Kirjoittaja Aihe: Moottoriurheilu  (Luettu 23856 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Pandora

  • Kansalaisaktiivi
  • ***
  • Viestejä: 130
    • Profiili
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #140 : 14. 07. 2009 04:04 »



Tämän päätöksen jälkeen kaiken lisäksi pelkään, että mopoilu siirtyy tien tälle puolelle, jossa myös on montut. Sillon ääni alkaa kuulua aika tavalla tänne Pohjois-Ristinummen asuntoalueelle. Tässä yhtenä iltana meninkin nukkumaan reilusti puolen yön jälkeen ja jostain kuului aivan helvetillinen mopojen tai isompien pyörien päristely. Sitä kesti lähes puoli tuntia. Taisi olla ainoa kerta sitten vuoden 1992, jolloin nykyosoitteeseen muutin, kun jokin ääni olisi yöunia häirinnyt. Voi olla, ettei tällä asialla ole mitään tekemistä otsikon kanssa. Toinen vaihtoehto on se, että se tälle puolelle siirtyminen oli jo todellisuutta. Tosin kummallinen aika päristelylle 0,30 - 01.00 välinen aika.


Toinenkin syy kiinnostukseen löytyy, mutta palaan siihen myöhemmin.

Sitä pulkkamäen puoleista monttua (jos puhutaan samasta) käytetään ainakin autourheiluun öisin, joten myös moposellaiseen. Talviaikaan siellä ainakin harrastetaan nousukiitoa pulkkamäkeä ylös autoilla. Pikku pulkkailijoille se on hieman tylsää, koska lumi on rapautunut pois mäestä kaasuttelun myötä.

Varsinaiseen asiaan: Nuorisolle pitää löytyä vaihtoehtoinen harrastepaikka, samoin värikuulaharrastajille. Kahden lapsen äitinä tiedän kuinka kiinnostavat harrastukset vievät mukanaan. Ne tuovat kavereita ja tuottavat oppimisen ja onnistumisen iloa nuorelle.

y15

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #141 : 14. 07. 2009 05:05 »
Siinä ei ole mitään epäselvää kuka eniten vastustaa moottoriurheilua ja mopomonttua
Jos asia ei pidä paikkaansa heillä on mahdollisuus osoitta teoillaan se

Nuorille tulisi järjestää harjoitusmahdollisuuksia, kaikki eivät hiihdä tai juokse maastossa murrosikäisenä.
Kun nuoret tulevat tiettyyn ikään he lopettavat lapsuuden harrastukset, tämä jälkeinen aika on tärkeä että saamme nuoret kiinostumaan muustakin kun kaljan juonnista. Kun aika ohitetaan useimmiten vanhat harrastukset palaavat ellemme lannista ja passivoi heitä. On edelleen itsekästä määrätä mitä muiden tulee harrastaa ja mikä on oikea harrastus, kun ikää tulee enemmän normaalisti suvaitsevuus lisääntyy.
On outoa olla kiinostunut kuka kirjoittaa, ongelmahan on se että nuoret ovat menettäneet montun hiihtäjien tarpeitten vuoksi. Kuka luottaa kaupungin toimintaan jos kyltit on laitettu alueelle ilman todellista syytä.

Jos montun sulkeminen oli virhe, mitä nopeammin kyltit katoavat sen nopeammin poistamme ongelman. Tämmöinen keskustelu ei kehitä ketään se lisää ainoastaan eripuraa eri harrastus ryhmien välille.
« Viimeksi muokattu: 14. 07. 2009 05:05 kirjoittanut y15 »

Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #142 : 14. 07. 2009 07:07 »
Siinä ei ole mitään epäselvää kuka eniten vastustaa moottoriurheilua ja mopomonttua

- - - -

Tämmöinen keskustelu ei kehitä ketään se lisää ainoastaan eripuraa eri harrastus ryhmien välille.

Niinpä.


Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #143 : 14. 07. 2009 07:07 »
Varsinaiseen asiaan: Nuorisolle pitää löytyä vaihtoehtoinen harrastepaikka, samoin värikuulaharrastajille. Kahden lapsen äitinä tiedän kuinka kiinnostavat harrastukset vievät mukanaan. Ne tuovat kavereita ja tuottavat oppimisen ja onnistumisen iloa nuorelle.
Olen täysin samaa mieltä.

Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #144 : 14. 07. 2009 08:08 »

(Vaasan Latu ry, Vaasan Ladun toiminta-alueena on Vaasan seutu. Vaasan Ladulla on jäseniä 409. Vaasan Latu ry. pyrkii edistämään kuntoa, terveyttä ja virkistystä tuottavaa liikuntaa; ulkoilua ja retkeilyä. Liikuntamuotoja ovat hiihto, kävely, sauvakävely, lumikenkäily, pyöräily, retkeily ja melonta.)

Itsekkyys huipussa kun ikääntyneet kuntoilijat/vaeltajat valtaavat ja estävät nuorten liikunta sekä virkistymismahdollisuudet. Kuvittelisi että iän myötä kasvaisi ymmärrys siitä, ettei kaikki ihmiset eivät pidä samoista asioista. On käsittämätöntä jos Vaasan latua ei kiinnosta tietyt lajit ei niitä muutkaan saa harrastaa, suuret ikäluokat öykkäröivät taas.


Korjataan sellainen mahdollinen väärinkäsitys, että Vaasan latu jäsenilleen olisi Pilvilammen maastot varannut. Vaasan Latu huolehtii latuverkosta kaupungin liikuntatoimen kanssa tehdyn yhteistyön pohjalta. Pilvilammen maasto on luonnollisesti kaikkien kaupunkilaisten käytettävissä. Esimerkiksi minä en tunne yhtään Vaasan Ladun porukkaa, mutta Pilvilammen maasto on silti hyvinkin tuttu.

y15

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #145 : 14. 07. 2009 09:09 »
Lainaus
Korjataan sellainen mahdollinen väärinkäsitys, että Vaasan latu jäsenilleen olisi Pilvilammen maastot varannut
Jos olen oikein ymmärtänyt he vastustivat moottoriurheilualuetta nuorisohuligaanien takia, jotka eksyisivät helposti latualueelle ja toisena kivijärven laavua ei voitu siirtää toiseen paikkaan moottoriratahankkeen tieltä

Lainaus
Vaasan Latu huolehtii latuverkosta kaupungin liikuntatoimen kanssa tehdyn yhteistyön pohjalta. Pilvilammen maasto on luonnollisesti kaikkien kaupunkilaisten käytettävissä.

Jos näin on Vaasan kaupunki on suurin moottoriurheilun vastustaja, miksi kaupungin virkamiehet eivät kerro kantaansa ääneen.

Monttu oli kaiken huippu jos alue ei tosiaankaan ole pohjavesi alue

Asialle olisi pikaisesti tehtävä jotakin, ai mutta kaikkihan ovat lomalla ja mitäs me nuorista kunhan itse taas talvella pääsemme hiihtelemään pilvilammen jäälle. On muuten todella upea paikka kun on aurinkoinen päivä.
« Viimeksi muokattu: 14. 07. 2009 09:09 kirjoittanut y15 »

Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #146 : 14. 07. 2009 10:10 »
En tunne tuota alkuperäistä moottoriratakeskuksen sijoituskohdetta Pilvilammen / Kivijärven alueelle. Jos kysymys on siitä laavusta, joka sijaitsee lähellä ympäröivää lampea kiertävää tietä, olisin todennäköisesti vastustajien joukossa. Pilvilampea ympäröivä tie on kesällä tärkeä ulkoilureitti. Jo tätä ketjua lukemalla selviää, että vastustajia on sijoituspaikalle ollut muitakin kuin Vaasan Latu. Esimerkiksi Pohjois-Ristinummen Pienkiinteistöyhdistys.

Minusta on aivan turha tässä löytää kaikenlaista vastakkainasettelua, kuten ikäihmiset /nuoret. Sellaisesta ei ole kysymys. Kyllä tuolla Pilvilammella näyttää myös lapset hiihtelevän.

Selvitetään nyt kaikessa rauhassa (lomat ovat tosiaan päällä), mitkä tahot ovat tuon montun sulkemisen takana. Kaupunki on ilman muuta vastuussa, tai paremminkin jokin yksittäinen virkamies. Vaasan Latu ei tällaisista edes pysty päättämään. Samoin on selvitettävä se, onko kysymyksessä tosiaan pohjavesialue. Jos päätös on lopullinen, on korvaavat paikat saatava aikaan kiireellisesti.

y15

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #147 : 14. 07. 2009 10:10 »
Toivottavasti yhdistyksien hallituksissa ei ole samoja henkilöitä
Pohjois-Ristinummen Pienkiinteistöyhdistyksessä ja Vaasan ladussa ?


On turha väittää ettei vastakkaiisasettelua ole

Niin kauan kun lapset ovat pieniä ne niihtelevät vanhempien kanssa mutta kysymys onkin murrosikäisistä ja vanhemmista harrastajista. Tämän ryhmän harrastepaikat on viety kyseenalaisin keinoin

Totuus on ettei monttua voida käyttää tällä hetkellä, kiirehän ei ole niillä ketä eivät sitä käytä

 
 

y15

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #148 : 15. 07. 2009 15:03 »
Vaasan kaupungin virkamie kertoi pohjalaisen jutussa ettei pohjavesi ollut montun sulkemisen syy ja jos Vaasan latu ei vastusta mopomontun käyttöä niin miksi kyltit ovat vielä alueella.

Jos ihan oikeasti kysymyksessä ei ole mitään kieräilyä, niin miksi kieltokylttejä ei poisteta.

Miettikää hyvät vanhemmat, mitenkä opetamme lapsiamme toimimaan ja vielä mietimme miksi nuoremme eivät ole kiinostuneet vaikuttamisesta. Vanhukset jyräävät aina, miksi yrittää mitään, on parempi rikkoa sääntöjä koska vaikutusmahdollisuuksia ei ole.

Henkilöt jotka asian ovat junailleet toimikaa heti KYLTIT POIS RISTINUMMEN MONTULTA

Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #149 : 24. 07. 2009 15:03 »
Vaasan kaupungin virkamie kertoi pohjalaisen jutussa ettei pohjavesi ollut montun sulkemisen syy ja jos Vaasan latu ei vastusta mopomontun käyttöä niin miksi kyltit ovat vielä alueella.
Eipä tainnut virkanainen (maankäyttöteknikko Agneta Hyytinen) näin kertoa.

Väliotsikointi on yleensä lehden toimittajan laatima. Toimittaja on ilmeisesti itse tehnyt tällaisen johtopäätöksen, koska Hyytinen kertoo kaupungin ja Vaasan Ladun vuokrasopimuksesta. Hän myös toteaa tontin olleen saastainen ja että se on nyt siivottu.
No jokainen voi päätellä itse lukemalla jutun alla olevasta linkistä:

http://www.pohjalainen.fi/teemat/kulttuuriteematarticle.jsp?p=264&article=432105&Title=Vaasan+kaupunki+h%C3%A4%C3%A4t%C3%A4%C3%A4++mopoharrastajat+montulta

Asialle pitää tehdä jotain. Nyt toiminta on jo osittain siirtynyt Vesilaitoksentien tälle puolelle (Pandoran mainitsemalle pulkkamäelle). Siellä on runsaasti mopon jälkiä, kuten myös paintboll harrastajien värikuulien jälkiä.

Vuokrasopimus on siis voimassa (1.6.lukien) ja nyt päätösvalta mopoilusta on Vaasan Ladulla. Ei ne kyltit poistu, vaikka kuinka Pohjalaisen tekstaten palstalle tai tänne tunteita puretaan.

Ajattelisin, että on asian korjaamiseksi on kaksi realistista vaihtoehtoa. Kolmas olisi Kaupungin ja Vaasan Ladun vuokrasopimuksen purkaminen. Pidän sitä aika pitkäaikaisena ja kivuliaanakin neuvotteluprosessina.
Muut vaihtoehdot:
1.   Vaasan Ladun kanssa keskustellaan, onko mahdollista mopoharrastus heidän vuokraamallaan alueella kesäaikana. Varmaankin yhdessä sovituin edellytyksin. Tämän pitää tapahtua vapaa-aikaviraston toimesta.
2.   Kaupunki (Viheryksikkö /Vapaa-aikavirasto) etsii nopeasti korvaavan paikan mopoharrastukselle.

y15

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #150 : 24. 07. 2009 18:06 »
Lainaus
Hän myös toteaa tontin olleen saastainen ja että se on nyt siivottu.

Kumma väite että tontti on siivottu
Mökin edustalta on poistettu roskat, muuten monttu on ennallaan. Sana saastainen on provosoiva, mökin ympäristössä on ollut vuosikausia romua enemmän ja vähemmän. Oli aikoja kun mökin ympäristössä oli jääkaapeja, autonrenkaitaja muuta romua MIKSI SE EI KAUPUNKIA OLE AIEMMIN HÄIRINNYT

Kysymys on vain siitä että Vaasan latu tarvitsi tilat kelkoille ja työkaluille, eivätkä he tarvinneet muuta aluetta. Mökkiin on tehty vuosikausia ilkivaltaa joten he halusivat poistaa muut alueelta. On toden näköistä että ilkivalta jatkuu koska en usko että aluetta käyttävät harrastajat mökkiä ovat hajottaneet

Kuka ajaa nuorten asiaa EI OLE YHDISTYSTÄ TAI SEURAA NUORET joten eikö Vaasan ladulla ole moraalinen vastuu asian korjaamiseksi, hehän alueen ovat nuorilta vieneet



Poissa Risto Helin

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1924
    • Profiili
    • Olen Suomalainen
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #151 : 24. 07. 2009 18:06 »
Kyllä vastuu on myös niillä jotka tälläistä on antanut tapahtua, tässä viedään pikkuhiljaa nuorisolta tuhkatkin munista siitä on hyvä esimerkki clubin kohtalo ja sitten se surullisen kuuluisa nuorisotalon lahjoitus mamujen käyttöön ilman vuokraa . Mitä noihin jääkappeihin ja muuhun roskaan tulee niin ei niitä kyllä mopopojat ole sinne kuskanneet , ainakin epäilen että eivät ole siihen pystyneet.
veritas odium parit.

Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #152 : 25. 07. 2009 10:10 »
En minäkään usko, että harrastajat sinne jääkaappeja ovat kuskanneet. Mutta aina ihmisiltä (pois lukien luontoihmiset) tahtoo jotain myös luontoon jäädä, kun siellä oleskellaan.
Näkisin, että Vaasan kaupungin vapaa-aikaviraston velvollisuus on huolehtia eri harrastusryhmien toimintamahdollisuuksista. Vaasan Latu on tässä asiassa väärä syyllistämisen kohde.

Mitä tulee paintboll harrastajiin, antaa käsittääkseni Pohjalaisen jutussa haastateltu henkilö hieman harhaanjohtavia tietoja.

Lainaus
Väri- ja muovikuulaotteluita järjestävän Hiddenin yrittäjä Jarkko Sjöblom kertoo, että mopomontun ympäristö on ollut harrastuksen tärkein tapahtumapaikka Vaasassa.
- Maalit huuhtoutuvat ympäristöstä parissa viikossa. Lisäksi voimme käyttää biohajoavia airsoft-kuulia.
 

Tyttärentytär on mummonsa kanssa käynyt montuilla keräämässä noita paintboll kuulia. Tyttärentytär (6 vee) niistä sitten tiskannut suurella vaivalla värit pois. Sisältä paljastuu muovinen pyöreä ”helmi”, mikä on myös syy keräilyhaluun. On siellä myös näitä biohajoavia airsoft kuulia, joiden pesutulos on ollut pikkutytölle pettymys, kun panos on tosiaan hajonnut kokonaan.
Näistä ”normaaleista” kuulista kyllä väri hajoaa ajan mittaan. Tuskin kuitenkaan kahdessa viikossa. Aika kovan tiskausurakan näyttää värin poistaminen vaativan. Sisällä oleva muovipallo onkin jo toinen asia.
« Viimeksi muokattu: 25. 07. 2009 10:10 kirjoittanut Jorma Kivimäki »

y15

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #153 : 25. 07. 2009 13:01 »
Lainaus
Kysymys on vain siitä että Vaasan latu tarvitsi tilat kelkoille ja työkaluille, eivätkä he tarvinneet muuta aluetta. Mökkiin on tehty vuosikausia ilkivaltaa joten he halusivat poistaa muut alueelta.

Miten on mahdollista ettei Vaasan ladulla ole asiankanssa mitään tekemistä, heidän mökin vuokraus esti koko alueen käyttämisen muuhun tarkoitukseen.

Emme tarvitse Vaasaan uusiaia pururatoja niitä on ristinummella jo useita, pidetään mielummin olemassaolevat kunnossa.

Vaasan ladulla on moraalinen vastuu etsiä itselle vaihtoehtoinen paikka kelkoilleen jos se välittää edes hiukan nuorista.

Ihmetyttää suuresti jos pohjalaisen juttu ei pidä paikkaansa, miksi JUTTUA ei ole pyydettu korjaamaan

Kysymys on siitä että kun (viivytys taktiikka) aika kuluu ja nuoret menevät kouluun asia voidaan unohtaa ja taas saimme mitä halusimme.

MITÄS ME NUORISTA KUNHAN ITSE SAAMME TAHTOMME LÄPI

Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #154 : 25. 07. 2009 13:01 »
Totta kai Vaasan Latu on osapuoli, mutta alueen omistaa Vaasan kaupunki. Se (Kaupungin vapaa-aikavirasto) taas on vuokrannut sen Vaasan Ladulle 1.6. lukien. Kun vuokraamisesta puhutaan, kai he maksavat siitä jotain. Ei kukaan vuokraa aluetta ja maksa siitä jotain, jos paikka ei ole omassa käytössä. Luulenpa, että vuokra maksetaan ylläpitämällä kaupungin puolesta kunnossa kaupungin latuverkostoa.
Alueen omistaja ja vuokraaja on siis kaupunki ja vapaa-aikavirasto. Se on myös oikea osoite, jos asiaan halutaan muutosta. Se edellyttää vuokrasopimuksen purkamista tai sitä että kaupunki hankkii uuden alueen mopoharrastajille. Jälkimmäinen on realistisin vaihtoehto, koska vuokrasopimus yleensä sitoo myös vuokranantajaa. Toki niissä jonkinlaiset irtisanomisehdot täytyy olla.
Mopoharrastajat ehkä voisivat olla yhteydessä myös Vaasan Latuun, mutta se varmaan edellyttänee hieman sovittelevampaa lähestymistapaa. Heillähän on vuokrasopimus, mihin voi aina vedota. Heillä ei ole myöskään vastuuta nuorison harrastusmahdollisuuksista samalla tavalla kuin kaupungin vapaa-aikavirastolla.
Koulujen alkuun mennessä ei kyllä taida tapahtua kovin paljon, koska vuokrasopimuksen tehnyt virkamies on lomalla tämän kuukauden. Heti kun he palaavat työpaikalle, otetaan asia esille.
Ei Pohjalaisen juttu väärä ole, sitä vain pitää osata lukea. Väliotsikko ”pohjavesi ei vaikuta asiaan” ei ole kaupungin virkamiehen suusta, vaan luultavasti toimittajan päätelmä sen takia, että vuokrasopimus on eräs varma syy.

y15

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #155 : 25. 07. 2009 18:06 »
Lainaus
Miten on mahdollista ettei Vaasan ladulla ole asiankanssa mitään tekemistä, heidän mökin vuokraus esti koko alueen käyttämisen muuhun tarkoitukseen.

Käsitääkseni Vaasan latu tarvitsi mökin ei muuta aluetta

Lainaus
Koska Vaasan Ladulla oli tarkoitus kunnostaa rakennus, ymmärsin että siihen ei voida lähteä niin kauan, kuin alueella oli muuta toimintaa. POHJALAISEN LAINAUS

Tämä tarkoittaa sitä ettei Vaasan latu kunnosta mokkiä ellei alueen muuta toiminta lopeteta. ilman heidän vaatimusta alueen käyttöä ei olisi rajoitettu, alue on ollut vuosikymmeniä mopopoikien käytössä. TÄMÄN KAUPUNKI ON TIETÄNYT JA HYVÄKSYNYT alueen toimintaan ei aiemmin kaupunki ole puututtu

Miksi mökin ulkopuolisen alueen käyttö oli lopetettava


En ole Vaasan ladun vastustaja, he ovat tehneet erittäin hyvää työtä mutta tässä tapauksessa menettely on ollut erittäin itsekästä ja nuorisoa syrjivä

Olen täysin varma että he saavat toisen varastopaikan kelkoille



« Viimeksi muokattu: 25. 07. 2009 18:06 kirjoittanut y15 »

Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #156 : 25. 07. 2009 19:07 »
Käsitääkseni Vaasan latu tarvitsi mökin ei muuta aluetta
Pohjalaisen jutusta lainattua:
"Vaasan ladun puheenjohtaja Pekka Uusi-Hakala kertoo, että yhdistys vuokrasi mopomontun rakennuksen kesäkuun alussa.
- Alue siistitään ja sinne tehdään lasten maastojuoksu- ja hiihtoradat."


Lainaus
Koska Vaasan Ladulla oli tarkoitus kunnostaa rakennus, ymmärsin että siihen ei voida lähteä niin kauan, kuin alueella oli muuta toimintaa. POHJALAISEN LAINAUS

Tämän lehtilausunnon antoi Vaasan kaupungin maankäyttöteknikko Agneta Hyytinen. Vuokrasopimuksen Vaasan ladun kanssa on kuitenkin tehnyt joku vapaa-aikaosaston virkamies (ei Hyytinen). Totuus tässä asiassa selviä, kunhan nämä palaavat lomiltaan.

y15

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #157 : 25. 07. 2009 21:09 »
Oli kuka tahansa syylinen nuoret ovat häviäjiä

Syylisen osoittaminen ei lämmitä ketään

Yhdistystoimintaan kaivataan moraalista vastuuta,
asia korostuu vielä kun vastakkain on nuoret ja vanhat

Lainaus
Yhdistyslaki 26.5.1989/503

Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:
1 LUKU
Yleisiä säännöksiä
1 §
Soveltamisala

Yhdistyksen saa perustaa aatteellisen tarkoituksen yhteistä toteuttamista varten. Tarkoitus ei saa olla lain tai hyvien tapojen vastainen.

Yhdistykseen sovelletaan tätä lakia.

Emme tarvitse Vaasaan uusiaia pururatoja niitä on ristinummella jo useita, pidetään mielummin olemassaolevat kunnossa.

Paneekin miettimään mikä on mökin hankinnan todellinen motiivi
« Viimeksi muokattu: 25. 07. 2009 21:09 kirjoittanut y15 »

Vierailija

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #158 : 25. 07. 2009 22:10 »
Vaasassa on tapahtunut paljon muutakin kuin montun vuokraaminen tietylle taholle. Kaupunki lienee tehnyt erinäisiä vuokrasopimuksia myös yksityishenkilöiden kanssa kaupungin yhteisistä alueista. Sellaiset sopimukset eivät ole laillisia. Nämä "hyvävelidiilit" ovat myös erttäin epäeettisiä.

Olisiko monttuasiassakin kyse näistä "hyvävelikuvioista"?

Miss Moneypenny

Akseli

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #159 : 25. 07. 2009 22:10 »
Todella hyvä päätös, että nuo sotaleikit ja mopoilu loppuivat tuolta Ristinummen alueella olevasta metsiköstä. Tilalle tulee liikuntaharrastusta, joka sopii hyvin tuolle alueelle.

Alue tullaan siistimään ja sinne tehdään lasten maastojuoksu- ja hiihtoradat.
Toivottavasti ruma ja ränsistynyt mökki puretaan pois tai sitten se kunnostetaan tuleville  hiihtäjille ja juoksijoille.

Montuntoimintojen muuttuminen erityisesti sotaleikkien osalta parantaa nuorten rauhanomaista kehittymistä. Näin myös vähennentään pikkufasistien kasvualustaa.
« Viimeksi muokattu: 25. 07. 2009 22:10 kirjoittanut Akseli »

Vierailija

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #160 : 25. 07. 2009 23:11 »
Sotaleikeilläkin on funktionsa. Monista sotaleikkejä leikkineistä pojista on tullut aikuisena mm. poliiseja. Ja se on hyvä. Mitä olisi yhteiskunta ilman poliiseja? Niinhän siinä kävisi, jos kaikki vanhemmat kieltäisivät pojilta pyssyt ja sotaleikit. Yhteiskunta tarvitsee kaikenlaisia ihmisiä.

Hyvä muistaa sekin, että poliisikouluun ei pääse silloin jos hakijalla on esim. pahoinpitelyrikoksia tai muita rikoksia kontollaan. Rikosrekisterin on oltava puhdas.

Eivät sotaleikit kasvata aggressiivisia räyhääjiä, vaan fiksuja lainvartijoita yhteiskunnan tueksi. Ostakaa äidit leikkipyssyjä pojillenne ja kannustakaa leikkimään niillä.

Miss Moneypenny

y15

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #161 : 26. 07. 2009 09:09 »
Lainaus
Alue tullaan siistimään ja sinne tehdään lasten maastojuoksu- ja hiihtoradat.
Toivottavasti ruma ja ränsistynyt mökki puretaan pois tai sitten se kunnostetaan tuleville  hiihtäjille ja juoksijoille.

Miksi Vaasassa on yllin kyllin pururatoja kyseiseen toimintaan, kilometrin säteellä kyseisestä alueesta niitä on kaksi jotka ovat lähempänä käyttäjiä. Keskitetään voimat olemassaolevien paikkojen kehitykseen ja säästetään kaupungin varoja

Kaikki ihmiset eivät hiihdä tai juokse maastojuoksua, onko pakko kieltää muut lajit mitä ei itse harrasteta tai ei niistä ymmärrä

Suvaitsevuutta tähän maailmaan kaivataan eikä itsekkyyttä, mitä meidän lapsista tulee jos kaikki ajavat vain omia etuja itsekkäästi.

Me opetamme omilla teoillamme lapsille tavan toimia, mitä tästä tulee jos emme huomioi myös muita ihmisiä (anarkiaa, sekasortoa) ja taas haukumme nuorisoa

Poissa Globbari

  • Aktiivi vaikuttaja
  • ****
  • Viestejä: 250
  • Sukupuoli: Mies
  • SKP ja Tiedonantaja työväenliikkeen asialla
    • Profiili
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #162 : 26. 07. 2009 21:09 »
Lainaus
Alue tullaan siistimään ja sinne tehdään lasten maastojuoksu- ja hiihtoradat.
Toivottavasti ruma ja ränsistynyt mökki puretaan pois tai sitten se kunnostetaan tuleville  hiihtäjille ja juoksijoille.

Miksi Vaasassa on yllin kyllin pururatoja kyseiseen toimintaan, kilometrin säteellä kyseisestä alueesta niitä on kaksi jotka ovat lähempänä käyttäjiä. Keskitetään voimat olemassaolevien paikkojen kehitykseen ja säästetään kaupungin varoja

Kaikki ihmiset eivät hiihdä tai juokse maastojuoksua, onko pakko kieltää muut lajit mitä ei itse harrasteta tai ei niistä ymmärrä

Suvaitsevuutta tähän maailmaan kaivataan eikä itsekkyyttä, mitä meidän lapsista tulee jos kaikki ajavat vain omia etuja itsekkäästi.

Me opetamme omilla teoillamme lapsille tavan toimia, mitä tästä tulee jos emme huomioi myös muita ihmisiä (anarkiaa, sekasortoa) ja taas haukumme nuorisoa


Olet aivan oikeassa, että nyt jos koskaan tarvittaisiin suvaitsevaisuutta.
Mutta on hyvä, että nuorille on muutakin kuin kaupallisuutta, väkivaltaa ja sotaa tarjolla.

Itsekkyys on tämän ajan yhteiskunnallinen sairaus. Oikein joskus naurattaa, kun aikuiset ihmiset valittavat, kun heidän talon vierestä kulkevaa tietä autot ajavat liianlujaa ja aiheuttavat melua.
Ajatella, jos tuo monttu olisi jonkun tuollaisen itsekkään valittajan talon vieressä? Ei siinä varmaan olisi mopopojat saaneet ajaa päivääkään!

 
Naturförstörelsen måste stoppas

Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #163 : 29. 07. 2009 16:04 »
Kuulin, että mopopojille ollaan hakemassa uutta paikkaa. Vapaa-aikavirasto odottelee ehdotuksia siitä, miltä alueelta. Joku heitä edustava on ollut yhteydessä virastoon ja heiltä on pyydetty ehdotuksia paikasta.

Eli ovatko pojat Ristinummelta vai koko Vaasan alueelta ?  Pitääkö korvaava paikka olla siis läheltä entistä ?


y15

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #164 : 29. 07. 2009 17:05 »
Nykyinen monttu on turvallinen koska läheltä kulkee paljon autoja ja alue tunnetaan hyvin, jos sattuu jotakin apua on saatavilla melko nopeasti.

Nykyistä aluetta voidaan pitää silmällä melko helposti, alueella kulkee epäsäännöllisesti kaiken ikäisiä kulkioita. (Aina on mahdollinen riski että tullaan nähdyksi)

Jos uusi alue tarjoaa saman kaltaiset mahdollisuudet ja kaupungilla on ylimääräistä rahaa niin mikä ettei

Nykyinen monttu on muovautunut vuosikymmenien saatossa ihanteelliseksi paikaksi harrastaa mitä tahansa. Uuden alueen hankkiminen ei pelkästään riitä se on rakennettava sopivaksi. Nykyisellä alueella melusta ei ole ollut haittaa kun alue on puiden ympäröimässä montussa. Harrastus aika on ollut pitkä koska lunta sielä on joka talvi todella vähän ja keväällä alue on ensimmäisenä sulana.

EIKÖ OLE JÄRKEVÄMPÄÄ PITÄÄ OLEMASSA OLEVAT PURURADAT PAREMMASSA KUNNOSSA JA ANTAA MONTUN KÄYTTÖ JATKUA ENNALLAAN kaupungin rahat säästyy (tai ESIM.. saadaan mannerheimintie valmiiksi)

Jos alue todellisuudessa on pohjavesialue olisi mielenkiintoinen tietää IHAN JULKISESTI mitenkä kaupunkii hoitaa muut alueen ongelmat KWH, kivivarasto ja runsas liikenteinen tie  jne..

Mopoissa/crosseissa on öljyä noin 1 litra ja polttoainette 5-10 litraa riskit ovat täysin olemattomat ja muussa montun toiminnassa riskejä ei ole, ON ERIKOISTA JOS SYY ON RISKIT POHJAVEDELLE mitä jos kaivinkoneesta tai kuorma autosta hajoaa tankki tai säiliö kivien varastossa, todennäköisyys on huomattavasti suurempi ja päästö määrät ovat satoja litroja

miten noiden muiden riskien KWH, kivivarasto ja runsas liikenteinen tie  jne..

TÄMÄN HETKEN TALOUDELLISESSA TILANTEESSA OLISI VARMASTI JÄRKEVINTÄ HAKEA KELKOILLE TOINEN VARASTO JA JATKAA MONTUN TOIMINTAA KUTEN AIJEMMIN


« Viimeksi muokattu: 29. 07. 2009 19:07 kirjoittanut y15 »

Poissa ramiska

  • Veteraanivaikuttaja
  • *****
  • Viestejä: 600
    • Profiili
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #165 : 29. 07. 2009 20:08 »
No niin. Mopopojat ovat nyt kuulemma siirtyneet, kaupungin ja vaasan ladun ansiosta(?), pilvilammen latupohjille, pururadoille ja lähimetsiin. Tätäkö tällä haettiin?

Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #166 : 30. 07. 2009 17:05 »
Eli ovatko pojat Ristinummelta vai koko Vaasan alueelta ?  Pitääkö korvaava paikka olla siis läheltä entistä ?

Voiko tähän kaikesta huolimatta saada vastauksen ?

Poissa Parikiperaakysymys

  • Kokelas
  • *
  • Viestejä: 12
    • Profiili
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #167 : 30. 07. 2009 17:05 »
Mahdollisimman läheltä tietysti. Ristinummi huutoniemi alueelta löytyy 4-5 kuskia + nuoremmat joita en tunne.

y15

  • Vieras
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #168 : 31. 07. 2009 22:10 »
Alueela ei ole väliä kunha alue on sovelias kyseiseen käyttöön

Nykyinen paikka on paras mahdollinen jos miettii edes hiukan nuoria ja rahaa

Asiasta on muodostunut kunnia kysymys ja häviäjät tulevat olemaan nuoret

Vaasan latu ei tule antamaan periksi, ikävä kyllä itsekkyys voittaa suvaitsevaisuuden

Eläkeläiset tai melkein eläkeläiset jyrää  nuorten yli mennen tullen, keinoja kaihtamatta

Kuvittelisi vaasasta löytyvän toinen paikka kelkkojen varastointiin, ettei tämmöistä rumpaa tarvitsisi käydä läpi, onko kysymyksessä pelkästään itsekkyys ja voiman näyttö

Alue on ollut 40 vuotta nuorten käytössä eikä kaupunki ole sitä kieltänyt, vaikka se on ollut hedän tiedossa ja käyttö on sallittu vuosi kymmeniä. mitenkä voidaan sanoa ettei alueen käyttöön ole lupaa.

Tämä sivu taitaa olla väärä sivu kyseisen asian käsittelyn, koska moottoriurheilijoilla on varmasti omat tavat toimia omien asioiden eteenpäin viemiseksi




Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #169 : 31. 07. 2009 22:10 »
Alueela ei ole väliä kunha alue on sovelias kyseiseen käyttöön

Nykyinen paikka on paras mahdollinen jos miettii edes hiukan nuoria ja rahaa

Asiasta on muodostunut kunnia kysymys ja häviäjät tulevat olemaan nuoret

Vaasan latu ei tule antamaan periksi, ikävä kyllä itsekkyys voittaa suvaitsevaisuuden

Eläkeläiset tai melkein eläkeläiset jyrää  nuorten yli mennen tullen, keinoja kaihtamatta

Kuvittelisi vaasasta löytyvän toinen paikka kelkkojen varastointiin, ettei tämmöistä rumpaa tarvitsisi käydä läpi, onko kysymyksessä pelkästään itsekkyys ja voiman näyttö

Alue on ollut 40 vuotta nuorten käytössä eikä kaupunki ole sitä kieltänyt, vaikka se on ollut hedän tiedossa ja käyttö on sallittu vuosi kymmeniä. mitenkä voidaan sanoa ettei alueen käyttöön ole lupaa.

Tämä sivu taitaa olla väärä sivu kyseisen asian käsittelyn, koska moottoriurheilijoilla on varmasti omat tavat toimia omien asioiden eteenpäin viemiseksi


Pelkäänpä pahoin, että olet oikeassa tuon kunniakysymyksen kanssa, ainakin mitä tulee Vaasan Ladun suhtautumiseen asiaan. Heillä on nyt vuokrasopimus alueen käytöstä ja sen purkaminen tai ehtojen muuttaminen kaupungin taholta ei niin vain onnistu. Näillä reunaehdoilla saattoi olla virhe, kun heidät syyllistettiin entisten käyttäjien taholta asiassa. Ainakin tuon Pohjalaisen jutun perusteella asia olisi ehkä ollut soviteltavissa. Mutta mahtaako olla enää ?

Tuskin Pilvilammen alueelta myöskään valmista rakennusta kelkkojen varastointiin löytyy. Ei ainakaan yhtäkkiä tule mieleen mitään vastaavaa. Mutta eihän se Vaasan Ladun rakennuksen käyttö voi se ongelma tässä olla. Paremminkin se, että montut eivät enää ole yleisessä käytössä.

Minusta ei sillä seikalla, onko aikaisempi harrastus paikalla ollut luvallista tai luvatonta, ei ole paljonkaan merkitystä. Nyt se on kielletty, eikä sitä voida samalla tavalla purkaa, kuin jotain palloilukieltoa Kasarmintorilla. Alue on vuokrasopimuksella Vaasan Ladun hallinnassa.

Kaupunki etsii varmasti korvaavan paikan, mutta ymmärrän että ihan vastaavan löytyminen ei ole mahdollista. Kauemmaksi se saattaa mennä ja olla alussa myös huonompi. Kyllä täälläkin keskustelu kannattaa, mutta on aina parempi jos ottaa suoraan yhteyttä virkamiehiin. Heidän velvollisuutensa on etsiä korvaava paikka ja he tietävät mitkä maat ovat kaupungin aluetta. He ovat luvanneet myös korvaavan paikan etsiä.

Poissa Parikiperaakysymys

  • Kokelas
  • *
  • Viestejä: 12
    • Profiili
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #170 : 31. 07. 2009 22:10 »
Vaasan latu vois siirtää sen mökin siihen "laskettelu" monttujen päälle ja pitäkööt kelkkansa sielä ja jättäisivät softaajat ja crossarit rauhaan.

Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #171 : 31. 07. 2009 23:11 »
Vaasan latu vois siirtää sen mökin siihen "laskettelu" monttujen päälle ja pitäkööt kelkkansa sielä ja jättäisivät softaajat ja crossarit rauhaan.
Ei se taida olla mikään jalasmökki. Siirtäminen edellyttäisi varmaankin uusien perustusten tekemistä. Varmaan pitäisivät myös jatkuvaa tien ylitystä kelkoilla huonona. Mahtaisko laskettelijatkaan tykätä kukkulan valtaamisesta.

Poissa Parikiperaakysymys

  • Kokelas
  • *
  • Viestejä: 12
    • Profiili
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #172 : 31. 07. 2009 23:11 »
Yhtä paljon crossarit ja softaaja tykkäävät siitä mökistä kuin laskettelijat. Ja joutuu ne kelkatkin jossain välissä sen tien ylittämään? Ja helpomp/halvempi se on mökki siirtää kuin vaihtaa/rakentaa uusi alue crossareille ja softaajille.

Poissa Jorma Kivimäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 2826
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #173 : 01. 08. 2009 08:08 »
Päivän Pohjalainen palaa jälleen monttuaiheeseen toimittaja Johanna Jurkan jutun muodossa. Tällä kertaa vihainen äiti esiintyy nimellään jutussa. Muutama kommentti:
 
·   Kuten olen koko ajan väittänyt, ei monttujen sulkeminen (eikä avaaminen) ei ole Agneta Hyytisenkään mukaan maanomistajan (kaupunki) luvan varassa, koska alue on vuokrattu Vaasan Ladulle.
·   Allekirjoitan ko. äidin väitteen, ettei mopoharrastus haittaa täkäläistä asutusta. Asun samalla kohtaa Ristinummen puolella.
·   Kummeksuttaa se, ettei kukaan ole vieläkään jutun mukaan ollut yhteydessä Vaasan Latuun ja Pekka Uusihakalaan. Hänhän jo lupailee, että sovinto löytyisi. Jonkinlaista vastuunottoa tämän mukaan vain kaivattaisiin. Minusta Vaasan Ladun edustajan lausunto on aika myönteinen harrastusten jatkumisen kannalta.
·   Viimeksi Vaasan Ladun puheenjohtaja oli Pekka Uusihakala, nyt useaan kertaan Uusi-Kakkuri. Toimittajan ihmeellistä huolimattomuutta ?

Olen monesti miettinyt, onko julkinen meteli epäkohdasta paras tapa hoitaa asioita. Saattaa tietenkin olla. Aikaisempi viittaus kunniakysymyksiin näyttää koskevan molempia osapuolia.
Airsoft ja paintboll harrastajista ei ole kuulunut mitään, he ovat olleet suoraan yhteydessä Vaasan Latuun. Toivoisi, että moottoriurheilun harrastajat tekisivät pikaisesti saman. Näin varmasti myös tapahtuu, koska ko. äiti lupautuu yhteyshenkilöksi. Mahtaako uhkailu adressin keräämisellä olla sittenkään paras tapa lähestyä Vaasan Latua ? Ehkä sovittelu molemmin puolin palauttaa alueen entiseen käyttöön. Ei ehkä ihan entisin ehdoin (niitä ei kai ollut ollenkaan), mutta kuitenkin. Tuskin he (Vaasan Latu) mitään mahdotonta vaativat.

Poissa Marko Heinonen

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 649
  • Sukupuoli: Mies
  • Marko Heinonen
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Moottoriurheilu
« Vastaus #174 : 01. 08. 2009 10:10 »
Keskustelua "ulkopuolelta" seuranneena ihmettelen, eikö tämä vuokraus asia ole kulkenut lainkaan vapaa-aikalautakunnan kautta? Luulisi tämän kaltaisen asian vaativan lautakunnalta ainakin lausunnon. Oletko sinä, Jorma, törmännyt asian valmisteluun jossain vaiheessa? Onko alueen kehittäminen ulkoilu/liikunta alueena ollut esillä?
MARKO HEINONEN
kaupunginvaltuutettu (kok)
-Vaasa-
"kova kokoomuslainen, jonka sisällä asuu pieni vihreä perussuomalainen demari"