Kirjoittaja Aihe: Sairaanhoidon arvot  (Luettu 49273 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Vanha Myyrä

  • Kansalaisaktiivi
  • ***
  • Viestejä: 148
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #70 : 27. 08. 2008 16:04 »
Herranjestas sentään: 

">”Kyseessä on merkittävä päätös Mediverkon hoivapalveluille Pohjanmaalla. Ammattimainen kilpailutusprosessi ja pitkäaikainen kiintiöpaikkasopimus mahdollistavat korkealaatuisten kodinomaisten palveluiden tuottamisen kustannustehokkaasti Vaasan kaupungille”, kertoo Mediverkon hoivapalveluiden johtaja Mark Roth. Sopimus solmitaan vuoden 2019 loppuun asti ja se sisältää kolmen vuoden option. Palveluhankinnan kokonaisarvo sopimuskauden aikana on noin 25 miljoonaa euroa. <"

Matti Paloneva on siis mulkannut sopimuksen, jonka perusteella kukaan paikallinen toimija ei voi vuoden 2019 jälkeen kolmeen vuoteen tarjota  vaihtoehtoista palvelua Mediverkolle.  Ei siis Folkhälsän, Fylgia, Hopearanta, Kondis tai kukaan muukaan.

Olenko ymmärtänyt oikein? Jos tämä on sopimuksen sisältö niin eikö se pane herätyskellon soimaan?  Tovottavasti olen ymmärtänyt väärin.

Jos vielä pitää paikkansa että Paloneva on pisteyttänyt hakijat ensisijaisesti hinnan - ei siis hinta-laatusuhteen - perusteella, ollaan jo skandaalin partaalla.

Lisäksi kuiskitaan että päätös ei olisi kulkenut lain vaatimalla tavalla sos. lautakunnasta kaupunginhallitukseen.

« Viimeksi muokattu: 27. 08. 2008 16:04 kirjoittanut Vanha Myyrä »

Poissa sähköjänis

  • Veteraanivaikuttaja
  • *****
  • Viestejä: 521
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #71 : 28. 08. 2008 09:09 »
Luotan vanhustenhoidossa kunnansysteemeihin kuin poliisiin ja palokuntaan. Maksakoon mitä maksaa, mutta näissä asioissa bissneksenteko vanhusten kustannuksella on vääryys.

Valtuustoon pyrkivän kaverin puhetta. Ensin huudat kuinka paljon Vaasassa on julkisella sektorilla työntekijöitä ja sitten oletkin näiden puolella. Ja maksakoon mitä maksaa? Ei kai nyt sentään julkisellekaan toimijalle avointa piikkiä voi antaa?

Valitse jo puolesi, en jaksa uskoa että oikeasti olisit noin tuuliviiri. Poliisi ei muuten ole "kunnansysteemiä"
« Viimeksi muokattu: 28. 08. 2008 09:09 kirjoittanut sähköjänis »

Poissa Klaus Berg

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1526
  • Sukupuoli: Mies
  • Kuu on 51. osavaltio
    • Profiili
    • Blogi
    • Sähköposti
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #72 : 28. 08. 2008 10:10 »
Valitse jo puolesi, en jaksa uskoa että oikeasti olisit noin tuuliviiri. Poliisi ei muuten ole "kunnansysteemiä"

Kuka on väittänytkään että poliisi on kunnan ? Sanoin vain että luotan "kuin poliisiin ja palokuntaan".
No turha haljeta. Mitä tulee kunnan henkilökunnan vähennyksiin niin olen yrittänyt koko ajan viestittää että siellä on liikaa pikkupomoja. Suorittavasta portaasta on kaikki turhat jo karsittu. Toivottavasti tämä nyt tuli selväksi jäniksellekin ?

Poissa sähköjänis

  • Veteraanivaikuttaja
  • *****
  • Viestejä: 521
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #73 : 28. 08. 2008 10:10 »
...liikaa pikkupomoja....  Toivottavasti tämä nyt tuli selväksi jäniksellekin ?

Pikkupomot vähentämällä ei päästä niihin lukuihin, kuin mitä olet ylistänyt verratessasi Vaasan kaupungin työntekijämäärää johonkin toiseen kaupunkiin. Ja se piikki jäi auki edelleen.

Ja määrittele pikkupomo? Niitähän sosiaali-terveyspuolella on: osastonhoitajat, päiväkotien johtajat, vastaavat sosiaalityöntekijät jne. Lienevät turhia siis?
« Viimeksi muokattu: 28. 08. 2008 10:10 kirjoittanut sähköjänis »

Poissa Klaus Berg

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1526
  • Sukupuoli: Mies
  • Kuu on 51. osavaltio
    • Profiili
    • Blogi
    • Sähköposti
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #74 : 28. 08. 2008 14:02 »
Ja määrittele pikkupomo?

Kaikki jotka on Lumion alapuolella on pikkupomoja, capice.

Poissa Professional

  • Veteraanivaikuttaja
  • *****
  • Viestejä: 4930
  • Yhtä köyttä Yhdistykset Siperiaan.
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #75 : 28. 08. 2008 16:04 »

 Sanoppa nyt tosiaan rehellisesti Berg:n  Äiteen poika, oletko käytännössä
 sen Pienen, vai Suuren Vaasalaisen puolella, eli ns. asiapojaksi suunnaten.?

 Mikäli kuitenkin olet Jumalan tapaan Molempien puolella, asiathan  pysyisivät
 siten käytännöllisesti katsoen edelleen ennallaan ja tuleva Edustaja olisi siten vain
 yksi painonapin jatke lisää, oman ryhmittymänsä intresseissä, eli muiden arvosteluissa  rimpuillen.

 Tietäisi vähän tarkemmin, mihin sen äänensä sitten paiskaisi, jos paiskaa...:-o

Poissa Oksanen

  • Kansalaisaktiivi
  • ***
  • Viestejä: 226
  • "Lisää painetta", sanoi putkimies.
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #76 : 29. 08. 2008 08:08 »
Lainaus blogin jutusta:

"Yleisökysymyksiä esitettiin, kysyttäessä viimeisimmän dementiahoidon kilpailuttamisesta ja sen tavasta. Saatiin kuulla että kilpailuttamiseen ei ollut kaupunginhallituksen päätöstä eikä valtuuston päätöstä. Mikä kummastutti yleisöä, kun kuitenkin niin isosta asiasta oli kysymys kuin palvelujen siirtämisestä yksityiselle puolelle. "

Eikö juuri se että kh ja kv eivät ole käsitelleet asiaa, antaa kilpailusta pudonneille  mahdollisuuden vaatia uutta käsittelyä.  Lisäksi ihmettelen että osaa päätöstä koskevista asiakirjoista ei löydy mistään.

Vielä kuulin että tarjouskilpailun voittaneen yrityksen tarjous on kaikkien nähtävissä mutta muiden ei.  Jos näin on, niin käsitys Palonevan soosaamisesta tarjousten suhteen vahvistuu.

Vielä haluaisin tietää, mitä merkitsevät puheet siitä että kaikki dementiahoitopaikkoja hakeneet eivät olisi olleet tonttien suhteen samoilla kalkkiviivoilla, vaan tarjouskilpailun voittanut olisi jo v. 2007 saanut enemmän rakennusoikeutta kuin muut.

Totta tai ei.  Asia on selvitettävä jotta luottamus virkamiehiin säilyy.


Poissa sähköjänis

  • Veteraanivaikuttaja
  • *****
  • Viestejä: 521
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #77 : 29. 08. 2008 11:11 »
Kaikki jotka on Lumion alapuolella on pikkupomoja, capice.

Eli ne kaikki pois? Ok siinä menee sitten iso osa sosiaali- ja terveyspuolen osaajista. Tällä tapaa yrityskonsultti neuvoo. Yritys hyvä kymmenen, Öjberg
« Viimeksi muokattu: 29. 08. 2008 11:11 kirjoittanut sähköjänis »

Poissa Niin Makaa

  • Aktiivi vaikuttaja
  • ****
  • Viestejä: 284
  • kuin petaakin
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #78 : 29. 08. 2008 12:12 »
T. Osala kirjoitti:
Suomessahan ei ole lääkäripalveluissa yksityistä sektoria oikeastaan ollenkaan. Vai mitä sanotte "yrittämisestä" jota tuetaan verovaroin 20-30% liikevaihdosta?

Onko siis niin että suurin osa yhteaskunnan tuesta, joka on tarkoitettu sairaaanhoitoon, meneekin yksityisen sijoittajan lihottamiseen?

Ja tällaisen sopimuksen on Vaasan sos. lautakunta hyväksynyt M. Palonaevan evästyksin?

Minkä taakseen jättää, sen edestään löytää.

Poissa Tesu

  • Kansalaisaktiivi
  • ***
  • Viestejä: 134
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #79 : 29. 08. 2008 19:07 »
Terveyden huolto kaikkine osineen johon kuuluu myös luonnollisesti vanhustenhoito, sekä dementia hoidot ym. olisi syytä pitää yllä yhteiskunnan toimesta yllä.
Jos ajatellaan asiaa vanhusten ja eläkeläisten kannalta niin hakoteillä ollaan pahemman kerran jos sen puolen hoitoja ruvetaan yksityistämään.
Etenkin eläkeläiset ovat maamme suurelta osin rakentaneet, verot maksaneet ja ne eläkemaksut ovat kartuttaneet valtion kassaa niin isolla rahalla ettei sitä kasaa ymmärrä erkkikään ja kiitokseksi vielä pitäisi yheiskunnan toimesta saada palvelut niin halvalla kuin mahdollista.
Hienoja argumenttejä esitellään ja tavotteita, hoitosuunnitelmia, Tanskanmallia, laskelmia paljonko hoitajia on yhtä "potilasta" kohti, ym. , ym.
Tosiasia on kuitenkin että valitettavasti yksityispuolella tärkein argumentti on mielestäni
katetuottolaskelmien punnitseminen ja ennenkaikkea se mitä jää viivan yläpuolelle kassaan!
Noita edellä mainittuja esitellään mielellään "suurelle yleisölle", mutta ns. hoitoyrityksen omissa palavereissa varmaan budjettiraamit näyttelevät suurinta osaa. Tosin en tiedä onko näin, mutta ihmettelen jos se ei ole pääasia ja ainakin normaalin yritysideologian kannnalta sen pitäminen pääasiana on suorastaan elinehto.
Tilannetta voisi verrata vaikkapa grillin pitäjiin Kauppapuistikolla. En oikein jaksa uskoa, että heille olisi kaikkein tärkeintä olla mielissään siitä, että ihmiset kävelevät kadulla kylläisinä ja ravittuina. Kyllä heidänkin tarkoituksenaan on lisätä volyymia ja saada lisää tuottoa ja saada juuri tämä kyseinen "asiakaskunta" käyttämään juuri heidän palvelujaan. Markkinoinnissa he voivat käyttää juuri niitä asioita jotka vetoavat suureen yleisöön kuten ehkäpä, niin jossain muussa!
Tuo vertaus edellä ei ollut varmasti paras mahdollinen, mutta näin se suurin piirtein menee.
Kiteytän asian ja ainakaan minä en kannata yksityistämistä, suorastaan vastustan sitä!
Lopuksi vaadinkin vielä papoille takaisin omat puutyöstöpaikat, jotka otettiin heiltä taannoin pois.
Yhdessä olo on sitä parasta terapiaa ja virikkeiden tarjoaminen. Tuo puuseppäpaja on juuri sitä ja kyllä sen näki myös käyttöasteesta sillä sitä käytti käsittääkseni yli 60 ihmistä. Korjatkaa luku jos olen väärässä.
Surkuhupaisinta tuossa on juuri se, että toisena päivänä puhutaan virikkeiden tarjoamisesta senioreille päättäjien taholta ja sitten toisena päivänä taasen lakkautetaan verstas, tai no nehän sanojen mukaan siirrettiin. Ainakin minä koen edellä mainitun savolaiseksi malliksi,
eli vastuu siirtyy kuulijalle.

Poissa Oksanen

  • Kansalaisaktiivi
  • ***
  • Viestejä: 226
  • "Lisää painetta", sanoi putkimies.
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #80 : 29. 08. 2008 19:07 »
Dementikkojen hoitokuluiksi on laskettu 25 milj. euroa vuoteen 2019 mennessä, niinkö se oli?

Onko 25 miljoonaa euroa niin pieni summa että siitä riittää pelkkä sos. lautakunnan ilmoitus.  Asiaa ei tar itse eriakseen käsitellä kh:ssä ja  v:ssä.

Voisiko joku kertoa miten iso summan pitää olla että sillä voidaan vaivata kh:ta ja kv:t?

Poissa Tapio Osala

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 3634
    • Profiili
    • http://TapioOsala.com
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #81 : 29. 08. 2008 20:08 »
T. Osala kirjoitti:
Suomessahan ei ole lääkäripalveluissa yksityistä sektoria oikeastaan ollenkaan. Vai mitä sanotte "yrittämisestä" jota tuetaan verovaroin 20-30% liikevaihdosta?

Onko siis niin että suurin osa yhteaskunnan tuesta, joka on tarkoitettu sairaaanhoitoon, meneekin yksityisen sijoittajan lihottamiseen?

Ja tällaisen sopimuksen on Vaasan sos. lautakunta hyväksynyt M. Palonaevan evästyksin?

Ensimmäiseen kysymykseen: Melkien se on niin. Summaa ja osuutta en tiedä mutta "Yksityinen terveydenhoito" suomessa ei ole sitä. Jokaisesta lääkärikäynnistä "yksityisellä"  maksaa valtio 20-30 %. mLisäski toiminta on ALV (22%) vapaata. Jos tuota tukea ei olisi, maksaisi "yksityisellä" lääkärillä käynti 20-30 % vähemmän (jotta sama asiakasmäärä voitaisinn säilyttää).

Mutta silloin "yksityinen" business jotuisi samaan asemaan kuin muukin yrittäminen.

Ja silloin vapautuisi huomattava määrä lääkäreitä yhteiskunnan palvelukseen.

Silloin olisi lääkäripula hetkessä pois. (Tämä on Ruotsissa jo kuulemme testattu.)

Mutta tämä on sellainen asia että tästä ei sovi puhua...Älkää kertoko kenellekään että olen tämän paljastanut...

---
Mitä nyt kilpailutettuun dementokkojen hoitoon tulee niin se on vähän eri asia. Niissä tarvittaneen aika vähän lääkärien osallistumista (johon edellinen liittyi), eikä dementikkohoito sinänsä yhteiskunnan tukea lääkäripalkkioden tapaan saa.

En ole kovin hyvin perehtynyt tuohon asiaan mutta epäilen logiikan menevän näin:

Nyt on juuri lakkautettu pitkäaikaisvuodeosastoja säätöjen toivossa (ja jouduttu tuunnustamaan että säästöjä ei tullutkaan).

Jos nyt alettaisiin rakentamaan uudestaan miljoonilla omia rakennuksia ja panemaan omia osastoja (n. 10 osastoa - 160 vuodepaikkaa) pystyyn  niin silloinhan tunnustettaisiin että lakkautuslinja oli väärä (mitä minäkin vastustin aikoinaan).

Kuten tiedetään niin "isot pojat" tykkä0vbät mieluummin törsäillä verorahaa monumentteihin ja imagotemppuihin, kuten Asuntomessut. Jos nyt olisi tullut ehdotus, että rakennamme uuden dementiasairaalan 160 potilaalle  niin eihän siitä mitään olisi tullut. Ei ole varaa...

Kilpailuttamalla saatiin yksityinen sektori mukaan ja tämähän sopii porvareillekin ihan mukavasti.

Pääasia on tietysti kuitenkin se että hädissään kotona vankeudessa elävät dementikot jokus pääsevät kunnon hoitoon.

Poissa Timo Rintamäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1293
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #82 : 29. 08. 2008 21:09 »
Tekopyhää hurskastelua julkisten palveluiden osalta piisaa, missähän se järki ja kriittinen suhtauminen on.

Julkisten palveluiden holtiton perustelu ja ylläpito vetää julkisen talouden nurin. Tämä kyllä ymmärretään, muttei se juuri meidän julkista palvelua tarkoita vaan noiden muiden.

Te, jotka puolustatte julkisia palveluita, ette taida olla kärsineet yhteiskuntamallista, nylkyverotuksesta ja julkisten palveluiden virheistä, ettekä tajunneet koko touhun typeryyttä aikuisen älykkyydellä varustettuina ihmisinä. Julkiset palvelut eivät ole yksiselitteisesti niin hyvä asia kuin halutaan esittää. 

Esimerkkinä minun kokemukseni Vaasan kunnan julkisesta hammashoidosta.

Kuntalainen vekslaa leukanivelensä kipeäksi kipuilevia kunnan laittamia muovipaikkoja. Kuntahan ei voi vaihtaa muovipaikkoja amalgaameiksi koska kunnalla ei ole amalgaamia. Kunta viilaa leukanivelkipuja helpottaakseen asiakkaan hampaista, jolloin asiakas alkaa valittaa ettei pysty hengittämään koska viilatut kohdat harjanteissa ja kulmahampaissa vihlovat hengittäessä. Asiakas juoksee kunnalla valittamassa viilattuja vihlovia hampaitaan, jota kunnan hammaslääkärit väheksyvät. Yksikin kunnan hammaslääkäri viilaa kahden millin syvyisen kolon asiakkaan takimmaisen hampaan ulkosivuun vain todistaakseen, että se ei vihlo. Kohta tietenkin paikattiin kunnalla, kun asiakas kotona alkoi peilistä ihmetellä koloa, jota tosiaan ei tuntenut itsekään. Lopulta kunnan hammaslääkäri suosittaa muovipaikkojen vaihtamista amalgaameiksi yksityisellä, jolloin asiakas heti nousee tuolista ja jättää julkisten hammashoitopalveluiden käyttämisen lopullisesti. Hän kuitenkin maksaa julkiset hammashoitopalvelut veroistaan, jolloin sama kärsimys ja ruljanssi jatkuu jonkun toisen kuntalaisen osalta.

Yksityispuolelta löytyy tietenkin myöskin esimerkkejä vastuuttomasta toiminnasta.

Suomen yhteiskunnassa asennevammaisilla nylkyverottajilla on täysin hallussaan kaikki ne elimet joissa päätetään verotuksen taso ja tapa ja julkisten palveluiden tuottaminen ja määrä ilman, että kuntalaisilla ja kansalaisilla olisi mitään sanomista asiaan.

Kulttuuripalvelut julkisena palveluna sentään saavat osakseen vähäsen kritiikkiä ja epäilyksiä verotusperusteena. Jos heti ryhdytään sanomaan, että ei olla kaupallisia niin saavat kyllä olla ei-kaupallisia omilla rahoillaan.
« Viimeksi muokattu: 30. 08. 2008 12:12 kirjoittanut Timo Rintamäki »

Poissa Klaus Berg

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1526
  • Sukupuoli: Mies
  • Kuu on 51. osavaltio
    • Profiili
    • Blogi
    • Sähköposti
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #83 : 30. 08. 2008 13:01 »
Sanoppa nyt tosiaan rehellisesti Berg:n  Äiteen poika, oletko käytännössä
 sen Pienen, vai Suuren Vaasalaisen puolella, eli ns. asiapojaksi suunnaten.?

Pienen ja heikon puolella on oltu aina joskus saaden itse turpaan, kun on mennyt väliin.
Mutta sama Robin Hood linja jatkuu koska se on pelkuruutta jos ei vastusta vääryyttä.

Se että ajan kaupungin ylisuurta henkilönkunnan määrää alas, ei tarkoita suoritusporrasta. Uskon ja toivon jopa sen järkevään kasvattamiseen pakon edessä (esim. vanhusten hoidossa) ja vähennykset löytynee ylipaisuuneesta päällekkäisistä organisaatioista ja johtosuhteista.

Toivottavasti tämä selkiytti.

Poissa PeterK

  • Vakituinen
  • **
  • Viestejä: 58
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #84 : 30. 08. 2008 14:02 »
Onko tämä oikein ja moraalisesti hyväksyttävää?

Niinpä juuri, myös tässä hyvin arkaluonteisessa asiassa, dementikkojen hoidossa, onkin sitten takana taas joku tyypillinen Vaasalainen kompa. Eikö edes tätä asiaa olisi voitu hoitaa sivistyneesti. 

Eniten minua ärsyttää tässä tapahtumasarjassa se, että me Vaasalaiset olemme jo niin alistuneet tuohon holhoavaan hallintokuvioon, ettei mikään saa enää meidän suutamme avautumaan. Kun nyt koko vanhustenhoitoa ollaan ulkoistamassa, josta tämä dementikkojen osa on vasta alkusoittoa, se ei hetkauta enää ketään. Niska kyyryssä ja tuppisuisina elämme arkipäivää, mumisten ja ihmetellen , joo näin ne kuulemma tekevät, eikö ole kauheata, sanopas muuta.

Toki koko aiheen, vanhenemisen, sairastumisen ja raihnastumisen jokainen haluaa siirtää kauas pois mielestään, mutta jossain elämän vaiheessa tätä kaikkea on mietittävä. Onko hoidon tarjonnassa yleensä minkäänlaista valinnan varaa. Mihin me kaikki lopulta joudumme? Tällä tyylillä toteutettuna putki on selvä, sinne 100 hengen laitokseen vain, koska ei ole muita vaihtoehtoja. Varsin selkeää ja yksinkertaista, myös sosiaalitantoille.

Kiva, tästähän me olemme kaikki haaveilleet, eikö vaan? Eikös tämä ole taas askel taaksepäin näihin 60-luvun massalaitoksiin.  Omalla käyttäytymisellämme me tämän nyt mahdollistamme.
Tässä on kysymys ihmisryhmästä, joka ei pysty puolustautumaan ja vaatimaan omia oikeuksiaan.  Onko tämä oikein ja moraalisesti hyväksyttävää?

Poissa Timo Rintamäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1293
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #85 : 30. 08. 2008 14:02 »
Laitoksissa vanhuus on kaikkea muuta kuin kultaista elämän ehtoota. Laitoksissa vanhempasi ja omaisesi lääkitään hengiltä. Oikeudessa käsitellään hoitajien suorittamia murhia tasaisin välein. Olet itse valinnut vanhemmillesi tämän kohtalon viedessäsi heidät terminaaliosastolle pois silmistä uskoen, että he ovat hyvässä hoidossa kokeellisten sadistien käsissä.

Stressi ja henkinen pahoinvointi ja alalle sopimattomuus tekee jokaisesta meistä sadistin, ilmiö tunnetaan työpaikoilla erittäin hyvin. Jokaisella työpaikalla on yksi tai useampi henkisesti sairas yksilö. Aivan varmasti henkisesti sairaita on hoitoaloillakin tuottamassa kärsimyksiä työkavereilleen ja vanhemmillesi.

Vanhus voi myöskin olla hankala kiusaaja hoitajilleen, jolloin hoitajat lääkitsevät vanhuksen hengiltä sanattomalla sopimuksella.

Eikä tekopyhien tarvitse yhtään taivastella, ettei toiminta tuollaista ole. Tekopyhimmästäkin tulee viikossa stressaantunut sadisti, jos hänet laitetaan hoitoalalle töihin ilman lepoa ja terapiaa.

Minä olin vuosia sitten viikon yötäpäivää hoitamassa tyttöystävääni sairaalassa. Meinasi mennä hermo ja mielenterveys siinä ympäristössä. Oli todella vapauttavaa kävellä ulos kevääseen, nousta autoon ja ajaa pois. Jätin tyttöystäni sinne kuoliaaksi rääkättäväksi.

Minulla ei ole mitään harhakuvitelmia hoitoaloilla olevien osaamisesta katseltuani yhtäkin hoitajaa, joka ei osunut neulalla tyttöystävän selkäytimeen ottaakseen selkäydinnäytteen vaan pisti toistuvasti tuskasta itkevää tyttöystävää. Todettuaan ettei osaa meni hakemaan lääkärin, joka kerralla otti näytteen. Tyttöystäväni todennäköisesti sai hermovamman selkäytimeen pistelystä. Hän alkoi sätkähdellä kummallisesti sen jälkeen. Touhu sairaalan seinien sisäpuolella on kaukana ihmisarvoisesta kohtelusta. Sairaaloissa ollaan sadistien uusien ideoiden koe-eläimiä ilman, että koe-eläimeltä kysytään minkäänlaisia lupia.
« Viimeksi muokattu: 30. 08. 2008 19:07 kirjoittanut Timo Rintamäki »

Poissa Timo Rintamäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1293
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #86 : 30. 08. 2008 15:03 »
Korhonen: Kataisen talouspolitiikka on muotopuolta

"Korhosen mielestä luvatut veronkevennykset tehdään julkisten palveluiden ja investointien kustannuksella."

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Martti Korhosen mukaan valtionvarainministeri Jyri Kataisen (kok.) talouspolitiikka on suhdannepoliittisesti muotopuolta. Korhosen mielestä luvatut veronkevennykset tehdään julkisten palveluiden ja investointien kustannuksella.

Vasemmistoliiton puheenjohtajan mukaan järkevämpää olisi lisätä ja kohdentaa julkisia menoja. Varsinkin kuntien sosiaali- ja terveyshuolto kaipaa hänen mielestään kunnon remonttia.

-Hallituksen mukaan valtion menot lisääntyvät reaalisesti vain noin prosentin verran, kun ensi vuoden talouskasvuksi ennakoidaan vajaata kahta prosenttia. Tämä on selvää julkisen talouden alasajoa. Taantuman tullessa tarvitaan panostuksia julkisiin palveluihin ja investointeihin, tänään Kemissä puhunut Korhonen sanoi.

http://www.mtv3.fi

Veronkevennyksiä ei voi tehdä muulla tavalla kuin julkisten palveluiden ja investointien kustannuksella vai meinaako Korhonen, että julkisten kulujen painopistettä siirretään veronkeruusta velanottoon ellei peräti veronkeruuta ja velanottoa yhtä aikaa. Olisi mielenkiintoista tietää mitä tapahtuu, kun Korhosen tukiyhdistys menee pyytämään talouselämän edustajilta vaaliavustuksia olettaen, että talouselämän edustajat ymmärtävät, että Korhosen puheet sanomalehdille ja tv-kanaville ovat vain julkistaustaisten äänten kalastelua heh heh, eihän sitä nyt todesta pidä ottaa heh heh.
« Viimeksi muokattu: 30. 08. 2008 19:07 kirjoittanut Timo Rintamäki »

Poissa Tapio Osala

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 3634
    • Profiili
    • http://TapioOsala.com
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #87 : 30. 08. 2008 21:09 »
Tekopyhää hurskastelua julkisten palveluiden osalta piisaa, missähän se järki ja kriittinen suhtauminen on.

Julkisten palveluiden holtiton perustelu ja ylläpito vetää julkisen talouden nurin. Tämä kyllä ymmärretään, muttei se juuri meidän julkista palvelua tarkoita vaan noiden muiden.

Te, jotka puolustatte julkisia palveluita, ette taida olla kärsineet yhteiskuntamallista, nylkyverotuksesta ja julkisten palveluiden virheistä, ettekä tajunneet koko touhun typeryyttä aikuisen älykkyydellä varustettuina ihmisinä. Julkiset palvelut eivät ole yksiselitteisesti niin hyvä asia kuin halutaan esittää. 

Otetaanpa esimerkiksi tämä dementikkohoito.
Onko jotenkin parempaa ostaa 160 dementikon hoito yksityiseltä, jolloin se kai ei ole enää mielestäsi julkinen palvelu.
Tuleeko se ehkä halvemmaksi? Eipä taida tulla. Mitään näyttöä siitä ei ole. Ei ainkaan hinta/laatu-suhteen paremmuudesta. Se rahoitetaan aivan samoilla verorahoilla kuin jos palvelu olisi tuotettu itse, voittoa tuottamatta.

Jos taas olet sitä mieltä, että dementikoista ei tarvitse yhteiskunnan kantaa huolta lainkaan niin silloinhan vain varakkaat demetikot saisivat ihmisarvoisen hoidon.

Yhteiskunnan sivistyksen mitta lasketaan siitä kuinka se hoitaa heikot ja vähäväkiset. Vai oletko eri mieltä Rintamäki?

Vahvat eivät yhteiskuntaa tarvitse. Ne pärjäävät aina.

Poissa belurisk

  • Veteraanivaikuttaja
  • *****
  • Viestejä: 1728
  • Sukupuoli: Mies
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #88 : 31. 08. 2008 03:03 »

Jos taas olet sitä mieltä, että dementikoista ei tarvitse yhteiskunnan kantaa huolta lainkaan niin silloinhan vain varakkaat demetikot saisivat ihmisarvoisen hoidon.

Yhteiskunnan sivistyksen mitta lasketaan siitä kuinka se hoitaa heikot ja vähäväkiset. Vai oletko eri mieltä Rintamäki?

Vahvat eivät yhteiskuntaa tarvitse. Ne pärjäävät aina.

Hyvin todettu!
Nämä asiat olisi hyvä pitää mielessä.
Me kaikki vanhenemme ja yllättävät epämieluisat muutokset ja koettelemukset voivat tulla kenen tahansa kohdalle.

Poissa Klaus Berg

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1526
  • Sukupuoli: Mies
  • Kuu on 51. osavaltio
    • Profiili
    • Blogi
    • Sähköposti
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #89 : 31. 08. 2008 08:08 »
Kyllä tämä vanhusten "ryöväys" on raakaa, kun toisen puolison kukkarolle saa kunta tulla jos hoidokin tulot ei riitä kattamaan kuukausimaksuja. Paras on siis erota, kun/jos puoliso joutuu laitoshuoltoon.

Laillista ryöstelyä, sanoisin.

Poissa Tapio Osala

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 3634
    • Profiili
    • http://TapioOsala.com
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #90 : 31. 08. 2008 08:08 »
Kyllä tämä vanhusten "ryöväys" on raakaa, kun toisen puolison kukkarolle saa kunta tulla jos hoidokin tulot ei riitä kattamaan kuukausimaksuja. Paras on siis erota, kun/jos puoliso joutuu laitoshuoltoon.

Laillista ryöstelyä, sanoisin.


Suomeksi tämä tarkoittaa kai tätä:

Laitoshoito maksaa tietyn summan kuukaudessa/asiakas. Palvelu on joko kunnan itse tuottamaa tai ostettuna verovaroin yksityiseltä, esim. Fylgia, Otto Finnilä, Carl&Carolina ja nyt nämä uudet "voittajat").

Jos asiakkaan tulot ovat hyvin pienet, peritään asiakkaalta lähes kaikki tulot, vain vähäinen "kahviraha" jätetään omaan käyttöön. Muu osa kustannuksita katetaan verovaroin.

Kun asiakkaan tulot ovat suuremmat, peritään maksuksi suurempi summa, joka tulojen kasvaessa lähentelee palvelun todellisia kustannuksia. Tämän eduskunnan säätämä Suomen laki sallii ja näin tehdään kaikissa kunnissa. Nän on tehty siis kunnan tuottamissa laitoshoitopaikoissa. (Esim. tästä on ollut "yksityisten" - kuten Fylgian, kanssa kunnalla vääntöä. He ovat pyrkineet perineet tietyn summan, joka ei vastaa kustannuksia, myös varakkailta asiakkaitaan)

Jos laitoshoidossa olevan puolisolla on tuloja niin ilmeisesti tällöin myös puoliso joutuu maksumieheksi.

Olisiko tämä väärin?

Jos siis vaikka puoliso olisi ökyrikas tai suurituloinen niin olisiko laitoshoidossa olevan asiakkaan saatava palvelunsa verovaroin? Tätä mieltäkö on Klaus Berg?
« Viimeksi muokattu: 31. 08. 2008 09:09 kirjoittanut Tapio Osala »

Poissa Klaus Berg

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1526
  • Sukupuoli: Mies
  • Kuu on 51. osavaltio
    • Profiili
    • Blogi
    • Sähköposti
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #91 : 31. 08. 2008 09:09 »
Jos siis vaikka puoliso olisi ökyrikas tai suurituloinen niin olisiko laitoshoidossa olevan asiakkaan saatava palvelunsa verovaroin? Tätä mieltäkö on Klaus Berg?

Montako ökyrikasta Tapio tuntee Vaasassa ?  En minä tässä ökyrikkaita taikka muutenkaan varakkaimpia puolusta. Tämä on ihan kaikkia koskettava ja eniten vähävaraisia.

Minusta tasapuolisuuden nimissä on väärin jos verotus ja velka on erillään aviopuolisoilla juridiikassa, mutta ei tässä asiassa. Eihän toinen puoliso joudu maksamaan toisen velkojakaan, eikä lapsille siirry vainajan velat jne. Mutta kun puhutaan kunnan maksuista vanhushuollossa niin kas kummaa se pitkä ahne käsi onkin puolisonkin kukkarolla ihan laillisesti.

Eikö tämä aja ihmisiä eroamaan jos rahat ei riitä ?


Poissa Timo Rintamäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1293
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #92 : 31. 08. 2008 10:10 »
Otetaanpa esimerkiksi tämä dementikkohoito.
 
Onko jotenkin parempaa ostaa 160 dementikon hoito yksityiseltä, jolloin se kai ei ole enää mielestäsi julkinen palvelu.

Tuleeko se ehkä halvemmaksi? Eipä taida tulla. Mitään näyttöä siitä ei ole. Ei ainkaan hinta/laatu-suhteen paremmuudesta. Se rahoitetaan aivan samoilla verorahoilla kuin jos palvelu olisi tuotettu itse, voittoa tuottamatta.

Jos taas olet sitä mieltä, että dementikoista ei tarvitse yhteiskunnan kantaa huolta lainkaan niin silloinhan vain varakkaat dementikot saisivat ihmisarvoisen hoidon.

Yhteiskunnan sivistyksen mitta lasketaan siitä kuinka se hoitaa heikot ja vähäväkiset. Vai oletko eri mieltä Rintamäki?

Vahvat eivät yhteiskuntaa tarvitse. Ne pärjäävät aina.

Meissä jokaisessa asuu tuleva dementikko ellei jo ole. Itse töllistelin kaupungilla vihreätä valoa, että palaako se vai heijastuuko siihen ilta-aurinko, jolloin takana olevat hieman ihmettelivät eikö se tiedä mitä vihreä tarkoittaa.
 
Valtio ja kunnat on luotu keräämään verot, jotta saadaan joku ruokkimaan meidät vanhoina. (Tämä tarkoitus vesittyy täysin, jos hoitoalan työntekijä osoittautuu henkisesti huteraksi, jolloin työntekijä erotetaan itsensä ja kaikkien edun vuoksi.)

Julkinen taho siis maksaa dementikkohoidon. Kyse on sitten toteutuksesta, yksityinen vai julkinen vai sekä että. Tässä tullaan sitten poliittisiin ja yhteiskunnallisiin näkemyksiin. Vasemmisto sanoo, että julkinen ja oikeisto, että yksityinen.

Julkisella sektorilla on yhteensä 650 000 verotuloista palkkansa saavaa, jotka ovat erittäin hankala kysymys, kun pitäisi lisätä oikeata työllisyyttä ja ostovoimaa veroja alentamalla. He 650 000 verotuloista palkkansa saavaa estävät ja rajoittavat veronalennuksia ja oikeata verotuloa tuottavaa työllisyyttä, jonka palkat maksetaan myyntituloista, eikä verottamalla.

Myyntituloista palkan maksulla ja veroista palkan maksulla on ero. Myyntituloista palkan maksu on kysyntää vastaavaa, jos ei mene kaupaksi niin ei ole palkkaakaan. Veroista palkan maksu ei ole tällä tavalla realiteettien alainen ja siksi karkaa helposti käsistä ja julkinen sektori muuttuu julkisen tahon valtaaman valtuuston ja eduskunnan tuella ylimitoitetuksi julkisparatiisiksi.

Olen sanonut, että Suomen julkinen talous on heikolla pohjalla, koska yli puolet työikäisistä on tuilla ja julkisen alan palkoilla, jotka maksetaan potkimalla tuottavampia nylkyveroilla nilkkaan, joka pienentää heidän tulojaan, jolloin tuottavat vähentävät tuottavuuttaan, joka sitten vaikeuttaa julkista taloutta.

Suomen veropohja olisi paljon suurempi, jos tuilla ja julkisen alan palkoilla olevista suurempi osa olisi yksityispuolella valmistamassa myytävää, josta saadaan tuloja ja vähäsen verotulojakin, joka käytetään järkevästi ja tehokkaasti enemmistön kannan mukaisiin kohteisiin.

Se, että kritiikittä ja ehdoitta sanotaan, että julkinen työllisyys on erityisen suojattavaa on realiteettien tahallista ymmärtämättömyyttä.

Minun mielestäni kompromissi julkisen rahoituksen ja yksityisen muuttumiskykyisen työllisyyden, joka reagoi välittömästi suhdanteisiin eikä purjehdi niitä läpi tuottavia nilkkaan potkien, on vaikka sitten 100 prosenttinen kelakorvaus, joka kustannuksissa mitattuna ei ehkä eroa julkisesta työllisyydestä, mutta periaatteilta ja muuttumiskyvyltä eroaa täysin.

Joo joo, olen raaka uusliberalisti.
« Viimeksi muokattu: 31. 08. 2008 10:10 kirjoittanut Timo Rintamäki »

Poissa riidanhaastaja

  • Kansalaisaktiivi
  • ***
  • Viestejä: 163
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #93 : 31. 08. 2008 10:10 »
Eikös tuommoinen elatusvelvollisuus ole aina puolisoiden kesken? Eikös rikkaampi puoliso joudu elättämään myös köyhempää, työtöntä puolisoa silloin kun tuo työtön osapuoli on pudonnut sille alhaisimmalle päivärahalle? Ja tuossa elatusvelvollisuudessa se tienatun rahan raja oli muistaakseni todella pieni. Silloin tuo työtön osapuoli ei saa enää kelasta mitään. Ja eihän tää taas rikkaita haittaa, jos joutuu toista osapuolta elättämään, pienituloista se kirpaisee, kun vähästäkin otetaan puolet pois.

Poissa Klaus Berg

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1526
  • Sukupuoli: Mies
  • Kuu on 51. osavaltio
    • Profiili
    • Blogi
    • Sähköposti
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #94 : 31. 08. 2008 11:11 »
Ja eihän tää taas rikkaita haittaa, jos joutuu toista osapuolta elättämään, pienituloista se kirpaisee, kun vähästäkin otetaan puolet pois.

Aivan oikein, osuit just naulan kantaan.

Poissa Timo Rintamäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1293
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #95 : 31. 08. 2008 11:11 »
http://otakantaa.fi/yhteenveto.cfm?page=yhteenveto_369_fi

SATA-komitea tutustuu Ota kantaa –keskustelufoorumiin lähetettyihin viesteihin, ja keskustelun yhteenveto toimitetaan kaikille komitean ja sen alajaostojen jäsenille. Kansalaisten antamaa palautetta hyödynnetään sosiaaliturvan uudistamista valmistelevan komitean työssä. Puheenvuoroista saadaan konkreettisia evästyksiä sosiaaliturvaa koskevan lainsäädännön kehittämistyöhön.



Sosiaaliturvan kokonaisuudistusta saadaan tuskin valmiiksi tämän vaalikauden aikana, arvelee sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk).

Sosiaaliturvauudistus on yksi Suomen suurimpia ja tärkeimpiä hankkeita lähivuosina. Odotukset uudistuksen vaikutuksista ovat kovat.

Hallitusohjelmaan kirjattua sosiaaliturvaremonttia pohtii tällä hetkellä sosiaali- ja terveysministeriön asettama Sata-komitea. Aikaa sille on annettu vuoden 2009 loppuun.

Kaavailussa uusittu sosiaaliturvajärjestelmä tulisi voimaan kokonaisuudessaan vuonna 2017, sopivasti Suomen itsenäisyyden satavuotisjuhliksi.

Sosiaaliturvan uudistamista on pidetty Matti Vanhasen kakkoshallituksen tärkeimpänä projektina kuntaremontin ohella.



Hallituksen tyypithän ovat eläkkeellä vuonna 2017. Vanhasen tärkeät projektit toteutuvat vain, jos hän itse istuu vallassa vahtimassa, että ne toteutuvat.

Minun mielestäni, jos enemmistön kanta on eri kuin hallituksen kanta niin enemmistön kanta toteutetaan.

Jos enemmistö haluaa, että puolison tulot eivät vaikuta niin näin olkoon.

Jos enemmistö haluaa, että tukien päälle voi hankkia lisätienestiä tukien heti pienenemättä niin näin olkoon.

Jos enemmistö haluaa yhdistellä tuet yhdeksi tueksi, joka maksetaan yhdeltä luukulta niin näin olkoon.

Jos enemmistö haluaa verojen alennuksia ja hintojen alennuksia niin näin olkoon. Hintojen alennukset toteutuvat veroja alentamalla, joka lisää kauppojen kilpailua ihmisten lisääntyneestä ostovoimasta.

Jos enemmistö haluaa, että työllistyminen ja pientenkin töiden vastaanotto on helpompaa niin näin olkoon.

Enemmistö päättäisi eri tavalla kuin viranhaltija- ja puoluepohjaisen hallituksen vaivautuneesti ähisevä pieni piiri.

Jos enemmistö haluaa hallitukselta enemmistön tahdon mukaisten asioiden nopeampaa valmistelua niin näin olkoon.
« Viimeksi muokattu: 31. 08. 2008 11:11 kirjoittanut Timo Rintamäki »

Poissa vaasalainen

  • Tästä foorumista
  • Administrator
  • Veteraanivaikuttaja
  • *****
  • Viestejä: 4585
  • Sukupuoli: Mies
  • Muista käydä Chatissa
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #96 : 31. 08. 2008 12:12 »
Tämä tuli tänään meilillä klo 14.50.

Asia on nyt niin, että Klaus Berg on tässä asiassa ihan oikeassa. Rohkea se on, nostamalla tämän vanhan tabun päivänvaloon ja  keskusteltavaksi.

Klaus jätti hienovaraisesti sanomatta, että sosiaalitantat lopettavat vanhan pariskunnan avioliittoa käytännössä muutenkin kertarysäyksellä.

Jos vanhasta pariskunnasta jompikumpi joutuu sosiaalihuollon pauloihin, loppuu se avioliitto ja yhdessäolo muutenkin siihen heti. Ei ole minkälaista oikeutta olemassa, että vanha pariskunta saisi olla yhdessä, ei kuulemma edes laillista tapaamisoikeutta ole, puhumatta oikeudesta puuttua puolison hoitoon tai saattohoitoon.
 
Mutta kun on kysymys omaisuuden perittämisestä, sosiaalitantoille vanhan pariskunnan avioliitto on siltikin vielä paperilla olemassa.

Vanha P.
Tämä sivusto täytti 8 vuotta 1. helmikuuta 2013.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

Poissa vaasalainen

  • Tästä foorumista
  • Administrator
  • Veteraanivaikuttaja
  • *****
  • Viestejä: 4585
  • Sukupuoli: Mies
  • Muista käydä Chatissa
    • Profiili
    • Sähköposti
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #97 : 31. 08. 2008 14:02 »
Elämän ja kuoleman kysymys

Aamulehti 310808

http://www.netikka.net/vaasalaisia/foorumiapu/Aamulehti310808.pdf
Tämä sivusto täytti 8 vuotta 1. helmikuuta 2013.  Ylläpidän tätä vapaasta tahdostani.  Tämä on minun tapani osoittaa rakkauteni tätä hienoa kaupunkia kohtaan.

Poissa T.Tyly

  • Aktiivi vaikuttaja
  • ****
  • Viestejä: 488
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #98 : 31. 08. 2008 17:05 »
Eautanasia on jatkuvasti käytössä suomalaisessa terveydenhuollossa.  Joskus sitä kutsutaan priorisoinniksi, joskus jollakin muulla nimellä.

lue Aamulehden linkki tarkasti ja mieti lukemaasi.

Lainaus hippokrateen valasta:

>En tule antamaan kenellekään kuolettavaa myrkkyä, vaikka minulta sellaista pyydettäisiin, enkä neuvoa sellaisen valmistamiseen. Enkä tule antamaan naiselle sikiötä tuhoavia aineita...

http://www.laakariliitto.fi/etiikka/hippokrates.html
« Viimeksi muokattu: 31. 08. 2008 18:06 kirjoittanut T.Tyly »
Minäkin olen sitä mieltä, että ravirata on kaavoitettava asunnoille!

Poissa Klaus Berg

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1526
  • Sukupuoli: Mies
  • Kuu on 51. osavaltio
    • Profiili
    • Blogi
    • Sähköposti
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #99 : 01. 09. 2008 11:11 »
Päivän Iltalehti kirjoittaa:

Puolet laitoksista asuvista vanhuksista aliravittuja


"Tuoreen tutkimuksen tulokset olivat hätkähdyttäviä: 11 - 57 prosenttia tutkituista oli aliravittuja ja 40 - 89 prosentilla alttius virheravitsemukseen oli kasvanut. Vain murto-osalla, 0 - 16 prosentilla tutkituista, ravitsemustila oli hyvä, tiedotteesta selviää. Tutkimuksiin osallistui sekä vanhain- että dementiakotien asukkaita ja iäkkäitä sairaalapotilaita, yhteensä 3 157 henkilöä."

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200809018196405_uu.shtml


Poissa sähköjänis

  • Veteraanivaikuttaja
  • *****
  • Viestejä: 521
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #100 : 01. 09. 2008 13:01 »
Tuotti palvelun sitten yksityinen-, julkinen- tai järjestösektori, tuotetaan palvelut aina veroeuroin. Poikkeuksena itsemaksavat asiakkaat yksityisellä ja järjestösektorilla.

Toinenkin asia on selviö, yksityinen yritys ei tarjoa palveluita toimialalla, josta se ei kuvittele saavansa voittoa. Suuria "massoja" siis tarvitaan, jotta yksityinen sektori liikahtaa.

Ei siinä sinänsä mitään, mutta mitäs kun tarvitaan spesiaalia hoitoa, vaikeasti ja monisairaiden ihmisten kohdalla.

Amerikanmaalla on tästä asiasta miljoonasivukaupalla tutkittua tietoa. Kermankuorinnaksi kutsuvat sitä, kun yksityinen tulee markkinoille ja hoitaa helpoimmat keissit. Vaarana on myös ns avoimen piikin tilanne, jossa yksityinen taho määrää turhia tutkimuksia lypsymielessä. Tästä on Suomessakin kokemuksia. Vaasassakin.


Poissa Tapio Osala

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 3634
    • Profiili
    • http://TapioOsala.com
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #101 : 01. 09. 2008 13:01 »
Julkisella sektorilla on yhteensä 650 000 verotuloista palkkansa saavaa, jotka ovat erittäin hankala kysymys, kun pitäisi lisätä oikeata työllisyyttä ja ostovoimaa veroja alentamalla. He 650 000 verotuloista palkkansa saavaa estävät ja rajoittavat veronalennuksia ja oikeata verotuloa tuottavaa työllisyyttä, jonka palkat maksetaan myyntituloista, eikä verottamalla.

Myyntituloista palkan maksulla ja veroista palkan maksulla on ero. Myyntituloista palkan maksu on kysyntää vastaavaa, jos ei mene kaupaksi niin ei ole palkkaakaan.

Mitenkä tilanne muuttuisi jos vaikka koko terveyden, vanhusten huolto sekä vaikka koululaitos yksityistettäisiin siten, että ne palvelut ostettasiin verovaroin?
Yhtä paljon väkeä tarvittaisiin ja yhtä paljon(+yritysvoitto) se maksaisi veronmaksajille. Nyt sitten saataisiin tilastoista pois "virkamiehistä" lääkärit, hoitajat, opettajat... Mitä se hyödyttäisi?
(Ellei sitten palveluja heikennettäisi tai rajattaisi pois joltain kansanosalta, se toisi toki säästöjä, ja kurjuutta)

Poissa Timo Rintamäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1293
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #102 : 01. 09. 2008 14:02 »
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200809018196405_uu.shtml
 
"Yksi yllättävä seikka oli se, että sosemaisen ruokavalion syöjille ei tarjottu leipää, koska se oli hoitajien mielestä "pahannäköistä"

Miten tuollaisella perusteella potilaita nälässä pitävä sisar hentovalkoinen hoitoalalle on päässyt. Luulisi jo koulutuksessa tuon piirteen näkyneen.

Minulla on toistaiseksi vähemmän tappavia kokemuksia hoitoaloilta.

Vaasan kunnan hammaslääkäri skrapasi hampaitani rautapiikillä lupia kyselemättä ja kiljaisi nahkansa pelastaakseen, että "alkoiko vihloa" ja perusteluina, että "se näytti niin epäsiistiltä" Olin juonut teetä ja kahvia ja hampaiden väli oli värjäytynyt ja vain hampaiden harjausta vaille. Tuolloin en ollut vielä tehnyt päätöstä lopettaa julkisen hammashoidon käyttämistä.

Yksityishammaslääkärikin heittäytyi puolustelemaan ilman lupia tehtyä ultraäänipuhdistusta sillä, että hammaskivi ei lähde hammasharjalla. Sanoin kyseiselle ilman lupaa hampaat vihloviksi ultraäänellä tehneelle hammaslääkärille, että oli viimeinen kerta, kun täällä kävin. Olin nimenomaan kieltänyt vihlovien hampaiden tekemisen ennen kuin istuin tuoliin, jotta hammaslääkäri voisi vilkaista muovipaikkoja, jotka pitäisi amalgaameiksi vaihtaa. Etsin edelleen yksityishammaslääkäriä joka jopa kykenisi asiallisesti suorittamaan muovipaikkojen vaihtamisen amalgaameiksi.

Onneksi apteekeissa myydään sinivalkoisessa tuubissa Sensodyne hammastahnaa ja G.U.M Sensi Pro nimistä suojalakkaa vihloville hampaille, muuten elämä olisi aika sietämätöntä konitohtoreiden pahoinpitelemien hampaiden kanssa.

Muovipaikoista, kun vielä pääsisi. Muovipaikat nimittäin vihlovat. Se on niiden kiusallisin ominaisuus joillakin, kuten minulla.

Vanhanen on yleensä ollut raivoni kohde aina, kun puoskarit tunaroivat, koska hän on eri aloista vastaavista ministereistä hallituksen muodostanut ja siten vastuussa kaikesta.

Ministerit ja kunnanjohtajat voisivat norsunluutorneistaan käsittää, että heidän valtansa perusta on miljooniin kansalaisiin ja kuntalaisiin vaikuttavat pienet asiat. Jos niitä ei hoideta niin vaihtuu ministereiden ja kunnanjohtajien valintatapa.

Ajan puoluejärjestelmän, eduskunnan ja valtuustojen lakkauttamista ja ministereiden ja kunnanjohtajien valitsemista suorilla vaaleilla ja siirtymistä suoraan demokratiaan äänestämään suoraan asioista.

Vanhanen tietää tämän 200 kertaa.
« Viimeksi muokattu: 01. 09. 2008 19:07 kirjoittanut Timo Rintamäki »

Poissa Timo Rintamäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1293
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #103 : 01. 09. 2008 15:03 »
Tuotti palvelun sitten yksityinen-, julkinen- tai järjestösektori, tuotetaan palvelut aina veroeuroin. Poikkeuksena itsemaksavat asiakkaat yksityisellä ja järjestösektorilla.

Toinenkin asia on selviö, yksityinen yritys ei tarjoa palveluita toimialalla, josta se ei kuvittele saavansa voittoa. Suuria "massoja" siis tarvitaan, jotta yksityinen sektori liikahtaa.

Ei siinä sinänsä mitään, mutta mitäs kun tarvitaan spesiaalia hoitoa, vaikeasti ja monisairaiden ihmisten kohdalla.

Amerikanmaalla on tästä asiasta miljoonasivukaupalla tutkittua tietoa. Kermankuorinnaksi kutsuvat sitä, kun yksityinen tulee markkinoille ja hoitaa helpoimmat keissit. Vaarana on myös ns avoimen piikin tilanne, jossa yksityinen taho määrää turhia tutkimuksia lypsymielessä. Tästä on Suomessakin kokemuksia. Vaasassakin.

Asiallisia huomioita, jotka pitää huomioida.

Poissa Timo Rintamäki

  • Omalla nimellä
  • Veteraanivaikuttaja
  • *
  • Viestejä: 1293
    • Profiili
Re: Sairaanhoidon arvot
« Vastaus #104 : 01. 09. 2008 15:03 »
Mitenkä tilanne muuttuisi jos vaikka koko terveyden, vanhusten huolto sekä vaikka koululaitos yksityistettäisiin siten, että ne palvelut ostettasiin verovaroin? Yhtä paljon väkeä tarvittaisiin ja yhtä paljon(+yritysvoitto) se maksaisi veronmaksajille.

Jos olennaiset julkiset palvelut koulutus ja terveys olisivat kelakorvattavia niin kaiketi se maksaisi yhtä paljon ja tarvittaisiin yhtä paljon väkeä. Julkistalouden muuttumiskykyisyydessä ero olisi kuitenkin valtaisa. Kelakorvaus julkisena menona on aivan eri asia kuin julkiset palkkamenot.

Lainaus
Nyt sitten saataisiin tilastoista pois "virkamiehistä" lääkärit, hoitajat, opettajat... Mitä se hyödyttäisi?
(Ellei sitten palveluja heikennettäisi tai rajattaisi pois joltain kansanosalta, se toisi toki säästöjä, ja kurjuutta)

Ehkä koulutuksen ja terveyden kelakorvattavaksi muuttaminen voisi johtaa kannattamattomimpien ryhmien palveluiden lakkauttamiseen. Oletan kuitenkin, että kaiketi pienetkin markkinaraot joku täyttää.

Tälläistä keskustelua ei voi kyllä käydä extempore julkisesti paneelissa. Kukaan ei jaksaisi odotella, kun toinen osapuoli miettii vastausta vuorokauden. Foorumista voi kadota pohtimaan niin pitkäksi aikaa, kunnes keksii laittamattoman vastauksen. Joku tosin sanoi, että laittamattomat vastaukset eivät ole keskustelua. Keskustelussa pitää olla epätäydellisiä vastauksia, joissa on virheitä, joihin toinen voi tarttua ja keskustelu jatkuu.

Kyse on oikeastaan puolueiden ja valtuutettujen ja kansanedustajien eturyhmistä, joiden etu ei ole tarve- tai kustannusvastaavuus. Valtuusto ja eduskunta toimisi tietenkin mieluiten tyyliin raha ei ratkaise, korotetaan veroja ja otetaan lainaa. Sillä tyylillä valtiota ja kuntaa hoitamaan pyrkivät pitäisi potkaista välittömästi edustajantehtävistä, koska he toimivat äärimmäisen epäisänmaallisesti ja tuhoisasti. Veronkorotukset lietsovat työttömyyttä ja lainanotto-oppi saattaa Suomen ulkomaisten keinottelijoiden haltuun, joita saattavat olla venäläinen Suomea takaisin ahnehtiva oligarkki. Pelin pienenä osasena kerhopienipyörii Vaasan valtuustossa.

Jos kuntalaiset ja kansalaiset yhtään tajuaisivat niin he vaatisivat Suomesta suoran demokratian ja asiat esiin kansanäänestykseen.

Julkista verotuloilla tuotettua palvelua pidetään isänmaallisena tapana pitää keinottelijat loitolla ja vastaavasti kaiken kaupan olemista keinottelijoiden suosimisena. Julkisparatiisi nyt voi yhtälailla velkaa ottamalla syöstä Suomen keinottelijoiden kohteeksi.
« Viimeksi muokattu: 01. 09. 2008 22:10 kirjoittanut Timo Rintamäki »