar jotka ovat tuoneet ehdotuksensa ilmi ja siihen on sitten moni muukin ottanut kantaa.

eli aloite tulee nimen omaan kaupunginhallituksen jäseneltä ja kaupungin valtuutettujen suunnalta. tämä on syytä muistaa. Meitä, volumea, asia alkoi kiinnostamaan ja omat tutkimukset asian suhteen tehty. Ja todettu, että joidenkin ehtojen täytyttyä siinä voitaisiin pyörittää toimintaa järkevästi. Noi ehdot liittyy muutamiin käytännön asioihin, eikä ne ole kovinkaan suuria ja lista on pienentynyt huomattavasti ajan kuluessa. Volume on kiinnostunut tilasta ja haluaa sen käyttöön mikäli siinä saa olla useamman vuoden, kuten aikaisemmin olemme ottaneet kantaa.

Remonttikustannukset on isoin rahallinen menoerä, jota voi talkootyöllä laskea huomattavasti. Kaikki tahot myös tiedostavat että tämä on väliaikainen ratkaisu, mutta olisi edes sen ajan meillä sitten aktiivista toimintaa joka varmasti rikastuttaisi vaasalaista musiikkielämää.
tallennettu

Klaus Berg
Omalla nimellä
Veteraanivaikuttaja
*
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1109


Tuulessa tulevaisuus


Profiili WWW Sähköposti
« Vastaus #8 : 16.09.09 - klo:01:32:39 »

Purkurahat on jo maksettu.
Turha elätellä toivoa. Nurin se menee.

Shit happens
tallennettu

Timo Rintamäki
Omalla nimellä
Veteraanivaikuttaja
*
Poissa Poissa

Viestejä: 967


Profiili
« Vastaus #9 : 16.09.09 - klo:01:38:58 »

Tulee Vaasan isoin parkkipaikka.
tallennettu
Timo Rintamäki
Omalla nimellä
Veteraanivaikuttaja
*
Poissa Poissa

Viestejä: 967


Profiili
« Vastaus #10 : 16.09.09 - klo:01:47:43 »

"Vaasan kaupunginhallitus on valinnut kolmen ehdokkaan joukosta kiinteistösijoitusyhtiö Sponda Oyj:n kumppanikseen jatkokehittämään Vaasan käytöstä poistuvan linja-autoaseman paikalle kaavailtua kauppakeskusta. Tavoitteena on, että Sponda ja Vaasan kaupunki suunnittelevat ja kaavoittavat yhteistyössä tontin kauppakeskusta varten. Kaavoitusprosessin jälkeen Sponda ja kaupunki sopivat kaavoitettavan tontin kaupasta.

Tontille tavoitellaan n. 40 000 m²:n rakennusoikeutta sekä lisäksi noin 1 000 autopaikkaa. Kauppakeskus valmistuu aikaisintaan vuonna 2010."

http://www.sponda.fi

Mitähän tien toisella puolella olevan K-raudan entisille tiloille tapahtuu. K-raudan vuokrasopimus kuulemma menee umpeen. Onkohan tiloihin tiedossa uusi vuokralainen.

"Parhaillaan SRV urakoi K-Raudalle myymälätiloja Vaasan Klemettilään. Vaasan K-Raudan myymälätilat valmistuvat käyttöön lokakuussa 2009."

http://www.srv.fi
« Viimeksi muokattu: 16.09.09 - klo:02:08:38 kirjoittanut Timo Rintamäki » tallennettu
marko
Kokelas
*
Poissa Poissa

Viestejä: 36



Profiili Sähköposti
« Vastaus #11 : 16.09.09 - klo:07:30:41 »

sehän on tiedetty jo pitkään, että menee nurin. Nyt onkin kysymys siitä mitä siellä voi tehdä sen aikaa kun se on vielä pystyssä. Ei siihen ihan heti olla mitään rakentamassa. Jos rakentaminen viivästyy jokusen vuoden voi tilaa hyvinkin hyödyntää sen aikaa, ja siksi myös tämä projekti on alkanut.

Jotku tuntuvat uskovan että puskutraktorit on pihassa ihan heti, mutta toiset taasen uskoo siihen että saattaa mennä vielä monia vuosia että saadaan rakennus urakka käyntiin. Jos meneekin, sanotaan viisi-kuusi vuotta, ennenkuin sinne aletaan rakentamaan olisiko sitten parempi että tila on ollut tyhjillään vai se että sitä olisi käytetty johonkin joka olisi hyväksi mm vaasan imagolle, ja saattaisi joitain euroja tuoda kassaankin?
tallennettu

Jazzbo
Global Moderator
Kansalaisaktiivi
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 151


Profiili
« Vastaus #12 : 16.09.09 - klo:10:09:03 »

markon näkemys on kiihkoton ja realistinen sitä voi vain kannattaa.

Tämänpäivän Pohjalainen kertoo palstan uutisessaan, että apulaiskaupunginjohtaja Kristiina Stenman selvittää voitaisiinko tila antaa rokkibändeille harjoitustilaksi.  Vuokran Vaasan talotoimelle maksaisi nuorisotoimi.

Aivan loistavaa, vaikka vanha patu Rauhala, haluaakin puskutraktorit paikalle. 

Vanha vaasalainen kertoi muuten eilen että ainakin vielä 60-luvun lopulla Rauhala oli kovasti nuorten asialla.  Järjesti tänne mm. M.A.Nummisen konsertin ja ymmärsi muutenkin nuoria.

Taisi kertojan mukaan olla peräti SAK:n paikallisjärjestön nuoriso-osaston pj.  Mihin on kadonnut nuorten ymmärtäminen?

Jos paikka saadaan nuorille suunnittelun ajaksi, niin samassa yhteydesä pitäisi varmistaa myös se että kaupunki onjatkossakin valmis avustamaan nuoriaan.
tallennettu

Voit jättää  kommenttisi ilman rekisteröitymistä. Valitse kohta Ota yhteys
 ja täytä vaaditut kentät.
Besse R. Wisser
Aktiivi vaikuttaja
****
Paikalla Paikalla

Viestejä: 463



Profiili
« Vastaus #13 : 17.09.09 - klo:11:52:03 »

Ei rokkarit mitään treenikämppiä tarvitse.  Aina ne on jonkun kellarin löytäneet.  Sen sijaan raviradan ympärille pitää saada katettu mailin pituinen kavioura ja purjelentäjille katettu purjelentohalli.

tallennettu

"Kyllä se siittä suttaantuu"
Kari Lajunen
Omalla nimellä
Veteraanivaikuttaja
*
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3509


Kerro tästä foorumista mahdollisimman monelle.


Profiili WWW Sähköposti
« Vastaus #14 : 17.09.09 - klo:14:04:55 »

ja purjelentäjille katettu purjelentohalli.

Heh, Bisse on näköjään huumorimiehiä.  Wink
tallennettu

Lähetä tieto tästä ketjusta henkilölle jota arvelet sisällön kiinnostavan ja kavereillesi alareunan "Lähetä Aihe" nappulasta.  Tämä on ainoa keino kertoa tästä foorumista.
Niiskutti
Veteraanivaikuttaja
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 1053



Profiili
« Vastaus #15 : 25.09.09 - klo:17:39:01 »

Jaa-a, se on pakko lähteä autolla kohti Seinäjoen Rytmikorjaamoa katsastamaan Metsatöll, kun ei ne varmaan tuolta Virosta enää lähemmäksi Vaasaa tule.

http://www.youtube.com/watch?v=pHqRXJHiEOk

tallennettu
marko
Kokelas
*
Poissa Poissa

Viestejä: 36



Profiili Sähköposti
« Vastaus #16 : 25.09.09 - klo:22:46:49 »

Jos tämän hetken musiikkitoimintaa vertaa esim urheiluseuroihin huomaa ongelmakohdat helposti. Jokainen urheiluseura pystyy harjoittelemaan edes kohtalaisissa tiloissa ja järjestämään tapahtumia (lue:otteluita) joista saavat rahaa toiminnan pyörittämiseen.

Nyt musiikki puolella tilanne on heikompi, tilat on mitä on ja missä sattuu. Yökerhot ovat ihan ok paikkoja bändeille. Tässä on kuitenkin ikäraja asiat sitten tiellä. Lisäksi ravintolat tekevät hommalla erilailla rahaa kuin esimerkiksi elävän musiikin yhdistykset. Näissä yhdistyksissä annetaan uusille ja kokemattomillekkin bändeille mahdollisuuksia esiintyä ja opetella omaa toimintaa. ei yökerhot ota tuntematonta bändiäkeikalle, sehän olisi huonoa bisnestä. Ei se tuo väkeä riittävästi paikalle ja enemmänkin karkoittaa.

Jalkapallossa ja lätkässä harjoitellaan itse pelejä varten ja mahdollisesti myös tulevaa ammattia varten. Sama pätee soittajiinkin. Nyt vaan pystytään harjoittelemaan, mutta tärkein osa eli keikat uupuu. Ja ilman keikkoja on vaikea päästä omassa harrastuksessa (josta voi tulla myös ammatti) eteenpäin.

Kyllä vireä kulttuuritoiminta myös on kaupungin imagolle tärkeää. Silloinhan kaupunki saa "ilmaista" mainosta kun bändit ilmoittelisivat olevansa vaasasta ja siellä on asiat hyvin. Tai keikkakalentereissa kerrotaan että vaasassa on keikka. Myöhemmin bändit muistelevat haastatteluissa että olipas siellä vaasassa kiva vetää täysille tuville... tämä siis jos olisi tälläistä toimintaa.

Kaikki eivät urheile, jotku harrastaa kirjallisuutta jotkut musiikkia. Soittaminen on myös yllättävän fyysistä hommaa, ei reilun tunnin keikkaa voi vetää satalasissa jos kunto ei ole kunnossa. Musiikilla on myös terapeuttisia vaikutuksia, siinä saa purettua omia fiiliksia johonkin muotoon, sen ulostaminen treenikämpällä tai ihmisille keikoilla saa aikaan hyviä fiiliksiä.

Samoin kuin otteluilla joita järjestää sportti tai esim vepsu on musiikki tapahtumilla työllistäviä vaikutuksia. lipunmyyjiä, järjestyksenvalvojia, mahdollisesti ravintolatyöntekijöitä, narikkaihmisiä, siivoojia, julisteiden levittäjiä jne jne tarvitaan. Siellä myös tarvitaan vapaaehtoisväkeä, ja monille nuorille tämä voi olla hyvä paikka löytää itseään ja opetella vastuunottamista itselle mielekkäässä ympäristössä.

Joskus tuntuu siltä, koska muusikoiden keskuudesta on noussut vähän politikkoja vaasassa on tämä kulttuuriala jäänyt "unohduksiin". Kyllä noi isot urheiluseurat osaa lobbaamisen jalontaidon ja heidän toimintansa nähdään muutenkin mielekkäänä, sinne siis laitetaan veronmaksajien rahaa myös. Miksi musiikkikulttuuri, kun puhutaan vaikka rockiväestä, on jäänyt oman onnensa nojaan? Kyllä meillä teatterit pyörii, niitä on jopa kolme, ja oopperakin saa avustuksia, miksi siis ei rockiväki voisi saada omaa siivuaan? Puhutaan moniin näihin verratuna todella pienistä summista loppujenlopuksi, ja monta euroa saadaan säästettyä kun talkoovoimilla varmasti saadaan asioita aikaiseksi.

Hyvä muistaa myös, että bändi joka saa menestystä luo samalla itselleen työpaikkoja ja siten verotuloja. Eräs vaasalainen bändi teki jopa levy-yhtiön jonka kautta jokunen euro on varmasti tullut vaasankin kirstuun.

Rockwerstaan remontti on mahtava asia ja hieno askel kohti parempaa tulevaisuutta. Onko sillä merkitystä, mutta se alkaa olemaan oman alansa historiallisia rakennuksia. Siitä on hyvä rakentaa toimintaa eteenpäin, tosin se on vain yksi pieni palanen.

Hyvää syksyä kaikille ja tavataan keikoilla. Tutustukaa www.volume.fi
tallennettu

Niiskutti
Veteraanivaikuttaja
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 1053



Profiili
« Vastaus #17 : 26.09.09 - klo:02:57:54 »

Juuri kotiuduin Seinäjoelta. Täytyy sanoa että melkein suu auki tuijotin ympärilleni kun kävelin sisälle... Minä kun en ole koskaan Club25:sta kummemmassa paikassa käynyt keikalla. Kun eihän täällä muutakaan ole ollut.

Rytmikorjaamolla järjestetään tässä Levymessutkin, jotka ovat saaneet Vaasassa ihan hyvän suosion, saa nähdä siirtyvätkö nekin tulevaisuudessa naapurikuntaan, kun puitteet ovat paremmat.

Jollei tätä musiikkipuolta saada ajoissa kuntoon, pakkaan tavarani ja muutan sinne missä ruoho tällä saralla on vehreämpää... varmaan helpompi näin.

Ihan vaan valtuustolle tiedoksi...
tallennettu
Marko Heinonen
Omalla nimellä
Aktiivi vaikuttaja
*
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 457


Marko Heinonen


Profiili Sähköposti
« Vastaus #18 : 26.09.09 - klo:12:08:21 »

Juuri kotiuduin Seinäjoelta. Täytyy sanoa että melkein suu auki tuijotin ympärilleni kun kävelin sisälle... Minä kun en ole koskaan Club25:sta kummemmassa paikassa käynyt keikalla. Kun eihän täällä muutakaan ole ollut.

Rytmikorjaamolla järjestetään tässä Levymessutkin, jotka ovat saaneet Vaasassa ihan hyvän suosion, saa nähdä siirtyvätkö nekin tulevaisuudessa naapurikuntaan, kun puitteet ovat paremmat.

Jollei tätä musiikkipuolta saada ajoissa kuntoon, pakkaan tavarani ja muutan sinne missä ruoho tällä saralla on vehreämpää... varmaan helpompi näin.

Ihan vaan valtuustolle tiedoksi...

Tässä yhteydessä muistuttaisin kuitenkin, että Selmulla operoidaan pitkälti provinssin luomalla pääomalla, ja pitkällä yhteistyöllä kaupungin kanssa. Ns. aktiiviporukalla on ollut huomattavasti helpompi operoida, kun käyttevissä on ollut omaakin pääomaa. Vaasassakin oli melko aktiivinen meininki kun verstasta remontoitiin talkooporukalla, muistan kun itse ruuvailin kylttejä Club 25:n "lipalle". Kaupunkihan oli talkoissa mukana isostikkin Puten isännöimän pyöräverstaan kautta, mutta velmun omalla aktiiviporukalla oli iso rooli. Loppuaikojen welmu olikin sitten jotain ihan muuta... ei ihme että luottamus meni.  Nyt alkaa Volumella olla taas homma hanskassa, ja asioita kehitellään tietyllä maltilla ja realistisesti.   
tallennettu

MARKO HEINONEN
kaupunginvaltuutettu (kok)
-Vaasa-
marko
Kokelas
*
Poissa Poissa

Viestejä: 36



Profiili Sähköposti
« Vastaus #19 : 26.09.09 - klo:12:43:24 »

Vertauksilta seinäjoen suuntaan ei voi välttyä, mutta tietty realismi on syytä ottaa huomioon. Kuten kaimani tuossa yllä otti esille, provinssirock auttaa heitä rahallisesti paljon. Sen lisäksi pitkät perinteet ja maltillinen työ asioiden eteen.

Vaasassa meillä on pitkät perinteet, asiat menivät vain jossain välissä sivuraitelle ja ehkä kaikki oli tyytyväisiä kun oli rockwerstas ja club25, kun kriisejä tuli niistä ei ihan omin avuin aina selvinnyt, ja viimeinen kriisi sitten kaatoikin koko homman. Ajan kanssa homma olisi ainakin clubilla kaatunut omaan mahdottomuuteen. Liian pieni ja olisi vaatinut suhteettoman paljon rahaa sen kunnostamiseen. Se ei olisi välttämättä kannattanut, ellei tilaa olisi saatu saneerattua isommaksi ja enemmän ihmisiä vetäväksi.

Tavallaan ollaan nyt taas alussa. Hommaa rakennetaan nyt taas uudestaan. Jäljellä on sentään rockwerstas, kaikesta siitä mitä on joskus ollut. Mutta ei saa unohtaa sitä, että meillä on nyt vaasassa ritz ja doopoppi. He tekevät omaa juttuansa ja vievät asioita eteenpäin. Silti vaasaan kaivataan ja tarvitaan kunnon puitteet omaava tila konserttien järjestämiseen. Aikaisemmassa kirjoituksessa listailinkin syitä miksi.

Volume maksaa aika kovaa hintaa välillä siitä epäluottamuksesta joka welmun ja kaupungin välille oli jossain vaiheessa syntynyt. Ei kaikki potentiaalisista asikkaistakaan purematta niellyt, monille welmu on se ainoa oikea edelleenkin. Hyvä niin, teki welmu myös ajan saatossa paljon hyvää, enemmän kuin pahaa. Harmi jos welmun ylle jää epäonnistumisen haamu joka jättää alleen sen kaiken hyvä työn mitä siellä on tehty. Osin volumen on ollut helppo jatkaa työtä, osin ei.

Edetään rauhassa ja maltilla. Toki omat tilat vaikka nyt tuolta matkahuollolta kiinnostaa, mutta ei mihin hintaan hyvänsä. Jos tietyt asiat kohtaa muuttuu haave realismiksi ja se on toteuttamiskelpoinen asia.
Paljon on hallitus tehnyt töitä ja välillä kaikille tullut suhteettoman pitkiäkin päiviä, palkitsevaa onkin nähdä monta sataa ihmistä keikoilla ja kuulla hyvää palautetta. Kritiikkiä täytyy olla, mutta perusteltua, se vie eteenpäin ja kehittää toimintaa.

jotain kertoo se että tähän asti syksyllä meillä on ollut kaksi tilaisuutta ja yli 350 ihmistä käynyt niissä.
tallennettu

kamaroudari1
Aktiivi vaikuttaja
****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 443



Profiili Sähköposti
« Vastaus #20 : 26.09.09 - klo:19:54:54 »

Aikoinaan olivat soittajat merkittäviä veronmaksajia. Ainakin 50 luvulla verottajan mielestä. He kun saattoivat vaatia veroilmoituksen selvitystäydennykseen tiedot missä olit ja mitä teit sinä ja sinä lauantaina. Olipa sitten kyseessä vaikkapa rukouslauantai.
tallennettu
Niiskutti
Veteraanivaikuttaja
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 1053



Profiili
« Vastaus #21 : 08.02.10 - klo:14:51:17 »

Joku ehdotti pohjalaisessa taannoin euromarkettia palloiluhalliksi, mutta jäin miettimään voisiko siitä olla rokkitaloksi? Lääniä siinä ainakin on, että ei jäisi pieneksi.

Vai onko siihen jo tulossa jotain muuta, vai onko se vaan jo alunalkaen huonompi vaihtoehto kuin matkahuolto?
tallennettu
Marko Heinonen
Omalla nimellä
Aktiivi vaikuttaja
*
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 457


Marko Heinonen


Profiili Sähköposti
« Vastaus #22 : 08.02.10 - klo:15:31:23 »

Joku ehdotti pohjalaisessa taannoin euromarkettia palloiluhalliksi, mutta jäin miettimään voisiko siitä olla rokkitaloksi? Lääniä siinä ainakin on, että ei jäisi pieneksi.

Vai onko siihen jo tulossa jotain muuta, vai onko se vaan jo alunalkaen huonompi vaihtoehto kuin matkahuolto?

Varmaan suurin ongelma on se, että kaupunki ei omista kyseistä kiinteistöä. Ja tuskin sitä on edes ostaa ajateltu. Tuo matkahuollon talon tilanne selkeytyy toukokuun (vai kesäkuun?) lopussa, kun Sponda tekee päätöksensä, ottaako tontin vai ei. Eli on täysin mahdollista, että sekin vielä arvioidaan uudestaan.
tallennettu

MARKO HEINONEN
kaupunginvaltuutettu (kok)
-Vaasa-
Niiskutti
Veteraanivaikuttaja
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 1053



Profiili
« Vastaus #23 : 08.02.10 - klo:15:55:00 »

Tuskin sitä nyt on ajateltu ostaa, heitinpä vaan idean päästäni, saattoi olla huonokin idea.

Jaa että tässä odotellaan nyt sitten sellaisia päätöksiä. No, jäädään odottelemaan. Olishan tuo matkahuolto nyt paree paikka kun lähempänä keskustaakin.

Volumella on nyt kyllä hyvin ollut tapahtumia Vaasassa. Ihan jokamakuun, ja olis hyvä jos jostain löytyisi tila jossa järjestellä jatkossakin.

Kauppakeskuksille täällä ei mielestäni ole enempää tarvetta, kyllä noissa olemassaolevissakin jo rättiä on ihan tarpeeksi.
tallennettu
vaasalainen
Tästä foorumista
Administrator
Veteraanivaikuttaja
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1939


Muista käydä Chatissa


Profiili Sähköposti
« Vastaus #24 : 03.04.10 - klo:09:57:50 »

Jos viestiin ei ole vastattu 300 vrk., se poistuu automaattisesti.  Tämä on ainoa tapa säilyttää tärkeä viestiketju.
tallennettu

Tämä sivusto täytti 5 vuotta 2. helmikuuta 2010.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.
vaasalainen
Tästä foorumista
Administrator
Veteraanivaikuttaja
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1939


Muista käydä Chatissa


Profiili Sähköposti
« Vastaus #25 : 03.04.10 - klo:10:00:37 »

Jos viestiin ei ole vastattu 300 vrk., se poistuu automaattisesti.  Tämä on ainoa tapa säilyttää tärkeä viestiketju.
tallennettu

Tämä sivusto täytti 5 vuotta 2. helmikuuta 2010.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.
Niiskutti
Veteraanivaikuttaja
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 1053



Profiili
« Vastaus #26 : 12.05.10 - klo:22:41:33 »

Käväsinpäs Clubilla kuuntelemassa yläkouluikäisistä nuorista koostuvaa rokkikuoroa, jonka toiminta aloitettiin viime syksynä. Veti ihan sanattomaksi esitys oli ne niin loistavia, en voi muuta kuin sanoa, että kannattaa sankoin joukoin suunnistaa Rokkikoulun keväthässäkkään Clubille tässä toukokuun lopussa, kun nämä lahjakkaat nuoret esiintyvät seuraavan kerran.
Taitaa olla muutoinkin viimeisiä kertoja kun siellä soitetaan rokkia, luulisin ma.
Kamerastahan loppui akku, joten mitään "esiteltävää" ei nyt sitten saanut.
tallennettu
Niiskutti
Veteraanivaikuttaja
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 1053



Profiili
« Vastaus #27 : 13.05.10 - klo:03:03:30 »

http://www.youtube.com/watch?v=LCJr4mxX1VI

Tuon verran onnistuin tallentamaan kuvaa.... ihan raakana tulee teidän silmiinne...

Olen sitä mieltä että jonkinsorttinen klubi tänne kaupunkiin tarvitaan! Ja siellä rokkikoulun keväthässäkässä talo täyteen!
tallennettu
vaasalainen
Tästä foorumista
Administrator
Veteraanivaikuttaja
*****
Poissa Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1939


Muista käydä Chatissa


Profiili Sähköposti
« Vastaus #28 : 03.08.10 - klo:15:19:46 »

talteen
tallennettu

Tämä sivusto täytti 5 vuotta 2. helmikuuta 2010.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.
Sivuja: [1] Siirry ylös Lähetä aihe Tulostusversio 
vaasalaisia foorumi  |  Vaasa keskustelualue  |  Valtuuston tietoon  |  Aihe: Club25 « edellinen seuraava »
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!