Vaasan kauppatori oli tänään täynnä elämää kun 7-8 vuotiaat junnut ähelsivät aamupäivällä pallon perässä. Yleisöllä ritti hauskaa, vaikka suurin osa katsojista taisi olla ukkeja ja mummoja.
Wasa Footballcup kuuluu perinteisesti Suomen suurimpiin juniorijalkapalloturnauksiin. Vuosittain kokoontuu lähes 250 jalkapallojoukkuetta Vaasaan pelaamaan jalkapalloa ja viihtymään yhdessä pallotovereiden kanssa.
Turnaus on nelipäiväinen. Tänään 1.07. 2012 torilla pelattiin cupin viimeaiset näytösluontoiset matsit.
Vaasan Liikeaaeskusta ry:n ideoima Rompetori täyttyi iloisista myyjistä tänään 1.7. 2012 heti aamusta. Torilla oli myyjiä ja asiakkaita enemmän kuin miesmuistiin. Myös tavaravalikoima oli edustava.
Joku Vaasan kaupungin virkamiehistä on unohtanut painaa off-nappulaa, sillä Jaakko Niemelän valoteos Gridloc pyöri iloisesti auringonvalossa tänään aamulla (01.07.2012)
Jaakko Niemelän valoteos Gridlock sijaitsee Vaasan kävelykadulla Rewell Centerin lännen puoleisella julkisivulla. Teos on 18 metriä korkea, liikkuva varjokuva rakennuksen päädyn korkeassa valkoisessa seinäpinnassa.
Teos on näkyvillä hämärän ja pimeän aikaan. Valoteos on pystytetty velj. Gröndahlin apurahan turvin. Valmistui: marraskuu 2006 .Teoksesta on hieno video.
Vaasalaisen Sulo Kallion laulama ja Vexi Salmen sanoittama valssi ”Vaasa- Merenkurkun helmi” on edelleen sanoituksellisesti ja esityksenä paras Vaasasta tehty musiikkikappale.
Vaasa – Merenkurkun helmi esittää präntöön pavarotti – Sulo Kallio
Sulo Kallio on syntynyt Vaasan Palosaarella. Jo 15-vuotiaasta lähtien on Sulo Kallio keikkaillut. Rummut ja basso ovat mielisoittimet. Ensimmäinen oma bändi oli nimeltään Six Red Boys, joka soitti Elviksen innoittamana rockia, mutta Pohjanmaalla kun oltiin oli pakko vaihtaa musiikki tangoon ja bändi muuttikin nimensä Sulo Kallion tangoyhtyeeksi.
Sulo on kolunnut läpi Suomen keikoillaan ja hänen yhtyeessään ovat laulaneet vierailevina tähtinä mm. Olavi Virat, Henry Theel. Kallio on toiminut myös laivamuusikkona Ruotsinlaivoilla. Laulutunteja hän otti vaasalaiselta Akseli Halla-Aholta.
Sulo Kallio keikkailee edelleen ahkerasti. Hän esiintyy erilaisissa hyväntekeväisyystilaisuuksissa mm. syöpäpotilaiden hyväksi. Hän on pitänyt Vaasan kirkossa hengellisen musiikin konsertin ja esiintyy vanhainkodeissa,Vaasan kalamarkkinoilla, taiteiden yössä jne.
Maaliskuussa 2007 hän oli mukana Rauno Lehtisen muistokonsertissa Ylivieskassa yhdessä Inga Sulinin, Pasi Kauniston ja Matti Heinivahon kanssa. Vuoden 2007 seniorien SM-kisassa Sulo Kallio istui tuomaristossa ja lauloi myös itse.
Laulu: Sulo Kallio Sanat: Vexi Salmi Sävennys: Trad?
vaasalaisia.info
on poliittisista ja uskonnollisista taustavaikuttajista vapaa
kansalaissivusto.
vaasalaisia.info tarjoaa kansalaiselle kanavan tulla kuulluksi. Sivusto noudattaa journalistin ohjeita mitä
tulee yleisön tuottamaan aineistoon verkkosivuilla.
Aktiiviset kansalaiset voivat osallistua vaasalaisia.info blogissa ja
foorumissa kansalaisyhteiskunnan rakentamiseen tuottamalla teksteja, kuvia ja videoita sekä mielipiteitä.
Sivusto kannustaa julkisen keskustelun synnyttämiseen ja kansalaisten tukemiseen sekä vuorovaikutukseen kansalaisten omien kokemusten ja havaintojen
pohjalta.
Kaikki loukkaavat, provosoivat ja tekijänoikeuksia rikkovat viestit ovat kiellettyjä. Samoin etnistä alkuperää, uskontoa tai vammaisuutta koskevat loukkaavat viestit ovat kielletty.
Jokainen sivustolle aineistoa tuottava vastaa omien viestiensä sisällöstä. Kirjoituksia voidaan poistaa sekä
siirtää ja kirjoitusoikeuksia peruuttaa pysyvästi tai
määräaikaisesti; sen mukaan kuin ylläpito parhaaksi
näkee.
vaasalaisia.info
on tekijänoikeuslain alainen. Jos lainaat sivulta, muista mainita
lähde. Isommissa lainauksissa on neuvoteltava tekijän kanssa:
vaalaisia.info(at)suomi24.fi