Sadetta ei varmaan voida estää?
Ei, mutta katos auttaa jo paljon.
Jäähalli/jalkapalloStadion ei hinta eroa rakentamisessa, jos kumpaan tahansa laitetaan aitioita ym. herkkuja, hinta nousee vai onko kustannusarvioita jotka kumoavat tämän?Kupittaanjäähalli maksoi 11 Me.Tänne suunniteltu jalkapallostadion n.15 Me
Kupittaan jäähallin kapasiteetti on 3000, eikä siellä ole edes aitioita. Vaasaan suunniteltu uusi jäähalli sen sijaan olisi isompi ja laadukkaampi.
Jalkapallostadionin remontoinnin kustannusarvio on 8 miljoonaa, jos rakennetaan uusi pääkatsomo aurinkokatsomon tilalle eikä kokonaan uutta stadionia:
http://www1.vaasa.fi/ktwebbin/docisa.dll?323030375c313131335c39343934363836312e504446++pdfTuo mainitsemasi kalliimpi versio on kokonaan uuden stadionin kustannusarvion yläraja (10-15 M€)
Ei koska tämä oli kuntayhtymän projekti.
Olisi se ulkopuolinen raha varmaan Mustasaarellekin kelvannut, jos sellaista olisi tarjottu. Ei ne tyhmiä ole.
Ei ihmisiä hengittämättä voi pitää?
Pointti olikin, että ongelma saattaa olla sama kaikissa halleissa, jotka ovat täynnä ihmisiä, eikä sinällään ehdottomasti tarkoita, että halli olisi viallinen tai huono.
Ei varmasti pudoteta liigasta, jos ei pelillisesti sitä tapahdu.
Miksi ei pudotettaisi? Hietalahden stadion ei täytä juuri mitään liigakriteereitä ja poikkeusluvalla mennään. Kaksi edelliskautta pelattiin sarjanousijan poikkeusluvalla ja tälle kaudelle saatiin poikkeuslupa vain ja ainoastaan sen takia, että Vaasan kaupunki oli käynnistänyt selvityksen jalkapallostadionin remontoinnista/rakentamisesta, eli liiga uskoi stadionolosuhteiden paranevan vauhdilla. Nyt selvitys on pantu jäihin, joten jo ensi kaudella lisenssin saanti voi olla ongelmallista, jos asian valmistelu ei etene.
Vai tarkoitatko, että näillä säännöillä ei ole merkitystä? Silloinhan Sport pääsee myös nykyisellä hallilla liigaan, jos sinne pelillisesti pääsevät? Toki olosuhteet katsojan kannalta ovat epätäydelliset, mutta niin ne ovat Hietalahdessakin.
Samassa veneessä nämä lajit ovat. Ero on se, että VPS on liigassa jo nyt ja stadion on palvelutasoltaan kauempana nykyajasta kuin Sportin tapauksessa.